Kako organizirati korporativni retreat u 5 jednostavnih koraka
Mnoge tvrtke još uvijek zabranjuju i onemogućuju svojim zaposlenicima pristup Facebooku tijekom radnog vremena, ali ova se društvena mreža nada da će osvojiti korporativne kritičare svojom novom aplikacijom Workplace by Facebook. Svoju novu društvenu mrežu za tvrtke, kojoj je cilj podrška komunikaciji i suradnji unutar tvrtki, Facebook je predstavio ovoga listopada. Workplace nije potpuni novitet u ponudi Facebooka jer više od 1.000 organizacija već koriste ovaj alat, ranije poznat pod nazivom Facebook at Work, ali nova aplikacija je nadograđena nekim novim mogućnostima. S karakteristikama koje nalikuju Facebookovoj glavnoj aplikaciji, Workplace omogućuje korisnicima da prate novosti među kolegama, objavljuju novosti o svom radu, međusobno komuniciraju o projektima u grupama ili gledaju video emitiranje kompanije u živo. Workplace profili su odvojeni od privatnih Facebook profila, nisu „zagađeni“ oglasima i reklamama, a i dizajn je nešto umjereniji i primjeren poslovnom okruženju, što onemogućuje bilo kakvu distrakciju zaposlenika sadržajem koji nije vezan uz posao.
Opuštenija suradnja – virtualni teambuilding
Iako već postoje brojna rješenja za internu komunikaciju u kompanijama, ideja Marka Zuckerberga i njegova tima temelji se na nešto drugačijim načelima. Kako Facebook povezuje prijatelje, poznanike i obitelji, tako vjeruju da Workplace by Facebook može na sličan način povezati i ljude unutar kompanija koji imaju zajednički interes – rade za istu tvrtku ili organizaciju. Slično kao i privatni Facebook profili, i Workplace ima news feed – prikaz svih objava koje se pojavljuju na zidu, chat, video live, grupe... Tako zaposlenici mogu biti na svom zasebnom profilu, svojevrsnom virtualnom teambuildingu ili alatu za bržu i opušteniju suradnju, posebice na daljinu. „Workplace će pomoći kompanijama stvoriti otvorenu kulturu koja potiče ljude da se povežu i dijele iskustva", rekao je CEO Facebooka Mark Zuckerberg u svom postu nakon predstavljanja aplikacije, opisujući povratne informacije organizacija o ovom alatu kao "vrlo pozitivne". „Ljudi svoj posao rade najbolje kad imaju više znanja o tome što se događa u njihovom društvu, a bolje međusobno surađuju kad razumiju svoje kolege", dodao je Zuckerberg.
Drugačiji od konkurencije
Facebook je suočen s postojećom konkurencijom na području poslovne komunikacije, kao što su Slack, Microsoftov Yammer i Jive od Jive Softwarea. Microsoft je nedavno pokazao interes za daljnje ispreplitanje poslovnog softvera i društvenih mreža kroz svoju ponudu za kupnju LinkedIn-a. No, Facebookova široka globalna izloženost - gotovo četvrtina svjetskog stanovništva je mjesečni Facebook korisnik, a 60 milijuna tvrtki aktivno održava vlastitu Facebook stranicu - trebala bi pomoći uspješnom usvajanju ovog novog alata od strane kompanija. Tvrtke će vjerojatno biti privučene jednostavnošću alata, koji radi kao Facebookova glavna aplikacija i zahtijeva minimalnu obuku, za razliku od mnogih drugih opcija za kompanije. Tome u prilog ide i činjenica da je u sklopu Facebookovog pilot-projekta Facebook for Work već 1.000 kompanija započelo s korištenjem ove aplikacije. Među njima su Starbucks, Booking.com, Danone, norveški telekom Telenor ASA i Royal Bank of Scotland te neprofitne organizacije poput Oxfam i Save the Children.
Novi izvor prihoda za Facebook
Workplace će Facebooku stvoriti dodatni prihod, koji se sada generira isključivo od prodaje oglasnog prostora. Dok je alat besplatan za neprofitne organizacije i obrazovne ustanove, druge organizacije plaćaju mjesečni iznos koji se temelji na broju aktivnih korisnika mjesečno: 3 dolara po zaposleniku za prvih 1.000 zaposlenika, 2 dolara po zaposleniku za 1.001-10.000 korisnika i 1 dolar po zaposleniku za više od 10.000 korisnika. Usluga uključuje neograničen broj datoteka, foto i video pohranu i neograničen broj grupa. U usporedbi s konkurencijom, cijena je pristupačna. Primjerice Slack, softver za internu komunikaciju s raznim alatima, naplaćuje od 6,67 do 12,50 dolara po zaposlenom.