×

Roko Palmić: Regent Porto Montenegro - novi izazov u karijeri

S novim direktorom marketinga i prodaje luksuznog hotela Regent Porto Montenegro razgovarali smo o prvim dojmovima s novog radnog mjesta, stanju u crnogorskom turizmu, te utjecaju brzog razvoja crnogorskih destinacija na hrvatski turizam.
Roko Palmić
Roko Palmić

Nakon nekoliko godina provedenih u renomiranim hotelskim brendovima InterContinental u Pragu i Park Hyatt u Beču, cijenjeni hotelski stručnjak Roko Palmić krajem prošle godine imenovan je direktorom prodaje i marketinga Regent Porto Montenegro hotela u turističkom nautičkom centru u crnogorskom gradiću Tivat. Riječ je o turističkom kompleksu visoke kategorije, u koji je dosad uloženo 400 milijuna eura, od čeka 55 milijuna eura u hotel Regent Porto Montenegro. Konačni cilj ovog mega-projekta je, pored postojećih 450 vezova, u sljedećoj fazi izgraditi dodatnih 220 vezova za superjahte. Planirano je, dakle, da do 2020. godine marina raspolaže s ukupno 670 vezova, kao i ostalim pripadajućim sadržajima za elitne goste.

O prvim dojmovima s novog radnog mjesta, stanju u crnogorskom turizmu, te utjecaju brzog razvoja crnogorskih destinacija na hrvatski turizam, razgovarali smo s Rokom Palmićem tijekom održavanja Adria Hotel Foruma, na kojem je bio i jedan od panelista.

Mnoge je iznenadila vijest da ste nakon nekoliko godina u razvijenim turističkim destinacijama kao što su Prag i Beč, karijeru odlučili nastaviti u Crnoj Gori. Kako je došlo do toga?
Pratim razvoj projekta Porto Montenegro još od 2009. godine, tako da sam bio vrlo dobro upoznat sa situacijom i planovima za budućnost. Tijekom proteklih godina postojale su mogućnosti da se ranije pridružim razvoju tamošnjeg projekta, ali put me prvo odveo u Prag, a zatim i u Beč.

Kao profesionalcu, jedna od najvažnijih stvari u karijeri su mi novi izazovi, kojih upravo u Porto Montenegru ima u izobilju! Nije tu samo riječ o izazovu postavljanja i uhodavanja rada jednog luksuznog hotela, već o mogućnostima razvoja cijele destinacije. Porto Montenegro je smješten u gradiću Tivtu, ali češće ćete čuti goste da kažu kako idu u Porto Montenegro, nego u Tivat. Toliki je značaj našeg projekta za destinaciju! Isto tako, poznato je da je Crna Gora jedna od najbrže rastućih destinacija u Europi, stoga nisam mogao propustiti priliku da sudjelujem u stvaranju jedne tako zanimljive i dinamične priče - ucrtavanju Crne Gore na kartu luksuznih turističkih odredišta Europe i svijeta.

Regent Porto Montenegro

U Porto Montenegro ste došli prije par mjeseci, kakvi su vam prvi dojmovi, pogotovo u usporedbi sa zadnjim angažmanom u Beču?
Način rada je svakako drugačiji nego u Beču, tako da je moje prethodno radno iskustvo u Hrvatskoj u tom smislu bilo itekako korisno. U Crnoj Gori je način ophođenja bliži onome u Hrvatskoj nego u Austriji, pa tu nema nikakvih problema. Kada je riječ o poslovnoj komunikaciji, uvijek pokušavam biti transparentan i objasniti članovima tima ne samo što tražim od njih, nego i zašto. Važno mi je da svi razumiju širu sliku jer vjerujem da će tako biti bolji u obavljanju svojih poslova. Kao što sam 2004. po dolasku u Hrvatsku donio neke tadašnje inozemne trendove i implementirao ih u hrvatske hotele, tako i sada namjeravam postaviti određene standarde u poslovanje hotela, odnose s partnerima, marketinški nastup i i ostalo.

Projekt u kojem ste sada je po mnogo čemu specifičan, riječ je o luksuznom odmorišnom resortu u sklopu velike marine koja prima i megajahte. Kako se to odražava na poslovanje hotela?
Činjenica da smo smješteni u sklopu marine svakako ima utjecaj na naše poslovanje, ali ne bih rekao da smo 'marina hotel', više nas vidim kao 'seafront hotel' u sklopu Porto Montenegro Villagea. Vlasnici plovila, njihovi gosti i članovi posade većinom borave na jahtama, pa u smještajnom dijelu nemaju veliki utjecaj na poslovanje hotela. S druge strane, svi oni često koriste usluge našeg restorana, bara i wellnessa, što je svakako dobro za nas. Kada imate tako specifičnu klijentelu, važno je da ponuda destinacije bude na odgovarajućoj razini, što Porto Montenegro svakako nudi - bogata shopping ponuda, raznovrsni restorani, usluge za nautičare…

Regent Porto Montenegro

Crna Gora razvojem i strategijom trenutno ispred Hrvatske

Kako biste usporedili aktualni trenutak turističkoga razvoja u Hrvatskoj i Crnoj Gori? Hrvatska je destinacija s duljom turističkom tradicijom, ali čini se da je Crna Gora u velikom i ubrzanom razvojnom ciklusu.
U smislu razvoja i strategije, rekao bih da je trenutno Crna Gora ispred Hrvatske. Pogledajte samo investicijsku klimu, barem što se ulaganja u turizam tiče, i sve će vam biti jasno. Niski porezi i jednostavna birokracija mamac su za strane ulagače.

U Crnoj Gori najavljeno je otvaranje hotela i resorta Four Seasons, One & Only i Banyan tree, dok Regent i Aman Resorts već imaju svoje objekte. Kao što vidite, riječ je o vodećim svjetskim brandovima u sferi luksuznog i high-end turizma, a to je opet rezultat strateškog pristupa. Crna Gora ima kraću obalu nego Hrvatska, pa se odlučila na nešto ekskluzivniji pristup. Važno je za napomenuti, da se uz izgradnju luksuznih hotela grade i razvijaju cijele destinacije, kako bi mogle gostima ponuditi odgovarajuću razinu usluge i doživljaja.

Naposljetku, država se angažirala u izgradnji infrastrukture, odnosno prometnoj povezanosti Crne Gore s ciljnim tržištima. Crna Gora ipak nije autodestinacija u mjeri u kojoj je Hrvatska, pa je od presudne važnosti razvijanje zračne povezanosti. Već je dogovoren dolazak EasyJeta, a pred potvrdom je i dolazak FlyDubaija, tako da se i na tom polju događaju veliki pomaci.

Što taj 'boom' luksuznih hotelskih investicija znači za Hrvatsku? Može li se dogoditi da Hrvatska ostane bez takvog tipa investicija jer su brojni investitori već odlučili uložiti u Crnu Goru?
Teško je reći, ali bojim se da je takav scenarij moguć. Naime, kada govorimo o luksuznim i high-end brandovima, onda moramo imati na umu da je dio njihove strategije i limitirani broj destinacija. Crnogorski One&Only bit će prvi u Europi, slična situacija je bila i sa Aman Resorts. U tom smislu ne očekujem da će se neki od tih investitora u kratkom roku pojaviti u Hrvatskoj. To ne znači da nema drugih brendova koji će investirati u Hrvatsku, poput Ritz-Carltona koji je najavio dolazak u Dubrovnik, ali ako ih želimo pridobiti, morat ćemo se puno više potruditi da stvorimo odgovarajuću poslovnu klimu.

Regent Porto Montenegro

Kako vidite odnos između Dubrovnika kao naše najpoznatije destinacije na južnom Jadranu i destinacija u crnogorskom primorju?
Politički gledano, dijeli nas granica, različiti propisi, porezni sustavi… a to je ono o čemu razmišljaju investitori. Turisti ne mare previše za to što nas razdvaja, oni nas doživljavaju kao slične destinacije na istom moru, na istoj obali. Mnogi gosti tijekom boravka u našem hotelu odlaze na jednodnevni izlet u Dubrovnik i obrnuto. Stoga bi trebalo razmisliti o mogućnostima suradnje i zajedničke prezentacije na stranim tržištima. To nije nikakav novi koncept, brojne zemlje već odavno surađuju na promociji zajedničkih turističkih regija, poput Austrije, Italije i Švicarske u regiji Južni Tirol.

Što mislite, što će najviše utjecati na predstojeću turističku sezonu? Kakve rezultate očekujete na nacionalnim razinama, odnosno na razini hotela Regent Porto Montenegro?
Mislim da će predstojeća sezona i u Hrvatskoj i u Crnoj Gori biti vrlo dobra te da bismo mogli profitirati od aktualne geopolitičke situacije. Rusija i Turska su u zategnutim odnosima, pa ruski turisti više ne idu u Tursku na odmor, već traže druge destinacije. Najveći porast od te novonastale situacije već sada bilježe Cipar i Malta, ali vjerujem da ima prostora i za rast naših tržišta.

Turska je pak nedavno imala i situaciju s terorističkim napadom u Istanbulu, pa se ne bih iznenadio kada bi i američki turisti postali oprezniji i počeli birati sigurnije destinacije, što Hrvatska i Crna Gora jesu. Isto vrijedi i za Nijemce i Austrijance, koji su često znali odlaziti u Alžir ili Tunis, a sada traže alternativne destinacije. Što se tiče azijskih tržišta, zadnjih par godina se bilježi rast iz Južne Koreje, pa očekujemo i te goste u većem broju. Sveukupno na razini godine, za hotel Regent Porto Montenegro očekujemo porast od 20-25%.

Muči li i Crnu Goru problem sezonalnosti turizma? Kakvo je stanje u vašem hotelu Regent Porto Montenegro?
Problem sezonalnosti prisutan je u svim destinacijama na Jadranu, pa ni Crna Gora nije iznimka. Međutim, zbog zemljopisne specifičnosti zemlje, gdje na razmjerno malom području imate i morsku obalu i visoke planine, ta se sezonalnost može lakše prevladati. Tako u nekim proljetnim mjesecima imate mogućnost kupanja na moru, a na samo 2-3 sata vožnje možete skijati jer na planinama još ima snijega. Zato i ne čudi da su ove godine najavljena ulaganja od 35 mil € u razvoj kontinentalnog, posebno skijaškog turizma u Crnoj Gori.

Što se tiče Tivta, odnosno hotela Regent Porto Montenegro, tu postoji jedna specifičnost koja nam znatno pomaže da budemo popunjeni i izvan glavne sezone. Naime, dobro smo zračno povezani s Moskvom s dva leta dnevno, pa ruski gosti često na temelju vremenske prognoze rade last-minute rezervacije za vikend pakete u našem hotelu.

Kakva je kongresna ponuda hotela Regent Porto Montenegro?
Obzirom na destinaciju i tip hotela, usmjereni smo na srednja i manja događanja, kao što su sastanci uprava ili stručne edukacije. Ono što smatram bitnim je da u komunikaciji s potencijalnim klijentima ne prezentiramo samo mogućnosti hotela, već nudimo cijeli kompleks Porto Montenegro i njegove sadržaje kao idealno rješenje za održavanje njihovog eventa.

Dobru priliku za Porto Montenegro vidim i u prezentacijama novih automobilskih brendova ('car-launch eventi'), tako ćemo uskoro ugostiti predstavljanje novog modela jedne luksuzne marke, što će nam svakako dati dodatne reference za takav tip događanja. Imajući u vidu prirodne ljepote Crne Gore, spoj mora i planina na malom prostoru, te fleksibilnost i podršku lokalne uprave i prometne policije u logističkom smislu, vjerujem da bismo u budućnosti mogli ugostiti još takvih evenata.

Regent Porto Montenegro

Kako vidite trenutno stanje i potencijal za razvoj kongresnog turizma u Crnoj Gori?
Zasad bih rekao da je Crna Gora prvenstveno insentiv destinacija. Zemlja je živopisna i nudi pregršt različitih iskustava na relativno malom prostoru, što je idealno za insentiv goste koji u kratkom vremenu žele puno toga doživjeti. Investicije u luksuzne hotele također su značajan čimbenik razvoja tog oblika kongresnog turizma, a isto tako i za manja interna korporativna događanja. Za privlačenje većih događanja potrebno je izgraditi moderni, višenamjenski kongresni centar.

Svojevremeno ste radili i kao konzultant. Što biste izdvojili kao važnije trendove u hotelskom poslovanju koje ste primijetili u zadnjih nekoliko godina, posebno tijekom rada u inozemstvu?
Ono što bih svakako naglasio je izražena digitalizacija poslovanja, kako u prodajnom procesu i marketinškom nastupu, tako i u internom poslovanju unutar hotela. Tu se vidi veliki napredak, a vjerujem da će i daljnji razvoj biti u tom smjeru. Druga stvar, za koju vjerujem da je svima poznata, samo je ponekad lako zaboravimo, jest činjenica koliko je turizam zapravo osjetljiva gospodarska grana. Teroristički napadi, međunarodni politički i diplomatski sukobi, fluktuacije valutnih tečajeva… sve to ima iznimno velik utjecaj na razvoj i turističke rezultate, kako lokalnih destinacija, tako i cijelih država. Nažalost, većina tih čimbenika je izvan kontrole nas turističkih djelatnika, ali dobro je biti svjestan tih okolnosti kako nas ne bi iznenadile kada se dogode.