Wave4Tourism – konferencija za buduće lidere u turizmu
Iza Zrinke Bokulić, predsjednice Uprave Lagune Novigrad, dugogodišnje je iskustvo u turizmu i hotelijerstvu, često na upravljačkim pozicijama. Jedna je od još uvijek rijetkih žena na čelu hotelskih kompanija u nas, a za svoj uspon u karijeri kaže da nema drugog recepta, nego marljivim radom i učenjem, uz dosta odricanja i fleksibilnosti, dobiti priliku za vodstvo. Razgovarali smo o rezultatima još jedne nepredvidive i izazovne sezone našeg turizma, ali i o tome što u Novigradu čine ne bi li, osim obiteljskog turizma, privukli i druge vrste gostiju, poput nogometaša engleskog kluba Manchester City, čije je ponovno gostovanje odjeknulo u javnosti.
Kako ste završili sezonu, odnosno prva tri kvartala godine, s obzirom na cjelokupnu turističku sezonu u Hrvatskoj i Istri ove godine?
Sezona je bila izazovna od samog početka i znali smo da nas, bez obzira, na vremenske prilike, čeka još jedna zahtjevna godina. Možda je ovo i dobra prilika da razbijemo mit o „dobrim i lošim“ sezonama; tko želi živjeti i prihodovati od turizma, jednostavno ne može čekati da se sezone dogode same od sebe. Unazad nekoliko godina i ovaj sektor je sve dinamičniji, a navike turista-potrošača se mijenjaju. Bez obzira na vremenske prilike, uvijek ćemo imati „come back“ nekog mediteranskog igrača (ove godine je to Grčka), različite last minute opcije, nove trendove... i to je realnost koju treba prihvatiti.
U tom kontekstu, naši rezultati poslovanja za prvih devet mjeseci u skladu su s planom. Ove godine smo najviše investirali u Kamping park Mareda, koji smo s dvije podignuli na četiri zvjezdice. Ova promjena je vrlo dobro prihvaćena na tržištu i time opravdala naša očekivanja prve godine obnovljenog proizvoda. Naši objekti u Istri poslovali su zadovoljavajuće usprkos lošem vremenu u srpnju koje je uglavnom utjecalo na kampove, dok su hoteli imali uobičajeno dobru popunjenost za taj dio godine. Sezona je za nas počela rano, već 20. siječnja smo otvorili prvi hotel za sportaše i zimske pripreme, a taj isti hotel, a time i sezonu 2014. zatvaramo tek 15. studenog. Tada ćemo se svi moći kratko odmoriti i nakon toga krenuti u pripreme za doček Nove godine i sezonu 2015. koja je već u pripremi.
Zadovoljni smo postignutim rezultatima, iako bi oni bili bolji da je stopa PDV-a ostala na razini na kojoj je bila kada smo ugovarali cijene s agencijama za 2014. godinu. To bi nam ostavilo dovoljno prostora za planiranje daljnjih zahtjevnih investicija. Istra je u prvih devet mjeseci ostvarila 1% porasta noćenja. To je dobar rezultat, naročito ako u obzir uzmemo činjenicu da nije bilo velikih investicija u nove kapacitete i da značajan dio kapaciteta Istre čine kampovi.
Dobru uslugu treba i platiti
Mislite li da su cijene ugostiteljskih usluga u Hrvatskoj previsoke, odnosno jesmo li preskupi za ono što nudimo gostima?
Ne slažem se da su cijene u Hrvatskoj previsoke. To je vrlo loša generalna opaska koja se nameće javnosti i nije sasvim točna. Previsoka cijena je samo ona koju ne prati kvaliteta usluge i proizvoda, a to može biti i hotel s dvije zvjezdice, ali i s pet.
Ako, na primjer, želite popiti kavu u nekoj atraktivnoj destinaciji u koju je mnogo uloženo, koja ima svoju kulturnu i povijesnu vrijednost te je kvalitetno brandirana, tada morate biti spremni da će vas ta usluga i koštati. Svi se često zgražamo nad cijenom kave na Stradunu, no nitko ne pita za istu uslugu na trgu Sv. Marka u Veneciji. Ključ uspjeha leži u tome da se i u takvim destinacijama koje su generalno skuplje od prosjeka, nalaze mjesta i usluge koje imaju nižu cijenu. Dakle, famozna kava par ulica dalje od trga Sv. Marka je jeftinija, ali nemate „onaj“ pogled i doživljaj, što je u turizmu vrlo bitna kategorija. Location, location, location. Dakle, i unutar tzv. elitnih destinacija postoji ponuda za potrošače drugačijih životnih stilova. Mislim da ova filozofija kod nas još nije zaživjela na pravi način ili je dio javnosti ne razumije. Mislim da se općenito moramo više baviti kvalitetom onoga što prodajemo gostima i kako im to prodajemo, kao i kulturom usluživanja, ljubaznosti, različitom ponudom..., a tada ćemo i Eskimu moći prodati sladoled po visokoj cijeni.
Uz novigradske hotele Maestral i Laguna, ušli ste kao strateški partner i u državna poduzeća, odnosno hotele na Korčuli i Pelješcu. U hrvatskom hotelijerstvu zadnje vrijeme se događaju okrupnjavanja - planira li Laguna Novigrad nastaviti akvizicije i širenja na obali?
Uvijek promatramo tržište i analiziramo prilike. Ukoliko se ukaže novi projekt i procijenimo da ima potencijal, sve je moguće.
Ovo ljeto je u blizini Novigrada otvoren atraktivni Aquapark Istralandia. Koliko ovakvi projekti i sadržaji pomažu u prodaji hotelskih sadržaja, jeste li osjetili koristi i na vlastitim prihodima?
Dodatni sadržaji ovoj tipa spadaju u kategoriju atraktora koji daju komparativnu prednost destinaciji. Aquapark Istralandia je zasigurno dobar sadržaj koji smo od ove godine ponudili našim gostima i oni su ga vrlo dobro prihvatili. Ovakvi projekti su važni jer omogućuju gostima da dožive i dodatnu vrstu zabave u okolici Novigrada, a kako smo u ljetnim mjesecima prvenstveno obiteljska destinacija, Istralandia je veliki plus za ukupnu ponudu. U tom kontekstu valja promatrati i mogući prihod, no on je kumulativan, za cijelu destinaciju. Istralandia, ali i drugi sadržaji u Novigradu i okolici, mogu biti presudan čimbenik pri odabiru destinacije, a onda koristi imamo i mi kao hotelijeri, ali i ostali čimbenici turističke ponude, odnosno proizvoda destinacije.
Poželjna destinacija sportaša
Zadnjih godina se sve više pozicionirate u segmentu sportskog turizma, a u javnosti je najviše odjeknulo gostovanje omladinske momčadi Manchester Cityja u vašim hotelima. Kako ste došli do popularnog engleskog kluba?
Do gostovanja Manchester Cityja je došlo putem našeg poslovnog partnera s kojim surađujemo dugi niz godina upravo u segmentu sportskog turizma. Vjerovao je da imamo dobru kvalitetu terena i ostalih sadržaja pa je Hotel Maestral**** i Novigrad ponudio upravi Akademije. Manchester City kod nas je boravio i odradio pripreme u ljeto 2013. i 2014. Suradnja sa City Akademijom donijela nam je potvrdu da idemo u dobrom smjeru, te je učvrstila našu poziciju poželjne destinacije za nogometne pripreme prije početka natjecateljskih sezona. Ponosni smo da na našu referentnu listu možemo napisati i ime akademije prestižnog Cityja.
Čime se sve hotel, osim infrastrukturom kao što su igrališta i sportske dvorane, treba prilagoditi kako bi mogao ugostiti sportaše?
Dobra infrastruktura je osnovni preduvjet, a sve ostalo što je važno sportašima, važno je i drugim gostima. Sportaši u nekim segmentima traže malo više prilagodbe oko prehrane i termina, tj. satnica i rasporeda aktivnosti preko cijelog dana kojima se prilagođavamo. Treba biti fleksibilan i osluškivati očekivanja i potrebe gostiju, te nastojati ispuniti ta očekivanja. To je univerzalni recept za postizanje zadovoljstva gostiju.
Kongresnu ponudu koncentrirali ste u hotelu Maestral koji ima kapacitete za srednje velike poslovne grupe. Planirate li dodatno ulagati u ovaj segment?
Upravo sudjelujemo na klasterskim radionicama i edukacijama koje se odnose na jačanje poslovnih aktivnosti u MICE segmentu. Mislimo da predsezonu i posezonu možemo dodatno poboljšati i u ovom segmentu.
Do vrha – samo napornim radom i rezultatima
Jedna ste od svega nekoliko žena na čelu turističkih poduzeća, no slični su trendovi i u drugim industrijama u Hrvatskoj. Što biste savjetovali kolegicama koje imaju ambicije upravljati velikim projektima i tvrtkama u turizmu? Kako doći i održati se na vrhu?
Biti managerom, rukovoditeljem, direktorom, osobom s upravljačkom funkcijom - kako bi školski definirali naš posao - danas predstavlja jedan od najvećih izazova. Pomiriti različite interese dionika - vlasnika, zaposlenika, lokalne zajednice... i naših gostiju koji su sve izbirljiviji - zaista nije lako. Do afirmacije i priznanja dolazi se napornim radom i rezultatima. Iako se od žena i danas očekuje da budu „multipraktici“ i da budu uspješne na poslu, strpljive majke, maštovite kuharice..., mislim da se sve može postići, no traži i jako puno odricanja i kvalitetan obiteljski management :)
U mojoj karijeri presudna je bila volja za napornim radom, konstantno učenje i usvajanje novih iskustava kroz sudjelovanje u provođenju i vođenju različitih projekta, kao i spremnost na promjenu mjesta rada i života. Mislim da stalno treba propitkivati i analizirati postojeće stanje i sebe samog, na način da tražimo odgovor na pitanje - Što može bolje? No, čarobnog štapića ili formule nema, živimo u vremenu u kojem su i oni tzv. obični poslovi već sami po sebi dovoljno izazovni i stresni, tako da uspon na „vrh“ zaista nije jednostavan, a ako kojim slučajem i ne uspijete, ne treba očajavati, već nastaviti u nekom drugom smjeru.