Dani otvorenih vrata svadbenih svečanosti u Hotelu Antunović Zagreb
Tomislav Antunović, vlasnik četiriju hotela u Hrvatskoj i BiH, od kojih je najpoznatiji zagrebački hotel Antunović, u hotelski i ugostiteljski biznis ušao je nakon uspjeha u poslu s naftom. Pravi poduzetnik u duši, ove godine napunit će 70 godina i 48 godina otkada je započeo svoj prvi poduzetnički poduhvat, a vrlo rado priča o svom rodnom kraju, Brčkom, gdje je i započeo njegov poslovni put. Veliku proslavu priprema u prosincu, kada će se održati tradicionalna Brčansko posavska noć, na kojoj okuplja prijatelje, partnere, ali i političare i osobe iz javnog života, rado viđene goste hotela Antunović.
Poduzetnik ste već gotovo 50 godina, a poslovanje vam je podijeljeno u dvije strateške grane – naftni i turistički biznis, u dvije države – Hrvatskoj i BiH. Na kojem tržištu ostvarujete bolje rezultate?
Sve je krenulo iz BiH, a u to vrijeme sam bio među prvim privatnim poduzetnicima u bivšoj državi. U samim počecima sam se bavio drugim djelatnostima, građevinom i transportom, a ideju za naftni biznis sam dobio tijekom jednog boravka u Austriji. Nakon toga u potpunosti se posvećujem tom vidu poslovanja i otvaram prvu privatnu benzinsku postaju u BiH u svom rodnom gradu Brčkom, što u tim vremenima uopće nije bilo lako. Nakon što je naftni biznis počao donositi prihiode i nakon što smo akumulirali određeni kapital, odlučili smo se za ulazak u hotelski biznis.
Kako to da ste se odlučili na ulazak u hotelijerstvo, obzirom na dugačke rokove povrata investicije?
Hotelijerstvo možda nije na vrhu ljestvice profitablinosti, ali je riječ o jednoj tradicionalnoj i stabilnoj industriji. Naftni biznis je profitabilniji, ali veća je izloženost riziku te zahtijeva stalna ulaganja. Hotelijerstvo s druge strane je nešto „mirniji“ posao, posao na duge staze, a to mi se sviđa. Zato smo krenuli s prvim hotelom u Brčkom, pa su slijedile Sesvete, Orašje i konačno hotel u Zagrebu. Nećemo stati ovdje, ići ćemo i dalje, kada dođu malo bolja vremena…
Svojevremeno se najavljivalo da ćete graditi još jedan hotel u Zagrebu. Što je s tim?
Kao što rekoh, nećemo stati na ovome, ali čekamo malo bolja vremena. Planovi su tu, lokaciju imamo, ali zasad smo zadovoljni s trenutnim kapacitetima.
Možete li usporediti hrvatsko i BiH tržište što se hotelijerstva tiče?
Što se hotelijerskog posla tiče, on nam je puno jači na hrvatskom tržištu, a naftni biznis je jači u BiH. Više je razloga zašto je lakše poslovati u BiH: niži PDV (17% u odnosu na 25% u RH), niži porez na dobit (10%), manji porezi i doprinosi te manje konkurencije. Osim toga nema potrebe ni za velikim ulaganjima, a posao ide vrlo dobro.
Jedan ste od najvećih kongresnih hotela u Zagrebu. Kako se kriza odrazila na taj dio poslovanja?
Zapravo i ne previše. Ne možemo govoriti o padu, jer iz godine u godinu rastemo, ali se taj rast malo usporio u odnosu na planirane ciljeve. Posla ima, ali osjeti se da je tržište siromašnije, da su budžeti organizatora manji. Ovogodišnji rezultati su nam bolji od prošlogodišnjih pa bi to mogao biti signal da se tržište i u tom smislu oporavlja. Čini mi se da će u tom pogledu pozitivan utjecaj imati i ulazak u EU.
Jeste li smanjivali cijene kad je kriza počela?
Nismo smanjivali, ali nismo ni povećavali. Od otvorenja hotela 2006. cijene su ostale manje-više iste.
Kako se smanjenje PDV-a u ugostiteljstvu odrazilo na poslovanje?
To je dobrodošao potez, jer i druge države imaju niže stope PDV-a u turizmu. Posebice je to korisno onima koji su bili ili jesu u financijskim problemima, pa će na ovaj način doći do predaha.
Vaš hotel nije smješten u centru Zagreba, niti je član međunarodnog hotelskog lanca. Koliko to otežava ili olakšava posao?
Mislim da nam to ne otežava situaciju. Bilo je ponuda s raznih strana, ali mi smo odlučili da želimo biti samostalni. Članstvo u hotelskim lancima nosilo je puno više koristi u vremenima koja su iza nas. Danas je način poslovanja puno drugačiji nego prije 10 ili 20 godina, internet je zauzeo važnu ulogu ne samo kao medij informiranja, nego i kao prodajni kanal. Osim toga, poduzetnik sam već gotovo 50 godina, imam širok krug poznanstava u cijeloj regiji i to je znatno pomoglo da donesemo takvu odluku. Znate, ime Antunović na neki način je postalo priznatim brandom na ovim prostorima. Iako je bilo raznih opcija što se tiče imena hotela, na jednom ručku s grupom uglednih znanstvenika i bivšim predsjednikom Mesićem, osvijestili su kod mene činjenicu da je upravo Antunović najbolje ime za hotel, jer sam pod tim imenom ostvario sve svoje poslovne uspjehe tokom godina.
Što se tiče lokacije, nju također vidimo kao prednost. Posebice kada su u pitnju poslovni gosti koji cijene lagan pristup hotelu s obilaznice i sa istoka i sa zapada grada, kao i s aerodroma. Na taj način ne gube vrijeme na prometne gužve u centru, imaju osiguran veliki broj parkinih mjesta… Stoga držim da je lokacija hotela idealna za poslovne ljude.
Svjesno ste otvorili hotel s četiri zvjezdice?
Naš hotel nominalno ima četiri zvjezdice, ali po brojnim mjerilima ne samo da je ravnopravan, nego je i bolji od mnogih hotela s pet zvjezdica. To je također bila naša svjesna odluka. Znali smao da imamo kvalitetu i komfor pet zvjezdica, ali svjesno smo se odlučili na četiri. Vodili smo se onom poslovnom istinom koja kaže da se nitko nije obogatio visokim cijenama, nego na velikim količinama. I to se također pokazala kao dobra odluka.
Tijekom svoje karijere mnogo sam putovao svijetom i odsjeo sam u puno hotela. Sa svakog od putovanja donio sam neku ideju koju sam kasnije ugradio i u ovaj hotel, od arhitektonsih rješenja pa do kvalitete usluge. Od svojih zaposlenika tražim isto - da imaju otvorene oči, da uoče što je dobro, a što nije i da to odmah popravimo. Dokaz da radimo dobar posao je i činjenica da su neki naši gosti u međuvremenu i sami postali hotelijeri te su mi naknadno priznali da su tijekom boravka u našem hotelu pažljivo bilježili i slikali detalje koje su kasnije i sami prenijeli u svoje objekte. To mi je bilo vrlo simpatično jer sam se sjetio kako sam ja radio istu stvar godinama ranije na svojim inozemnim putovanjima.
Nova ulaganja na Jadranu
Na jednom ste poslovnom druženju izjavili kako planirate investirati u hotelski biznis u Šibeniku s grupom investitora. U kojoj je to fazi?
Grupa biznismena iz Austrije, Švicarske, Rusije i Slovenije, inače naši gosti, iskazali su interes za investiranje u Hrvatsku, a u meni su vidjeli potencijalnog partnera. Za oko im je zapeo poluotok Oštrica kraj Šibenika, a njihov prijedlog je išao u smjeru da mi napravimo hotel, a oni bi izgradili apratmane, vile, marinu za jahte i sl. Riječ je o uistinu vrlo velikoj investiciji. Interes još uvijek postoji, ali još nema konkretnih pomaka, pokušavamo riješiti administrativne prepreke. U razgovorima smo s državnim institucijama i nadamo se da će se rješavanje tog pitanja ubrzati. Lokacija je očarala investitore, riječ je o imovini u državnom vlasništvu, ali rješavanje papirologije zasad stavlja cijeli projekt ne samo na čekanje, nego na led. Bojim se da u međuvremenu ne odustanu od svega. Osobno, malo mi je i neugodno zbog stranaca, kad vide s kakvim se preprekama moraju suočiti, a žele investirati novce u našu zemlju. Osim toga, tu je i problem mentaliteta, kako političara, tako i lokalnog stanovništva. Čini mi se da mnogi još uvijek na razumiju što je to biznis, kako privući investitora, kako izvući korist za lokalnu zajednicu, zaposliti ljude i sl.
Što je za vas osobno biznis?
Biznis je znanje, napredak, uspjeh u životu. Mnogi pokušavaju, ali malo ih uspije. Koje osobine bi trebao imati dobar biznismen? Prije svega trebao bi biti vrijedan, uporan i naravno imati znanje o poslovanju općenito, ali i industriji u kojoj radi.
Nikako ne smijemo zaboraviti i poštenje kao iznimno važu osobinu u poslu. Na taj način gradite svoje ime i ugled, a to je od neprocjenjve vrijednosti. Svih mog poslovanja nikad niti jedna moja tvrtka nije bila u blokadi, nikad radnicima nije kasnila plaća, nikad nisam bio u sporu s državom, a sve svoje obveze prema dobavljačima plaćamo u roku.
Godinama organizirate Brčansko posavsku noć, okupljanje Posavaca podrijetlom iz Brčkog distrikta.
Brčansko posavska noć se već tradicionalno održava zadnji vikend prije Božića, s ciljem druženja i prisjećanje na naš rodni kraj. To naše druženje godinama se profiliralo u događaj koji privlači i mnoge visoke uzvanike i uglednike iz poslovnog i političkog života Hrvatske i BiH. Za ovu godinu mogu najaviti još veću zabavu jer uz Brčansku noć slavimo i moj 70. rođendan. Pozivam sve da dođu i uživaju s nama.