HoReCa Adria u Zagrebu okupit će više od 15.000 profesionalaca iz Hrvatske i regije
Dugogodišnja tradicija organiziranja sajmova i poslovnih burzi u Njemačkoj se održala do današnjih dana, a gotovo dvije trećine najjačih međunarodnih sajmova održava se u njemačkim gradovima. Njemački organizatori sajmova i burzi godišnje uprihoduju preko 3 milijarde eura, a četiri od deset vodećih svjetskih organizatora su njemačke tvrtke. Jedna od njih je i Messe Frankfurt, koji raspolaže drugim najvećim izložbenim prostorom na svijetu, odmah iza Hannovera. Messe Frankfurt je već dvanaest godina domaćin velike međunarodne kongresne burze IMEX, na kojoj smo sreli direktora i predsjednika Messea, Wolfganga Marzina.
Messe Frankfurt organizira sajmove i izložbe u vlastitoj produkciji, ali i ugošćava sajmove i ostala događanja u organizaciji drugih tvrtki. Možete li nam otkriti glavne pokazatelje uspjeha poslovanja?
S godišnjim prihodima od oko 543 milijuna eura i 2.026 zaposlenih na svim našim lokacijama, Messe Frankfurt jedan je od najvećih svjetskih organizatora sajmova. Prošle godine organizirali smo ukupno 114 sajmova, a više od polovice ih je bilo izvan Njemačke. U Frankfurtu raspolažemo prostorom od deset paviljona ukupne površine od 578.000 kvadrata te obližnjim kongresnim centrom. Prošli mjesec otvorili smo Kap Europa, kongresni centar unutar novog poslovnog centra grada Europaviertel (European Quarter). Na taj način i dalje razvijamo posao u segmentu poslovnih događanja: kongresa, konferencija, sastanaka, insentiva.
Messe Frankfurt ima 28 podružnica izvan Njemačke, po cijelom svijetu. Koja su se tržišta pokazala najprofitabilnijim?
Međunarodni rast je temelj našeg uspjeha, a poslujemo u nekim od gospodarski najvažnijih regija. U Rusiji smo, primjerice, udvostručili poslovanje unazad nekoliko godina, a na indijskom tržištu smo uspješno pokrenuli tri nova sajma te ih je nekoliko novih u najavi.
Na kinesko tržište smo ušli još 1994., osnivanjem podružnice Messe Frankfurt HK, a krajem 2003. objednili smo azijske podružnice u Hong Kongu, Šangaju, Tokiju, Seulu i Mumbaiju u tvrtku Messe Frankfurt Asia Holding. Važnost naših međunarodnih aktivnosti potvrđen je 2010., kada je Stephan Burma, direktor Asia Holdinga, postao član proširene uprave Messe Frankfurt. Asia Holding je od tada napredovala u najveću podružnicu unutar grupacije te, prema podacima iz 2013., donosi 63% prihoda iz inozemstva, oko 106 milijuna eura godišnje.
Asia Holding je najbolji primjer važne uloge naših podružnica, koje imaju uvjete za organizaciju najboljih sajmova i čine platformu za razvoj trgovinskih odnosa između Kine i Njemačke. Oko 400 naših zaposlenika djeluju kao kontaktne točke za izlagače i posjetitelje te se brinu za odnose s partnerima i raznim udruženjima. Imamo izrazito dobru suradnju s kineskim vlastima i kineskim partnerima, koji su nam pomogli razviti snažne brendove u Kini. Veliki ugled i prepoznatljivost krovnog Brenda - Messe Frankfurt - dodatni je benefit za organizaciju uspješnih događanja na kineskom tržištu.
Širenje na BRIC tržištima i Africi
Na koji način odlučujete za koju ćete industriju organizirati sajmove i burze? Koje su trenutno najuspješnije industrije?
Naš prostor u Frankfurtu trenutno samostalno organizira ili ugošćuje međunarodne sajmove iz područja tehnologije, prijevoza i infrastrukture, robe široke potrošnje, slobodnog vremena, tekstilne industrije te zabave i kreativne industrije. Upravo u tim područjima trenutno predstavljamo zadnja svjetska dostignuća i organiziramo najbolja poslovna događanja.
Kakvi su trendovi u industriji sjamova i izložbi u Njemačkoj prije i nakon gospodarske krize?
Pratimo tržišna kretanja od 1987., kada smo organizirali prvi sajam izvan Njemačke, u Hong Kongu. Stručni sajmovi prate stanje tržišta i svjetska kretanja u proizvodnji i trgovini.
Kada je riječ o novim tržištima u razvoju, fokusiramo se na kontinuirani razvoj i povećanje aktivnosti na BRIC tržištima te na afričkom kontinentu. U Južnoafričkoj Republici primjerice od 2009. organiziramo uspješan sajam Automechanika. Jako je važno neprestano držati korak te istraživati nova tržišta i industrije.
Za Messe Frankfurt održivi razvoj na svjetskoj razini predstavlja organizaciju događanja u pomno odabranim regijama koje nude prilike za rast. Stoga ćemo i dalje širiti portfelj, u suradnji sa snažnim partnerima. Ostale poluge rasta u budućnosti vidimo u digitalnim uslugama povezanim uz osobne susrete na sajmovima te pružanju sve boljih usluga.
Na otvorenju IMEX-a rekli ste kako ni nakon 12 godina ne uzimate organizatore IMEX-a “zdravo za gotovo”. Kako ih uspijevate zadržati i što nudite bolje u odnosu na druge moguće destinacije?
Naša pozicija na lako dostupnoj lokaciji, u središtu glavnog europskog poslovnog čvorišta, zadovoljava najvažnije uvjete za organizaciju sajmova, dok s druge strane nudimo razne mogućnosti za organizaciju posebnih događanja, konferencija i kongresa. Istaknuo bih kako je Frankfurt domaćin nekima od najpoznatijih svjetskih događanja, poput Međunarodnog auto showa, Frankfurtskog sajma knjiga, IMEX-a, ACHEMA-e i EuroMolda, i to godinama. Riječ je o gostujućim događanjima, čijim organizatorima pružamo snažno partnerstvo i podršku, najnoviju infrastrukturu i cijeli niz pratećih usluga.
Sajmovi - snažan generator gospodarskog razvoja
Messe Frankfurt je u vlasništvu grada Frankfurta (60%) i pokrajine Hessen (40%). Smatrate li takav model boljim od javno-privatnog, u pogledu vlasništva i upravljanja centrom?
Naši vlasnici su zainteresirani za profit u duljem razdoblju, stoga je glavni cilj naše grupacije osigurati dugoročan i stabilan rast i profit. Messe Frankfurt stvorio je oko 32.500 sigurnih radnih mjesta u Njemačkoj, od čega otprilike 18.700 u Frankfurtu. Događanja koja organiziramo donose izravnu korist hotelijerima i ugostiteljima, malim i srednjim poduzećima te dobavljačima koje angažiramo za pojedina događanja. Frankfurtska zračna luka glavni je pokretač gospodarstva grada, kao i savezne pokrajine Hessen. Naša događanja potiču potrošnju od 3.1 milijarde eura izvan samog prostora sajma, što ima veliki ekonomski utjecaj na grad i regiju.
Od navedene cifre, 1.6 milijarde eura prihoduje sam Frankfurt, 600 milijuna eura ostvaruje pokrajina Hessen, a 900 milijuna eura ostatak zemlje. Povećanje kupovne moći koju potiče Messe Frankfurt državnoj riznici donosi 567 milijuna eura godišnje u vidu poreza, od čega 29 milijuna eura ostaje gradu, a 159 milijuna eura prihoda odlazi u pokrajinu Hessen.
U prosjeku, svaki sajamski posjetitelj potroši oko 450 eura na noćenja, prijevoz do Frankfurta te na shopping u gradu. Tome treba pribrojati i potrošnju izlagača, koji ulože ukupno 1.46 milijardi eura za nastupe na sajmovima. Messe Frankfurt je platforma za izvoz prema cijelom svijetu, dok istodobno pomaže lokalnim i regionalnim tvrtkama da više zarade. S ekonomskim učincima kakve postižemo iz godine u godinu ne može se mjeriti niti jedan drugi sajmišni centar u Njemačkoj.
Nedavno ste otvorili novi konferencijski centar Kap Europa, čime ste proširili ukupan konferencijski kapacitet na 2.400 sudionika u svim dvoranama. Kakvu zaradu donosi segment organizacije konferencija i sastanaka u odnosu na organizaciju sajmova i burzi?
Prodajni pokazatelji i predviđanja za razne segmente unutar Messea naša su interna stvar, koji neće biti poznati prije kraja fiskalne godine. Kap Europa gledamo kao dodatni kapacitet postojećim kongresnim i sajmišnim prostorima unutar centra. Kap Europa novi je prostor na tržištu za koji su mnogi organizatori konferencija već pokazali zanimanje. Čak i prije službenog otvorenja centra ugovorili smo 50 događanja za ovu godinu, što obećava dobar početak, posebno jer smo inicijalno planirali njegovo otvorenje tek u rujnu 2014.
Kap Europa dobitnik je certifikata koji izdaje German Sustainable Building Council (DGNB). Koje ste kriterije morali zadovoljiti da biste dobili ovaj standard održivog poslovanja?
Namjerno smo se prijavili baš za DGNB certifikat. Za razliku od drugih certifikata, koje je nešto lakše dobiti, DGNB ocjenjuje ne samo oblikovanje zgrade i proces izgradnje, već cjelokupno poslovanje u njegovom cijelom životnom ciklusu. Stoga smo ponosni što smo ga dobili.
Svi materijali korišteni za izgradnju centra su također certificirani i nose DGNB oznaku. Certifikacija je zahtijevala izgradnju energetski učinkovite fasade i prozora koji štede energiju za dodatnih 25 do 30% u odnosu na Njemačke regulative o uštedi energije. Cijeli centar obiluje dnevnim svjetlom, a na vrhu zgrade je veliki krov pokriven travom.
Nama je to jako važno jer želimo biti na vrhu. Kap Europa vidimo kao logičan nastavak svih naših dosadašnjih održivih aktivnosti u izgradnji prostora i poslovanju. Mi ne pričamo samo o tome, već ozbiljno uzimamo u obzir pitanje održivosti i poduzimamo niz aktivnosti u tom smjeru.