×

Tanja Lupieri: Za uspjeh medicinskih kongresa najvažniji su timski rad, inovativne teme i fleksibilnost

Predsjednica Hrvatske udruge medicinskih sestara i hrvatska kongresna ambasadorica, otkriva kako je kroz godine stekla dragocjeno iskustvo u organizaciji vrhunskih stručnih događanja
Tanja Lupieri
Tanja Lupieri

Medicinski kongresi su mjesta stručne razmjene znanja te važan faktor za razvoj profesije, umrežavanje i jačanje međunarodne suradnje. Ali i za razvoj i prepoznatljivost destinacije u kojoj se održavaju! S time se slaže i Tanja Lupieri, predsjednica Hrvatske udruge medicinskih sestara (HUMS) i Hrvatska kongresna ambasadorica, koja već gotovo deset godina uspješno organizira međunarodne medicinske kongrese u Hrvatskoj. 

U intervjuu za PoslovniTurizam govori kako je pandemija promijenila način organizacije skupova, koji su najveći izazovi u organizaciji, kako odabrati idealnu destinaciju, zašto Hrvatska sve više privlači međunarodne medicinske skupove te najavljuje 14. međunarodni kongres HUMS-a u Opatiji i otkriva što će ga učiniti posebnim.

Kongresi HUMS-a privlače i do više od 700 sudionika

Koje ste sve skupove Hrvatske udruge medicinskih sestara organizirali do sada i koji od njih su Vam ostali u posebnom sjećanju?

Do sada sam imala čast organizirati devet međunarodnih kongresa Hrvatske udruge medicinskih sestara od 2015. godine do danas. Organizacija ovakvih događanja je složen proces koji zahtijeva izvrstan timski rad i koordinaciju velikog broja ljudi. Smatram da je organizacija kongresa odličan način za promociju sestrinstva, razmjenu znanja i usavršavanje. U budućnosti želim prenijeti svoje iskustvo mlađim kolegicama i kolegama te zajednički raditi na daljnjem razvoju sestrinske profesije.

Posebno mi je u sjećanju ostala 116. Generalna skupština EFN-a, European Federation of Nurses Associations koju smo organizirali od 13. do 14. travnja 2023. godine u Opatiji, na kojoj smo ugostili predstavnike 36 zemalja članica EU i promatrača. Ovo događanje je bilo iznimno važno za promociju hrvatskog sestrinstva na međunarodnoj razini. 

EFN Opatija 2023

Iznimno sam ponosna na međunarodnu suradnju koju razvijamo na kongresima HUMS-a „Sestrinstvo bez granica“, a koje smo uspješno organizirali u kongresnom centru Amadria Park u prekrasnoj Opatiji. Svaki kongres je predstavljao jedinstvenu priliku za okupljanje stručnjaka iz cijelog svijeta, razmjenu znanja i iskustava te uspostavljanje novih suradnji. No, istaknula bih 7. međunarodni kongres, održan od 13. do 16. lipnja 2019. godine, s rekordnim brojem od 730 sudionika i uglednim gostima poput predsjednice EFN-a, Elizabeth Adams i izvršnog direktora ICN-a, International Council of Nurses, Howarda Cattona, koji je bio velik uspjeh.

Možete li istaknuti događanje koje je bilo posebno izazovno za organizaciju?

Organizacija 8. kongresa HUMS-a u Opatiji 2020. godine predstavljala je jedan od najvećih organizacijskih izazova s kojima smo se susreli. Pandemija COVID-19 donijela je brojne nepredviđene okolnosti koje su zahtijevale od nas maksimalnu fleksibilnost i prilagodljivost. Stroge epidemiološke mjere, stalne promjene propisa i neizvjesnost oko tijeka pandemije predstavljali su značajne prepreke. Međutim, zahvaljujući izvrsnoj suradnji svih članova organizacije, uspjeli smo ovaj iznimno zahtjevan kongres organizirati na najvišem nivou u hibridnom obliku poštujući sve propisane mjere i osiguravajući sigurnost svih sudionika.

Kao predsjednica HUMS-a imala sam odgovornost za stručni i organizacijski dio kongresa. Posebno sam ponosna na uspješnu implementaciju online platforme za prezentacije i informatičku podršku. 

Uspješna organizacija kongresa u izazovnim uvjetima pandemije je izravna potvrda naših temeljnih vrijednosti: profesionalnosti, odgovornosti, inovativnosti i timskog rada. Pokazali smo da smo sposobni odgovoriti na sve izazove i pružiti visokokvalitetne usluge svim sudionicima kongresa. Ovaj uspjeh je u potpunosti u skladu s misijom HUMS-a, koja je usmjerena na unapređenje sestrinske struke i pružanje najbolje moguće skrbi pacijentima. Organizacijom ovog kongresa smo doprinijeli profesionalnom razvoju medicinskih sestara i unaprijedili kvalitetu zdravstvene usluge u Hrvatskoj.

Stečeno iskustvo danas primjenjujem tako što od samog početka definiram ciljeve skupa, kreiram detaljan plan rada i pratim njegovu provedbu

Što biste istaknuli da ste tijekom godina naučili o organizaciji stručnih skupova i na koji način to iskustvo primjenjujete danas? 

Naučila sam da je uspjeh skupa rezultat zanimljive i inovativne teme, pažljivog planiranja, dobre komunikacije i fleksibilnosti. Posebno sam se usredotočila na izbor članova organizacijskog odbora koji imaju iskustva u organizaciji. Važno je ostvariti suradnju s predavačima, sponzorima i sudionicima jer je ona ključna za stvaranje kvalitetnih programa i zadovoljstvo svih uključenih.

Zajednički odabiremo relevantne teme i kvalitetne plenarne predavače koji su ključni za privlačenje sudionika i postizanje ciljeva skupa. Mjesto i vrijeme održavanja te organizacija prostora, tehnička podrška, dodatni sadržaji i ostali logistički detalji omogućuju nesmetano održavanje skupa. Korištenje različitih marketinških kanala za promociju skupa je neophodno za postizanje željenog broja sudionika.

Stečeno iskustvo danas primjenjujem tako što od samog početka definiram ciljeve skupa, kreiram detaljan plan rada i pratim njegovu provedbu. Uključila sam predsjednike stručnih društava HUMS-a koji unutar kongresa organiziraju simpozije. Pratim najnovije trendove u organizaciji skupova. Nakon svakog skupa provodim evaluaciju i detaljnu analizu kako bih unaprijedila organizaciju i zadovoljila interese sudionika.

EFN, Opatija, 2023

Imate li neki savjet za organizatore koji tek ulaze u područje medicinskih skupova?

Na samom početku trebate imati specifično znanje i vještine te viziju i entuzijazam. Ukoliko imate želju organizirati stručni skup važno je imati dobar tim koji ima iskustvo u organizaciji. Važno je i razumjeti specifičnosti medicinske struke kako biste mogli komunicirati sa stručnjacima i osigurati da program skupa bude relevantan. Potrebno je uključiti stručnjake u sve faze organizacije skupa kako biste osigurali znanstvenu točnost i relevantnost sadržaja. Trebate se upoznati s propisima koji se odnose na organizaciju stručnih skupova, posebno onima koji se odnose na zaštitu osobnih podataka i autorskih prava. U organizaciji skupova uvijek postoji mogućnost nepredviđenih situacija, stoga je važno da budete spremni na promjene i brze reakcije. Koristite različite marketinške kanale kako biste promovirali skup i privukli željene sudionike.

Pandemija COVID-19 je ubrzala digitalnu transformaciju kongresa

Kako biste usporedili organizaciju međunarodnih medicinskih kongresa i simpozija 2015. godine i danas? Koje su promjene u zahtjevima sudionika i organizatora koje ste primijetili tijekom godina?

Organizacija međunarodnih kongresa i simpozija prošla je kroz značajnu transformaciju, posebno nakon izbijanja pandemije COVID-19. Dok su se prije pandemije događaji uglavnom održavali u fizičkom prostoru, danas svjedočimo sve većoj hibridnosti i virtualizaciji, što je uvelike promijenilo očekivanja kako sudionika tako i organizatora.

Pandemija COVID-19 je ubrzala digitalnu transformaciju kongresa, donoseći brojne promjene u formatu, sadržaju i načinu sudjelovanja. Hibridni formati, personalizacija, digitalno umrežavanje i održivost postali su novi standardi. Iako se još uvijek suočavamo s nekim izazovima, budućnost medicinskih kongresa obećava još veću fleksibilnost, interaktivnost i pristupačnost za sve sudionike.

Kako birate destinacije i lokacije za događanja? Koliko ograničenje da se medicinski skupovi mogu održavati samo u hotelima s tri zvjezdice utječe na odabir? Jeste li nekada morali odustati od nekog venuea iz ovih razloga i mislite li da bi promjena tog pravila doprinijela boljoj organizaciji događanja?

Odabir lokacije za kongres je iznimno važan i ovisi o brojnim čimbenicima. Prilikom odabira uzimam u obzir mišljenje naših članova Upravnog odbora i stručnih društava. Važno mi je da je lokacija prometno dostupna organizatorima i sudionicima i da kongresni centar ima adekvatan prostor i infrastrukturu za veći broj sudionika. Uglavnom kongres organiziram u proljetnim ili ljetnim mjesecima kada je klima ugodna kako bismo osigurali i dodatne sadržaje. Udaljenost između smještaja i kongresnog centra treba biti što manja i cijena treba biti dostupna sudionicima.

Ograničenje na hotele s tri zvjezdice svakako smanjuje broj mogućih lokacija i može dovesti do kompromisa u kvaliteti smještaja te nezadovoljstva sudionika. Za kongres biramo Opatiju jer je popularna destinacija zbog svoje povijesti, prirode, razvijene kongresne infrastrukture, atraktivnosti za partnere i prometne dostupnosti.

S kojim hrvatskim agencijama za organizaciju događanja najviše surađujete i što smatrate ključem uspješne suradnje?

Uspješna suradnja s agencijama za organizaciju događanja temelji se na zajedničkim ciljevima, otvorenoj komunikaciji, fleksibilnosti i kvaliteti usluge. Pri odabiru agencije važno je uzeti u obzir veličinu događanja, specifične potrebe, budžet i prethodna iskustva. Naša stručna društva surađuju s raznim agencijama prema vlastitom izboru. Naša iskustva s agencijom poput Certitudo partner d.o.o. mogu poslužiti kao dobra osnova za buduće suradnje. Uspješna suradnja je rezultat timskog rada i otvorene komunikacije tijekom cijele organizacije događanja.

Cijene organizacije, prirodne ljepote i prometna dostupnost – prednosti Hrvatske

Kako se Hrvatska, prema Vašem iskustvu, pozicionira u odnosu na ostale europske zemlje kao domaćin medicinskih kongresa?

Hrvatska se sve češće pozicionira kao atraktivna destinacija za održavanje medicinskih kongresa u Europi. Sudionici na našoj 116. Generalnoj skupštini EFN-e u Opatiji 2023. pokazali su veliku zainteresiranost za ponovni dolazak u Opatiju, a većini je to bio prvi dolazak na prostore RH.

Prednosti koje ističu su povoljniji troškovi organizacije u usporedbi s nekim drugim europskim zemljama i atraktivne lokacije s bogatom kulturnom baštinom i prirodnim ljepotama. Dobra povezanost s drugim europskim gradovima i profesionalnost organizatora je također važan faktor.

Međutim, Hrvatska se još uvijek suočava s konkurencijom drugih zemalja koje nude slične pogodnosti. Kako bi se istaknula, potrebno je ulagati u promociju, razvijati kongresnu infrastrukturu i kontinuirano podizati kvalitetu usluga.

Veseli me predstavljati moju zemlju u svijetu i povezivati ljude iz različitih kultura

Kao Hrvatska kongresna ambasadorica, kako promovirate Hrvatsku na međunarodnoj razini, koje njene prednosti ističete u razgovorima s međunarodnim sudionicima?

Kao Hrvatska kongresna ambasadorica, ponosna sam i velika mi je čast predstavljati zemlju na međunarodnoj sceni. Ponosna sam na svoju domovinu i njenu bogatu povijest i kulturu kao i prekrasne prirodne ljepote i gostoljubive ljude. Rođena sam i odrasla u Hrvatskoj i duboko sam vezana za nju. Kroz godine putovanja i upoznavanja različitih kultura, shvatila sam koliko je Hrvatska posebna. Upravo zato me ispunjava ponosom predstavljati je kao idealnu destinaciju za organizaciju međunarodnih događanja i promovirati njene prednosti.

EFN, Opatija, 2023

Što Vas osobno najviše ispunjava u toj ulozi?

Najveće zadovoljstvo mi pruža mogućnost predstavljanja domovine na najbolji mogući način. Kad vidim kako se ljudi oduševljavaju ljepotama Hrvatske, njenom bogatom kulturom i gostoljubivim ljudima, osjećam se ispunjeno i ponosno. To je prilika da svijetu pokažemo sve ono što Hrvatska nudi i da privučemo nove posjetitelje.

Iznimno me veseli što imam priliku povezivati ljude iz različitih dijelova svijeta, različitih kultura. Kroz svoj rad kao ambasadorica kongresnog turizma, stvaram nove prijateljstva i poslovne veze. To je prilika da ljudima omogućim da razmijene ideje, znanja i iskustva te da zajedno stvaraju nešto novo i vrijedno. Najveće zadovoljstvo mi pruža osjećaj da svojim radom doprinosim razvoju hrvatskog turizma. Kada vidim kako se povećava broj međunarodnih kongresa i konferencija koje se održavaju u Hrvatskoj, osjećam se ponosno što sam dio tog uspjeha. Promocija sestrinske profesije na međunarodnoj razini mi je iznimno važna.

Ovogodišnji kongres HUMS-a posebnim čini vrlo aktualna tema

Pred Vama je 14. međunarodni kongres Hrvatske udruge medicinskih sestara u Opatiji ove godine. Koliko sudionika očekujete i što će sve program kongresa sadržavati, što će ga učiniti posebnim?

Naši kongresi HUMS-a okupljaju najveći broj sudionika u Hrvatskoj, a nadamo se da će i ove godine na 14. međunarodnom kongresu HUMS-a u Opatiji, od 5. do 8. lipnja, kao i svake godine, biti velik broj sudionika jer je tema izuzetno aktualna i očekujemo veliki interes kako domaćih tako i stranih stručnjaka iz područja sestrinstva. Destinacija je poznata po svojoj kvaliteti usluge, a vrijeme održavanja je početak ljeta tako da procjenjujemo da će kongresu prisustvovati oko 500 sudionika.

Program kongresa ove godine će biti bogat i raznolik, a glavna tema je „20 godina visokog obrazovanja medicinskih sestara u RH i mogućnosti priznavanja visoke stručne spreme“. Ovaj segment programa bit će posvećen analizi razvoja visokog obrazovanja medicinskih sestara u Hrvatskoj u proteklih 20 godina, postignućima i izazovima s kojima se susrećemo te ćemo se posvetiti aktualnoj temi priznavanja visoke stručne spreme medicinskih sestara, kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu. Predstavit ćemo najnovija dostignuća i trendove u sestrinstvu, s posebnim naglaskom na tehnološke inovacije i njihov utjecaj na praksu.

Pozvani su stručnjaci iz različitih zemalja kako bi predstavili iskustva i izazove s kojima se susreću medicinske sestre u njihovim zdravstvenim sustavima što će omogućiti usporedbu hrvatskog zdravstvenog sustava s drugim sustavima te razmjenu najboljih praksi. Jedan dio programa bit će posvećen važnosti mentalnog zdravlja medicinskih sestara i mjerama koje se poduzimaju za unapređenje njihovog radnog okruženja i kvalitete života.

Kada su počele pripreme za ovo događanje i tko sve sudjeluje u organizaciji, koliko ljudi broji organizacijski tim?

Intenzivne pripreme za 14. međunarodni kongres HUMS-a započele su u rujnu 2024. kada sam s voditeljicom Središnjeg ureda HUMS-a, kao i do sada, preuzela ključnu ulogu u organizaciji i koordinaciji svih aktivnosti vezanih uz kongres. Tim od desetak članova marljivo radi na svim segmentima od promocije kongresa do kompletne logistike, a predsjednik stručnog odbora s predsjednicama stručnih društava radi na definiranju programa. Stručna društva unutar HUMS-a igraju ključnu ulogu u definiranju znanstvenog programa i odabiru tema koje su najrelevantnije za sudionike. Organizacijski tim posvećen je tome da ovaj kongres bude uspješan i nezaboravan događaj.