×

Romana Vlašić: Dubrovnik je grad koji zaista živi turizam!

Iza Dubrovnika, hrvatskog šampiona turizma, još je jedna uspješna turistička i kongresna sezona. Bio je to povod za razgovor s Romanom Vlašić, direktoricom TZ Dubrovnika
Romana Vlašić (Foto: Ž. Tutnjević)
Romana Vlašić (Foto: Ž. Tutnjević)

Dubrovnik ne treba posebno predstavljati. Pokazala su to i zadnja istraživanja tržišta Hrvatske turističke zajednice na stranim tržištima, prema kojima je ovaj jadranski biser najpoznatija naša destinacija u svijetu. Razgovaramo s Romanom Vlašić, koja je na poziciju direktorice turističke zajednice došla s mjesta voditeljice kongresnog ureda te je dobro upoznata s pravilima kongresnog posla.

Dubrovnik je ove godine na Danima hrvatskog turizma ponovno osvojio titulu turističkog šampiona. Što je sve pridonijelo sjajnim rezultatima koje postižete iz godine u godinu?
Ovogodišnja priznanja i brojne pojedinačne turističke nagrade, te titula sveukupnog šampiona turizma Hrvatske, Dubrovniku je priznanje kontinuirane izvrsnosti. U prilog tome govori, između ostalog, i nagrada našem stogodišnjaku Hotelu Excelsior kao najboljem hrvatskom hotelu u 2013. Prepoznatljivost i jedinstvenost Grada, uz istinsko zalaganje svih sudionika u turizmu na podizanju kvalitete usluge i suradnja na svim razinama, osigurala nam je čvrstu poziciju najjačeg hrvatskog turističkog brenda. Upravo na Danima hrvatskog  turizma objavljeni su rezultati istraživanja na devet ključnih tržišta obrađenih za potrebe HTZ-a u kojima je Dubrovnik istaknut kao najprepoznatljiviji hrvatski brend, što potvrđuje dosadašnju poziciju Dubrovnika na svjetskom turističkom tržištu. Dubrovnik je ponosan na zasluženi status koji u svakom slučaju obvezuje na ustrajno i promišljeno djelovanje svih nas, a posebno turističkog sektora s ciljem daljnjeg podizanja kvalitete i optimalnog razvoja destinacije. Dubrovnik je grad koji zaista živi turizam. 

Koje su karakteristike prosječnog posjetitelja Dubrovnika? Po Vašem mišljenju, kojem segmentu gostiju Dubrovnik svojom ponudom treba težiti: elitnim gostima, putnicima s kruzera kojih je sve više ili nekom trećem segmentu? 

Osnovni preduvjet uspješnosti destinacije je u njezinoj jednostavnoj dostupnosti, a nama je to neophodno u izvansezonskom razdoblju želimo li produžiti sezonu, bilo da se radi o kongresnoj industriji, senior programima ili city break-u. 

Po samoj kategorizaciji smještaja, u Dubrovniku je koncentrirano najviše hrvatskih hotela s 5 zvjezdica koji  istovremeno u svojoj ponudi imaju i vrlo kvalitetne kongresne kapacitete, kao i naši priznati hoteli s 4 zvjezdice, pa je na neki način određen segment gostiju u tim objektima, naravno ovisno o sezonama. Međutim, Dubrovnik u svojih 45 hotela nudi odgovarajuću ponudu svima koji žele doći, a značajno je napomenuti da uz ukupno 13.000 kreveta u hotelima, gostima je na raspolaganju dodatnih 13.000 kreveta u visoko kvalitetnim privatnim sobama i apartmanima. Godišnje promatrano, prosječni  boravak u gradu Dubrovniku je 3,5 dana, međutim to ovisi i o sezonalnosti i o tržištima s kojih gosti dolaze. Tradicionalno naše najznačajnije emitivno tržište je Velika Britanija koja čini petinu turističkog prometa, slijede Francuzi, Nijemci, pa gosti iz SAD-a koji su ove godine ostvarili povećanje od 35%. Skandinavija također bilježi veliki porast, prvenstveno zahvaljujuću novim direktnim linijama iz tih zemalja. Daleka tržišta su također ostvarila izuzetna povećanja turističkog prometa i naša su ciljna skupina.

Nakon velikih polemika u javnosti, pa čak i održanog referenduma, odlučeno je da će privatni ulagači na brdu Srđ iznad Grada izgraditi dva golf terena, hotele, vile i apartmane. Što će ovakav projekt donijeti Gradu i smatrate li opravdanim kritike dijela građana i aktivista da je prvenstveno riječ o preprodaji skupih nekretnina na vrlo atraktivnom zemljištu?
Golf na Srđu, kao sportsko rekreativni sadržaj, je zasigurno dodatna vrijednost ukupnoj turističkoj ponudi Dubrovnika. Na izgradnju golf terena s pripadajućim rekreacijskim zonama gledam kao mogućnost oplemenjivanja do sada zapuštenog prostora. Oko urbanističkih uvjeta i gradnje vila i apartmana je zadužena druga struka, politiziralo su puno, međutim vjerujem da će se zadržati sklad u gradnji te da će ukupni projekt doprinijeti razvoju tog, do sada, ipak nevaloriziranog zemljišta.

Pred i posezona u Dubrovniku sve dulje traju, zahvaljujući i kongresnom turizmu, no zima je još uvijek neiskorišten turistički potencijal. Svojedobno je postojala i grupa za destinacijski menadžment koja je radila na tome da se Dubrovnik pozicionira kao cjelogodišnja destinacija. Kakva je trenutna situacija po tom pitanju?
Cjelogodišnja turistička sezona je vječna tema kojom se bave gotovo sve strategije. Osnovni preduvjet uspješnosti destinacije je u njezinoj jednostavnoj dostupnosti, a nama je to neophodno u izvansezonskom razdoblju želimo li produžiti sezonu, bilo da se radi o kongresnoj industriji, senior programima ili city break-u. Proteklih smo godina uložili značajne napore kako bismo uspostavili program 'Dubrovnik zimi' s određenih tržišta. Kontinuirano radimo na britanskom tržištu s kojega imamo izvrsne cjelogodišnje rezultate. British Airways je i ove zime nastavio s dva leta tjedno iz Londona, a British Airways Holidays bilježi 60% povećanja ove godine uz napomenu da imaju odličan interes za Dubrovnik za prvo tromjesečje sljedeće godine. Dodatno, u okviru modela udruženog oglašavanja protekle dvije godine smo uložili i značajna financijska sredstva za uspostavljanje zimskih direktnih letova u suradnji s nacionalnim avio prijevoznikom, te obradili npr. francusko tržište, koje se ipak pokrenulo. U tijeku su pregovori s francuskom avio kompanijom, a u suradnji s touroperatorima za nastavak tog projekta i produženje letenja od veljače do prosinca. Usporedno s osiguranjem preduvjeta za produženje sezone, intenzivno radimo na promotivnim aktivnostima na stranim tržištima, sudjelujemo u organizaciji raznih programa i događanja u gradu, organiziramo prihvat brojnih specijaliziranih novinara, turističkih agenata te organizatora poslovnih skupova. Sredinom rujna smo objavili petodnevni program dočeka Nove Godine, te se organizirano bavimo segmentiranom promocijom destinacije u zemlji i inozemstvu.

Rast kongresnog i nautičkog turizma za 300-600 % do 2020.

Zadnjih nekoliko godina vodite i kongresni ured Dubrovnika. Prema nedavno usvojenoj Strategiji razvoja turizma Dubrovačko-neretvanske županije, do 2020. predviđa se porast kongresnog i nautičkog turizma za 300 do 600 posto. Što je sve potrebno napraviti da bi se dostigao taj cilj?
Poznavajući dinamiku kongresne industrije, lako je zaključiti da je upravo taj segment najbolji temelj produženja sezone. Dubrovnik se vrlo uspješno pozicionirao kao izvrsna kongresna destinacija, prema ICCA-inoj ljestvici nalazimo se među top 100 svjetskih kongresnih destinacija, a ta pozicija iz godine u godinu raste.

Rast broja održanih skupova se u Dubrovniku proteklih godina kreće 20-25%  godišnje, što je zaista odličan pokazatelj uspješnosti destinacije. Kongresni ured djeluje unutar Turističke zajednice grada Dubrovnika i značajan je u marketinškom i promocijskom smislu kao podrška organizatorima kongresa, ali i lokalnim privrednim subjektima koji su uključeni u kongresnu industriju. Ozbiljnost kongresne destinacije se očituje i kroz organizirani rad i prisustvo kongresnog ureda. Procjena izrađivača Strategije razvoja turizma Dubrovačko-neretvanske županije za rast kongresnog i nautičkog turizma za 300 do 600 posto do 2020.g. je optimistična, ali realno uvjetovana mnogim čimbenicima. Bolja dostupnost destinacije i novi smještajni kapaciteti bi svakako omogućili sigurniji porast ovog segmenta u cilju produženja sezone, odnosno bolju iskoristivost kapaciteta u pred i posezoni.

Ove ste godine ugostili nekoliko važnih međunarodnih skupova. Koliko Grad Dubrovnik, odnosno TZ i Kongresni ured sudjeluju u financijskoj i ostaloj podršci ovakvim skupovima?
U Dubrovniku su se ove jeseni održali brojni skupovi koji su zainteresirali javnost, od UEFA i FIA konferencije, NATO parlamentarne skupštine, ABTA godišnje konferencije britanskih turističkih agencija i Lufthansa City center konferencija. Sva ova događanja su od izuzetne važnosti za sam grad kao kongresnu destinaciju, a nemjerljivi su promotivni učinci koje održavanje ovakvih konferencija donosi. Grad Dubrovnik i TZ grada aktivno sudjeluju u podršci skupovima, kako u financijskoj tako i u programskoj i logističkoj podršci, ovisno o vrsti događanja. Konkretno, ABTA konferencija je bila zajednički projekt Hrvatske turističke zajednice, TZ županije Dubrovačko-neretvanske i TZ grada Dubrovnika.

Imate li u najavi veće poslovne skupove u narednim godinama? Što je presudno da kongresni organizatori u žestokoj međunarodnoj konkurenciji odaberu upravo Dubrovnik?
U sljedećoj će godini Dubrovnik biti domaćin brojnim skupovima, možemo istaknuti veliki kongres od 1500 sudionika, IADR (International association of dental research) za koji  koji smo prije tri godine ostvarili prvi kontakt na kongresnoj burzi IMEX America. Kako bismo zainteresirali što veći broj sudionika za Dubrovnik, prošle smo godine organizirali info desk na njihovom kongresu u Helsinkiju, te ove godine u Firenci, gdje je Dubrovnik i potvrđen kao mjesto idućeg kongresa.

Koji bi bio Vaš prijedlog savršenog insentiva u Dubrovniku?
Dubrovnik je savršena destinacija za incentive programe, svi programi osiguravaju jedinstven doživljaj, upravo kao što ga pruža i sam Dubrovnik.