Što sve obnovljeni beogradski Sava Centar donosi regionalnoj kongresnoj ponudi?
PCO agencije su važan kotač u lancu usluga u kongresnoj industriji. U vremenu recesije susreću se s mnogim izazovima, no isto tako traže priliku za međusobnu suradnju, posebno na tržištu skupova asocijacija. Upravo je to bio razlog inicijative o okupljanju i suradnji PCO-a koji djeluju u regiji JI Europe. Inicijalni sastanak je održan prošlog ljeta u Beogradu, a svoje je nastavak dobio na tek održanoj Conventi u Ljubljani. O svemu smo popričali s inicijatorom SEEPCO (South Eastern European PCO) ideje, Gorazdom Čadom, direktorom slovenske PCO agencije GO.MICE.
Kako se rodila ideja za okupljanjem i suradnjom regionalnih PCO agencija? Na kakav ste odaziv naišli među kolegama u regiji?
Pokretač i idejni začetnik je kongresna agencija GO.MICE, a projektnu ideju smo poslali na dvadeset odabranih PCO-a u regiji. Odmah smo naišli na pozitivne reakcije, budući da svi zajedno dijelimo iste izazove i probleme u radu. Na prvom sastanku u Beogradu sudjelovalo je 11 vodećih PCO-a, uz Kongresni ured Srbije te Hrvatsku udrugu profesionalaca u kongresnom turizmu. Naglašavam kako nije riječ o udruzi, nego o neformalnoj mreži, koja će biti nezavisna i koju za sada ne želimo formalizirati.
Koje ciljeve želite postići zajedničkim djelovanjem regionalnih PCO-a?
Osnovne razloge i ciljeve okupljanja možemo sažeti u deset točaka:
1. Umrežavanje i interakcija s kolegama, profesionalcima, te dijeljenje znanja
2. Zajednički prodajni „leadovi“ donijet će više kupaca, bolje cjenovno pozicioniranje i više mogućnosti svima
3. Podizanje svijesti javnosti- želimo povećati vidljivost PCO-a te ukazati na probleme s kojima se susrećemo
4. Odnosi s medijima - želimo komunicirati vrijednost angažiranja profesionalnih PCO-a 5. Razvoj i podizanje standarda članica mreže, kako bismo poboljšali kvalitetu naših usluga 6. Interaktivnost znači veću atraktivnost
7. Edukacija u različitim oblicima, kao što je Future Leaders Forum
8. Najbolje prakse, kako bismo zadržali kvalitetu i pružili kvalitetan sadržaj
9. Marketing – integrirana online i direktna komunikacijska platforma
10. Iskustvo brenda – želimo igraditi iskustvo koje je blisko našim brendovima
Jedan od ciljeva je i privući više velikih skupova međunarodnih asocijacija u regiju. Kako ćete koordinirati takve aktivnosti, u smislu dobivanja poslova za članice?
Cilj mreže nije direktno dobivanje poslova. Radi se o kreiranju novih mogućnosti kroz razmjenu informacija i organizaciju radionica s klijentima na koje će svaki od članova dovesti po jednog svog klijenta i predstaviti ga ostalim članovima. Za poslove će se natjecati zasebno svaka od članica mreže. Naglašavam kako su PCO-i najvitalniji dio kongresnih destinacija koje, neovisno o organizaciji, također donose dosta poslova i u konačnici snose veliki dio marketinga u destinaciji. Na području destinacijskog marketinga mi smo zapravo najveća konkurencija jedni drugima.
Mogu li PCO agencije iz regije, pa i iste destinacije, surađivati ili se još uvijek gledaju primarno kao konkurencija?
Osobno mislim kako je preokupacija oko osnivanja službene udruge zastarjeli model. Osim toga, podsjeća me to na loša iskustva iz prošlosti, kada smo imali rotacije ovlasti između republika, a znamo kako je sve završilo.
Na Conventi ste se sastali po drugi put. O čemu ste razgovarali i koji su vam idući koraci?
Na sastanku smo odredili operativnu grupu koju čine tri predstavnika PCO-a iz Slovenije, Srbije i Hrvatske. Prvi zadatak će im biti da kreiraju identitet organizacije i uspostave društvenu mrežu za međusobnu komunikaciju. Odmah potom pristupit ćemo izradi SEEPCO kodeksa, koji će obuhvatiti osnovne principe djelovanja mreže. Do kraja godine planiramo formirati stabilnu bazu članica kroz process standardizacije. Idući redovni sastanak će se održati u Hrvatskoj, za što će biti zaduženi hrvatski članovi. Točan datum i lokacija sastanka bit će uskoro poznati. Nakon uspostave mreže također ćemo se usmjeriti na razvoj marketinške platforme i definiranje sustava usluga za sve članice.
Standardizacija usluga prije učlanjenja
Razmišljate li osnovati formalnu udrugu i tko bi je trebao voditi, odnosno gdje bi bilo sjedište?
Ponavljam kako nismo osnovali formalnu udrugu, već samo neformalnu mrežu, koju trenutno vode tri odabrana PCO-a, što ćemo kasnije prenijeti na Izvršni odbor. Osobno mislim kako je preokupacija oko osnivanja službene udruge zastarjeli model. Osim toga, podsjeća me to na loša iskustva iz prošlosti, kada smo imali rotacije ovlasti između republika, a znamo kako je sve završilo. Naprotiv, mi kreiramo modernu, dinamičnu mrežu koju čine kvalitetni PCO-i, zajednički projekti i programi. Više nego na oblik i formu, što zahtijeva puno energije, mi ćemo se usmjeriti na iskustvo branda, kvalitetu i visoke standarde.
Tko sve može biti član SEEPCO mreže, s obzirom da svaka zemlja ima druga pravila agencijskog poslovanja, odnosno ne postoje isti kriteriji i standardi u svim zemljama?
Potencijalni članovi će morati zadovoljiti standarde za PCO agencije koje od 2008.g. upotrebljava Slovenski kongresni ured. Radi se o vrlo zahtjevnim kriterijima koje treba ispuniti. Prema toj standardizaciji, koja je jedinstvena u regiji i garantira visoku kvalitetu, sve zainteresirane članice trebat će napraviti samo-procjenu, što će biti preduvjet ulaska u mrežu. Za članice koje još ne zadovoljavaju navedene kriterije, postojat će probni period u kojem mogu ukloniti nedostatke. Na taj način ćemo se okupiti isključivo na temeljima profesionalnosti. Ne slažem se da standardi u regionalnoj kongresnoj indutriji ne postoje. Mi smo ih u Sloveniji donijeli još 2008.g., prepoznati su kao najprofesionalniji standardi u svijetu , a prihvatile su ih mnoge destinacije. Temelje se na znanstvenim kriterijima, a ne politici i sličnom. Primarno su napravljeni radi klijenata u industriji jer nose veću transparentnost. Nažalost, ostale zemlje u regiji, iz meni nepoznatih razloga, još ih ne primjenjuju.
Razgovarala: Daniela Kos