Ministar Glavina: Nužno daljnje planiranje razvoja turizma jer raste broj nekomercijalnog smještaja, a pada popunjenost
Neprivatizirane hotelske tvrtke treba restrukturirati pa privatizirati, i sve to u naredne četiri godine, kaže budući ministar turizma Veljko Ostojić. Najavljuje i smanjenje PDV-a u turizmu jer to smatra ključnim za podizanje konkurentnosti, a njome se, kaže, namjerava najviše baviti
Neprivatizirane hotelske tvrtke treba restrukturirati pa privatizirati. Sve u naredne četiri godine. Najavio je to za naš list Veljko Ostojić, vjerojatni budući ministar turizma koji bi uskoro i službeno trebao stupiti na novu dužnost. U Ministarstvu turizma doći će s mjesta predsjednika Uprave Rivijere Adria, najveće hotelske tvrtke u Hrvatskoj, nastale pripajanjem Rapca i Zlatnog otoka Rivijeri Poreč. Nakon HSS-ovca Damira Bajsa, turistički će sektor na čelu sada ipak imati čovjeka iz svojih redova, iskusnog znalca s dugogodišnim turističkim iskustvom. Inače, Ostojiću ovo neće biti prva funkcija u resornom ministarstvu. Naime, svojevremeno je već bio pomoćnik bivše ministrice turizma Pave Župan Rusković.
Uz daljnju privatizaciju, jedna od osnovnih mjera koje je najavio novi čelni čovjek hrvatskog turizma koji u Vladu ulazi ispred IDS-a, je i smanjenje PDV-a u turizmu na 8 posto. Ostojić je kazao kako je pitanje smanjenja stope PDV-a u turizmu od izuzetnog značaja za povećanje konkurentnosti ovog sektora.
Iz sivog u legalno
– Pitanje konkurentnosti je ključno pitanje hrvatskog turizma i time se u svom mandatu namjeravam najviše baviti. Hrvatska na ljestvici turističke konkurentnosti ne stoji sjajno, naime, 34. je u svijetu, 24. u Europi i osma od devet promatranih mediteranskih zemalja. Upravo u tome vidim veliki izazov koji stoji pred Ministarstvom i Vladom u cijelosti.
Što i gdje će se graditi tek treba definirati Strategija razvoja turizma. Kod greenfield investicija, pojedini projekti, poput projekta Brijuni rivijere koja se »vuče« godinama, nisu dovoljno dobro pripremljeni. Uz to postoji niz atraktivnih lokacija i imovine koja je u vlasništvu države, a koja je potpuno neiskorištena.
Sve u funkciju
– To sve trebamo staviti u funkciju što je moguće prije koristeći sredstva privatnih investitora, i domaćih i stranih, naglasio je Ostojić te dodao kako će se kod manjih, brownfield investicija nastojati poticati pretvaranje dijela kapaciteta u takozvanom privatnom smještaju u obiteljske hotele uz potporu Hrvatske banke za obnovu i razvoju (HBOR).
Po stupanju na ministarsku dužnost Ostojića očekuje zajednički razgovor sa svim zaposlenicima Ministarstva turizma i jasno definiranje što se od njih očekuje u narednom razdoblju. Nadalje, predstoji rad na novom ustroju Ministarstva, rad na proračunu za 2012., ubrzanje izrade Strategije razvitka turizma, izmjena Zakona o turističkom zemljištu, suradnja s HTZ-om na operativnoj pripremi 2012...
Pitanje turističkog zemljišta je za sada riješeno samo na papiru.
Transformirati HTZ
- Zakon je donijet 1. kolovoza 2010., a do danas nije potpisan niti jedan koncesijski ugovor što samo po sebi znači da nešto ne štima. Planiramo izmjenu Zakona prije svega na polju rješenja koja se tiču autokampova i s tim krećemo odmah, najavio je Ostojić, prema čijim će se riječima udruženim oglašavanjem baviti Hrvatska turistička zajednica (HTZ), odnosno sustav turističkih zajednica zajedno s privatnim sektorom.
- Zadaća Ministarstva je, pak, stvarati bolji makrookvir za poslovanje gospodarskih subjekata sektora, reći će Ostojić dodajući kako će se zalagati za veći proračun Ministarstva jer je sadašnji malen ukoliko se želi napraviti ozbiljne i brze pomake, no »nisu sve aktivnosti uvijek i nužno vezane za veliki novac«.
Budući predsjednik HTZ-a kaže da sustav treba dodatno restrukturirati i profesionalizirati. Lokalna razina treba se pretvoriti u DMC organizacije stvarajući nove proizvode kao motive dolaska, dok promocija treba ići na regionalnu i nacionalnu razinu. Potrebno je i više koristiti ICT alate u promociji i prodaji.