Prvi stručni skup voditelja i djelatnika centara za posjetitelje u Hrvatskoj
Toplice Sveti Martin, donedavno poznate kao Spa&Sport Resort Sveti Martin, imaju novo ime, novu management kompaniju, novog direktora, a krenuli su s ulaganjima i nizom marketinških inicijativa kojima se žele pozicionirati kao destinacija zdravih užitaka. Termama upravlja slovenski brend Lifeclass, specijaliziran za wellness i spa hotele, koji je početkom godine na mjesto direktora postavio Branimira Blajića. Rekli bismo – pravog čovjeka – jer i osobno prakticira zdravi život i sport te mu nije teško pao dolazak u Međimurje, koje pruža niz mogućnosti, od biciklizma na dalje. S direktorom Termi Sveti Martin razgovarali smo na Danima hrvatskog turizma u Opatiji, gdje je i sam proveo dio svoje karijere.
Direktor Termi ste postali početkom godine, s preuzimanjem od strane upravljačke kompanije Lifeclass. Koji su zadaci pred vas stavljeni?
Moji zadaci se najviše odnose na restruktuiranje i repozicioniranje tvrtke te uspostavljanje nove korporativne kulture koja se naslanja na viziju koju možemo opisati kao „ Svijet zdravih užitaka“. U korak s tom vizijom moj je zadatak postaviti standarde koje Lifeclass zahtijeva od svih svojih hotela te osigurati dugoročno pozitivno poslovanje. Osim toga, cilj je i spojiti hotelsku kuću s destinacijom, što do sada nije bio slučaj. Terme Sveti Martin su akcelerator turizma cijele županije, budući da je 85% svih turističkih dolazaka u Međimurje vezano uz naše toplice.
Ove godine je dosta novosti u Termama Sveti Martin. Kako je došlo do suradnje sa slovenskim Lifeclassom?
Vlasničkim restruktuiranjem kompanije došlo je do ideje da se upravljanje termama prepusti specijaliziranom brendu jakom u području spa i wellnessa, budući da nam je to osnova poslovanja. Iako smo pregovarali s nekoliko brendova svjetskog nivoa, mislim da smo donijeli dobru odluku, između ostalog i radi blizine centrale, dok referentne centre imamo u Portorožu, Trevisu i Opatiji.
Suradnja obuhvaća uvođenje standarda Lifeclass grupacije, edukaciju zaposlenika i njihov odlazak u druge hotele unutar grupacije, spajanje sustava prodaje i nabave, brži i bolji ulazak na tržišta gdje je Lifeclass već godinama prisutan. Mi ih nazivamo 5 B – Beograd, Budimpešta, Beč, Bolzano, Bosiljevo, a čine krug od 300 km od našeg resorta. Radi prepoznatljivosti smo u naziv stavili i Lifeclass i terme, riječ dobro poznatu na našim glavnim tržištima, Austriji i Njemačkoj.
Nedavno ste obnovili termomineralno kupalište te ga nazvali Hram života. Koliko je uloženo u obnovu i možete li ga usporediti sa slovenskim i austrijskim kupalištima?
U obnovu smo uložili oko milijun eura. Pokušali smo napraviti nešto što još nigdje ne postoji - prvi storytelling bazen, kupališni kompleks koji ima svoju priču, a koja se veže uz Rudolfa Steinera, jednog od najvećih umova 19. i 20. st., rođenog u Donjem Kraljevcu u našoj blizini. Steiner je začetnik Walfdorske škole i jednog zdravijeg pogleda na svijet, a elemente njegovog učenja smo implementirali u novi izgled termomineralnog bazena. Koristimo i novi izvor termomineralne vode koji ima kvalitetu vode na razini Baden Badena. Sve navedeno smo spojili i približili našoj viziji svijeta zdravih užitaka.
Biciklizam kao strateški projekt
Terme Sveti Martin su prvi hotel u Hrvatskoj koji je dobio licencu Adria bike hotel. Možete li nam reći više o tome?
U sportskom segmentu, u kojem puno radimo, biciklizam je naš strateški projekt. U svibnju smo odlučili ući u grupaciju Adria Bike Hotels koja se tada tek osnivala, a trenutno ima nekoliko hotela u Hrvatskoj. Mi smo po standardu opremljenosti sigurno najjači jer imamo poseban prostor za pranje i popravke bicikala, organiziramo vođene ture, trenere, GPS sustave i ostalo potrebno biciklistima. Biciklizam je jedini sport koji povezuje cijelu destinaciju - gost može bicikom doći u muzej, restoran, na berbu jabuka, a sama destinacija je topografski i sadržajno izvrsna za bicikliranje.
U Europi ima 60 milijuna biciklista; ako uzmemo samo mali dio toga, već smo puno napravili. Gostima nudimo standardne bicikle, električne bicikle i obiteljske opcije. Čak smo i krevete prilagodili sportašima te u ponudi imamo one od 2,20 metara duljine. Moje kolege i ja se i osobno bavimo biciklizmom i triatlonom, pa goste znamo i sami povesti na ture. Marketinški oko toga svega radimo priču (buzz) i zabavu, no to je projekt koji uistinu može funkcionirati devet mjeseci u godini.
Od vlasnika licence Adria bike hotel dobivamo promociju na sajmovima biciklizma u svijetu, u rujnu smo organizirali veliki festival biciklizma, a u najavi je nekoliko kampova organiziranih od strane Adria bike hotela. Prije svega, ciljamo obližnje goste iz Austrije, Slovenije, Mađarske i Italije. S druge strane, s našim zdravstvenim uslugama, dio kojih su i Centar za kralješnicu Lumbalis te poliklinika Sveti Nikola za žensku i mušku menopauzu, ciljamo udaljena tržišta, poput Rusije i Izraela.
Terme su se profilirale i kao jedan od vodećih kongresnih i teambuilding destinacija kontinentalne Hrvatske. Kako ste zadovoljni tim segmentom?
U segmentu poslovnih gostiju sigurno još imamo prostora za napredak, posebno na bliskim tržištima jer smo udaljeni svega 5 km od Slovenije, 10 km od Mađarske i 20 km od Austrije. Zagreb nam je također blizu, a domaći gosti su nam jako važni. Ove godine smo uložili u novu kogresnu opremu i sadržaje pa iduće godine očekujemo porast od 20% u tom semgentu.
Sveti Martin i Međimurje su više destinacija teambuildinga nego kongresa, a poznati smo po dobrim vinarima, gostoljubivosti, izletištima, teambuilding centru... Osnovali smo i vlastitu DMC agenciju u suradnji s jednim lokalnim organizatorom putovanja pa nudimo kompletnu uslugu gostu, od dolaska do toga što će sve raditi u destinaciji.
Zdrav duh u zdravom tijelu!
Naglasak stavljate i na društvenu odgovornost; primjerice, u kuhinji upotrebljavate domaće, lokalne proizvode. U kojoj mjeri je to moguće provoditi?
U trenutnom stanju je to moguće do razine od 30-ak posto od ukupnih količina. Napravili smo natječaj za lokalne dobavljače i očekujemo da bismo u roku 2-3 godine mogli 70% hrane uzimati lokalno, s time da preferiramo uzimati hranu od naših zaposlenika koji imaju svoju proizvodnju. U Međimurju postoji cijela proizvodnja, od aronije, kupina, jabuka, krumpira – svega onoga što nama treba. Taj je projekt dobar za cijelu destinaciju, a mi smo ga napravili po modelu trampe - čovjek donese robu i odmah dobije novac, čime izbjegavamo posrednike.
Također, potpisali smo ugovor s Ugostiteljskom školom Prelog, iz koje primamo učenike na praksu, a dajemo i četiri stipendije učenicima, budućim kuharima, konobarima i slastičarima. Prilikom obnove smo koristili usluge domaćih tvrtki - građevinara, keramičara i sl. Ne želimo biti otok, već nam je želja biti sastavni dio destinacije i zajednice.
Trenirate triatlon, biciklirate, a sudjelovali ste i u akciji Ice Bucket Challenge. Koliko Vam je sport važan kao poslovnom čovjeku?
U termama imamo zanimljivu marketinšku ekipu koja stalno smišlja nove kreativne projekte, a od mene se očekuje da sudjelujem u njima, posebno ako su u duhu korporativne kulture tvrtke. Sudjelujem u utrkama i sportskim akcijama, a tako i promoviram toplice. Ice Bucket Challenge je bio naš doprinos globalnoj akciji, a realizirali smo ga na dan otvorenja novih bazena pa sam nakon polijevanja ledenom vodom i sam skočio u bazen.
Sport je sastavni dio mog života i drago mi je što radim u resortu kojemu je to glavna snaga. Puno je lakše i mojim suradnicima kada imaju na čelu nekoga koga to zanima, a u resortu njegujemo zdravi stil života. Baš razvijamo program zdrave prehrane i besplatnih sportskih aktivnosti za zaposlenike, a svatko tko na posao bude dolazio biciklom, imat će određene benificije poput uniforme i slobodnih dana. Dio zaposlenih se već uključio, a u iduća tri mjeseca imamo i natjecanje u gubitku kilograma te će najuspješniji dobiti nagradna putovanja. Na taj način svi zajedno živimo našu poslovnu viziju.