23. Kongres hotelijera „Nove perspektive“ u Zagrebu početkom prosinca
Stefanie Ziska godinu dana obavlja dužnost direktorice u Njemačko-hrvatskoj industrijskoj i trgovinskoj komori. Prije toga je provela 14 godina u Sjedinjenim Američkim Državama. Od 2008. do 2011. godine bila je direktorica marketinga Njemačko-američke komore SAD-Jug u Atlanti, zatim zamjenica direktora 2011., a od 2017. direktorica. Njemačko-hrvatsku industrijsku i trgovinsku komoru preuzela je u travnju 2020. godine, usred pandemije. Koji su najveći izazovi pred kojima se našla, kako je upravljala Njemačko-hrvatskom industrijskom i trgovinskom komorom te kako gleda u budućnost, pročitajte u nastavku.
Koji su bili najveći izazovi pred Vama dolaskom iz Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatsku?
Kada dođete u novu državu, nova kultura i novi jezik uvijek predstavljaju izazove. Uvijek kažem da u našem poslu možete raditi jedno ili drugo, ili znate državu ili posao. Ja sam znala posao, ali ne i državu. Primjerice u Sjedinjenim Američkim Državama smo imali drugačiji tematski fokus zbog jake autoindustrije na jugu države. Nakon godine dana sam dobila osjećaj da sam se dobro uklopila u tematski fokus Hrvatske. Turizam za Hrvatsku predstavlja vrlo važan dio BDP-a, ali i ostale grane poput proizvodne industrije, energetike i IT- sektora, koje su za mnoge inozemne investitore vrlo interesantne. Moja je dakle zadaća, povećati vidljivost Hrvatske u Njemačkoj u spomenutim područjima.
Koji su Vaši prioriteti u Njemačko-hrvatskoj industrijskoj i trgovinskoj komori?
Najvažnije je da se pozicioniramo kao pouzdan partner za njemačke tvrtke pri pokretanju poslova u Hrvatskoj. Mi smo most između tržišta i kultura jer zajedno s našim klijentima poslovne ideje dovodimo do uspjeha. Nadalje, uspješan tim je ujedno i preduvjet za uspjeh! Upravo je važnije nego ikada prije imati dobro funkcionirajući tim, jaku mrežu i agilnu upravu koja nas podupire. No, u prvom planu su naši klijenti, pri tome mislim na naše članove koji su motor i motivator za naš rad te su upravo oni naš prioritet.
Kako ste upravljali timom u ovim izazovnim vremenima?
Prethodna godina, ali i ova 2021. su apsolutno iznimne situacije. Najvažnija stvar u ovo vrijeme straha, neizvjesnosti i nestabilnosti uzrokovane pandemijom COVID-19 i potresima u ožujku i prosincu 2020. jest zaštititi zaposlenike. Slušali smo jedni druge i isprobavali puno novih stvari. Događanja su prebačena u digitalni format. Uspjeli smo implementirati planove koji nisu bili dio svakodnevnog posla u vrlo kratkom vremenskom periodu, kao na primjer sastanci u virtualnom formatu, Mindfullness treninzi nakon potresa, LEGO® Serious Play Workshop, a trenutačno tražimo i sportskog trenera koji će uvesti vježbanje u naš svakodnevni uredski život. Naučili smo koliko možemo biti zahvalni što možemo popiti zajedno kavu u kuhinji, a drago mi je vidjeti kada se na ekranu tijekom sastanka odjednom pojavi dijete ili kada netko drži psa ispred kamere. To nas sve čini ljudima i zbližava. Kada se svi vratimo u ured, još više ćemo cijeniti to zajedništvo.
Prvi veliki event komore planira se za jesen 2021. godine
Postoje li neki projekti iz SAD-a koje planirate primijeniti u Hrvatskoj?
U Njemačko-američkoj gospodarskoj Komori SAD-Jug u Atlanti smo imali godišnju gala večeru na kojoj smo slavili njemačko-američke gospodarske odnose s 500 gostiju. Vrlo sam sretna što planiramo ovaj format događanja i ovdje u Hrvatskoj u jesen 2021. godine. Bilo je i raznih okruglih stolova, ovisno o djelatnostima ili funkcijama koje bih rado i ovdje organizirala, čim epidemiološka situacija to bude dopuštala. Nakon gotovo 15 godina provedenih u SAD-u imam drugačiji odnos prema „udaljenosti“. Za mene je normalno do sastanka se voziti pet do šest sati (ponekada u dvije različite vremenske zone). To je bila moja svakodnevnica u SAD-u! U tom pogledu, vrlo mi je važno da puno putujem po Hrvatskoj i posjetim njemačko gospodarstvo i našu mrežu članova i izvan Zagreba. Osobni kontakt s klijentima i članovima, za mene je iznimno bitan! Izgradnja odnosa s klijentima je u SAD-u vrlo važna, a to bi ovdje trebalo biti još važnije.
Za koje segmente gospodarstva se posebno zauzimate kao direktorica Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore?
Digitalizacija igra važnu ulogu za Hrvatsku, posebno kada je riječ o Industriji 4.0, jer tu je još dugačak put pred Hrvatskom. Tema strukovnog obrazovanja također je vrlo aktualna u Hrvatskoj jer nedostatak kvalificiranih radnika vidljiv je u mnogim područjima, a tvrtke istovremeno žele bolju povezanost između obrazovanja i tržišta rada. Ostali sektori s potencijalom su energetika (uključujući energetsku učinkovitost, obnovljive izvore energije i vodik), poljoprivreda i maloprodaja, promet i logistika. Ova i mnoga druga područja podržavamo kao Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora i zajednička suradnja ide u oba smjera te je zato Njemačka bitan partner za nas. Stoga mi je vrlo važno pojačati naše aktivnosti u smjeru Njemačke jer su mnogi hrvatski članovi i klijenti dio njemačkog tržišta.
Kako Vam se sviđa u Hrvatskoj? Govorite li hrvatski?
Hrvatska je zemlja puna iznenađenja. Budući da prošle godine nismo zbog pandemije mogli putovati u inozemstvo, prešla sam 5.300 kilometara - od sjevera do juga, od istoka do zapada Hrvatske. Kada ljudi pomisle na Hrvatsku, tada se odmah sjete jadranske obale, ali Hrvatska je puno više. Fantastične pješačke i biciklističke staze, kulinarska iznenađenja, predivni krajolici u unutrašnjosti zemlje. Gostoprimstvo je izvanredno i ne bih mogla zamisliti bolju državu u kojoj bih „zapela“ u pandemiji. Moj hrvatski… hm, ništa. Jako se trudim, ali morate priznati da je ovo vrlo težak jezik. S „može“, „hvala“ i „nema problema“ mogu dosta toga iskomunicirati. Ne odustajem. Za mene je jezik uvijek povezan s „učenjem o kulturi“ i važno mi je naučiti što više o Hrvatima i njihovoj kulturi, sa savršenim hrvatskim jezikom ili bez njega.