Valamar planira ulaganja od 450 milijuna eura - dva strateška projekta u izgradnji
Prenosimo intervju s Peterom Fuchsom, predsjednikom uprave Valamara, objavljenom u tjedniku Lider. Otkrio je planove razvoja te tvrtke, ali i iznio koje bi poteze trebala povući Vlada da bi turizam u Hrvatskoj bio još uspješniji.
Kakvi su rezultati postignuti u Valamaru u prva tri kvartala?
Prema dosadašnjim rezultatima ovu godinu možemo nazvati dobrom, iako za brojke valja pričekati završetak. Postavili smo ambiciozne ciljeve i na dobrom smo putu da ih ostvarimo. Imali smo više gostiju, na čemu osim prekrasnom vremenu možemo zahvaliti gospodarskom oporavku svojih emitivnih tržišta. Ipak, kad usporedimo realne sektorske probleme, broj dolazaka i noćenja nije relevantan pokazatelj konačnih rezultata jer su troškovi poslovanja i dalje iznimno veliki, a politički i gospodarski okviri poslovanja i dalje nisu povoljni za hotelijerski sektor.
Završeno je formiranje Riviere Adrije - najveće turističke tvrtke u Hrvatskoj. Koje poteze možemo očekivati od Valamara?
Osnutak Riviere Adrije i Valamara poslovnog razvoja d.o.o. dio su reorganizacijskih promjena unutar grupacije koje će zasigurno pridonijeti percepciji Valamara kao najveće domaće turističke kompanije koja na tržištu sad nastupa kao integrirana cjelina. Sve te promjene imaju jasne poslovne ciljeve: financijska konsolidacija povećava investicijski potencijal pa možemo razmišljati i o još ambicioznijim kapitalnim projektima i o daljnjem širenju. Naravno, ako zakonski okvir bude poticajan za daljnje investicije, što zasad nije slučaj. Ciljevi su nam osim širenja portfelja daljnja ulaganja u kvalitetu usluge, širenje ponude sadržaja i unapređenje naših objekata. Valamar je kao prvi i vodeći hotelski brend u Hrvatskoj postao svojevrstan ‘benchmark’ za kvalitetu i to su prepoznali i naši kolege i konkurenti. Stoga u vrlo bliskoj budućnosti svoje usluge upravljanja kapacitetima planiramo pružati novim hotelskim objektima i kompanijama u Hrvatskoj, kao što je slučaj s hotelom Luna na Pagu koji nije u vlasništvu Valamar grupe, ali koristi se našim menadžmentskim uslugama.
Prema nekim prognozama 2012. ponovno bi mogla biti turistički vrlo zahtjevna godina. Što očekujete i koji su Valamarovi ciljevi za sljedeću sezonu?
Trend kasnog bukinga i sve kraćeg boravka gostiju i dalje vlada i utječe na kvalitetne prognoze. Međutim, uvjereni smo da kvalitetnom pripremom možemo ostvariti zadane ciljeve kao što smo uspijevali i do sada. Primjerice, zadovoljni smo ranim najavama skupova u kongresnom turizmu za iduću godinu, tržište MICE-a napokon se počelo oporavljati.
Strateški plan razvoja hrvatskog turizma ovih se dana osmišljava u Institutu za turizam. Je li Valamar u kontaktu s Institutom i hoće li biti uključen u izradu dokumenta, s obzirom na to da upravlja najvećim turističkim portfeljom u Hrvatskoj?
Svakako smo spremni surađivati u izradi strategije i svoje operativni ‘know-how’ nudimo na tržištu kao nezavisni proizvod. U izradu tako važnog dokumenta kao što je razvojna strategija razvoja moraju se uključiti glavni tržišni igrači, inače ćemo imati samo još jednu gomilu papira koja će završiti u nečijoj ladici.
Što očekujete od strategije i koje probleme mora riješiti?
Preduvjet za izradu strategije jest detaljna analiza sadašnjeg stanja jer još nismo sigurni čime raspolažemo i gdje smo doista o u odnosu na konkurenciju. U svakom slučaju, strategija mora jasno definirati kakvu ponudu želimo razvijati na odredištima, koje su održive razvojne mogućnosti pojedine lokacije, mora sadržavati akcijski plan, sredstva i mjere s pomoću kojih će se ideja o razvoju turizma provesti u djelo. Možda neće riješiti osnovne probleme koji muče industriju, dakle uglavnom previsoke fiskalne i parafiskalne namete, ali mogla bi pružiti razvojne smjernice koje bi bile korisne za planiranje investicija i razvoj ponude pojedinih turističkih kompanija.
Koliko je hrvatski turizam konkurentan na europskom tržištu? Što treba učiniti nova vlada kako bi se konkurentnost poboljšala. osim riješiti pitanje PDV-a?
Osim jasnog definiranja koju vrstu proizvoda želimo razvijati na pojedinim odredištima, treba utvrditi ciljana tržišta kojima se obraćamo, najučinkovitija marketinška sredstva kojima ih možemo privući. Potrebna je i logistika, primjerice intenzivnije zrakoplovne veze sa željenim tržištima. Naša izravna konkurencija na Sredozemlju uživa u nižim stopama PDV-a na turističke usluge, a mi ovdje držimo se jako kruto, zbog čega teško možemo biti konkurentni. Provedba Zakona o turističkom zemljištu ili pak problem Zakona o radu, u kojem se nije primjereno vodilo računa o preraspodjeli radnog vremena zaposlenika, moraju se što prije riješiti.
Što bi trebalo napraviti da u Hrvatskoj odredišni menadžment zaživi u punom smislu te riječi?
Za osmišljavanje i razvoj odredišnog menadžmenta nužna je, prije svega, intenzivna suradnja između hotelijera i lokalne zajednice. Istinsku dobru volju pokazuju obje strane, no nedostaje institucionalni okvir za takva zajednička nastojanja.
Sezonalnost je rak-rana hrvatskog turizma. Koliko će Valamarovih objekata tijekom zime zatvoriti vrata?
Većina od ukupno 40 Valamarovih objekata koje čine hoteli, kampovi i turistička naselja zatvara se u listopadu i početkom studenog. Najveći dubrovački kongresni hotel Valamar Lacroma i hotel Tirena radit će do kraja godine, dok je porečki Valamar Diamant otvoren tijekom cijele godine.. Izrazita sezonalnost je problem, no valja uzeti u obzir da se i drugi konkurenti na Mediteranu muče sa zimskim periodom. Rijetke su ljetne destinacije koje imaju dobro popunjen zimski period, a kamoli sezonu koja traje 365 dana u godini. No, sezona u Hrvatskoj se svakako može produljiti i zbog toga je važno da se čim prije počnu primjenjivati mjere koje sam ranije spomenuo.
Valamar je ponovno dobio certifikat Poslodavac partner i najbolji je poslodavac u turizmu. Ima li dovoljno kvalitetnoga kadra u turizmu i daju li akcije koje je pokrenulo Ministarstvo zadovoljavajuće rezultate?
Trebalo bi preispitati obrazovni sustav u srednjim turističko-ugostiteljskim školama. U njega treba biti uključeno mnogo više praktične nastave, ali ne u školama, nego u turističkim objektima. Takve mjere trebale bi se donijeti na državnoj razini. Trebalo bi poboljšati imidž i povećati atraktivnost turističkih zanimanja, pogotovo za srednji menadžment i operativan kadar kao što su šefovi kuhinja ili restorana. To pak treba biti zajednička obveza svih turističkih dionika. Potvrda statusa najboljeg poslodavca u turizmu i među pet najboljih u Hrvatskoj dokaz je ispravnosti Valamarove razvojne strategije koja se oslanja na Valamar akademiju i sustavno praćenje i obrazovanje naših zaposlenika. Jedan od preduvjeta osiguranja dovoljnog broja radnika jest viši standard radnika u ugostiteljstvu i turizmu, što je povezano s profitabilnošću sektora. Dakle, dok je profitabilnost u turističkom sektoru niska, ni plaće ne mogu biti visoke, pa je, logično, i interes za rad manji.