Kongres hotelijera: Kako domaći turizam napraviti konkurentnijim i održivijim?
Hotel Esplanade bilježi 40 posto veću potražnju nego lani. "Većina gostiju u Esplanadu dolazi iz SAD-a, otprilike 12 posto, potom iz Velike Britanije, Njemačke i Francuske, a ukupno ih je 70 posto iz Europe. Iz Amerike, uključujući i Brazil i Meksiko, ih je 14 posto, iz Azije 10 posto, a s Bliskog istoka oko 5 posto", iznosi podatke Ivica Max Krizmanić, napominjući da su u prvih pet mjeseci ove godine imali i porast dolazaka poslovnih grupa za gotovo 60 posto. Dodaje da Esplanade ove godine posluje iznad svih očekivanja, za prvih pet mjeseci porast noćenja je 4 posto, a zarade 11 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok su cijene rasle 7 posto.
Istaknuo je i da se zbog tako visokog porasta potražnje za hotelom, 'bore' sa smještajem jer su im kapaciteti ipak ograničeni. Dio tog porasta potražnje objašnjava sve većom popularnošću Zagreba na turističkim tržištima, ali i otvaranjem nove zračne luke i dolaskom novih linija s gostima s nekih novih tržišta, tako da vjeruje da će Esplanade praktički pola ove godine imati popunjenost smještaja od gotovo sto posto.
Zamjerke zbog loših fasada, ali sve drugo oduševljava
Prosječno gosti u Esplanadi borave otprilike dva dana jer ih puno svrati u Zagrebu u sklopu obilaska Hrvatske, a vidljivo je i da povećanjem raznovrsnih sadržaja u gradu sve više gostiju boravak u Zagrebu produlju na nekoliko, pa i tjedan dana.
"Goste posebno smetaju loše fasade i grafiti, dok imućnijim gostima nedostaje trgovina s luksuznim brendovima, ali ih zato oduševljava jednostavnost obilaska grada, pristupačni ljudi, zeleni parkovi, arhitektura, prometna povezanost, festivalski sadržaj i osjećaj sigurnosti"
"Trenutno u Zagrebu ima dosta različitih hotela, hostela i privatnih kapaciteta, no to nam nije direktna konkurencija. Dapače, veseli nas vidjeti da je grad pun turista i mladih ljudi, od kojih mnogi po preporuci svrate i u naše restorane", kaže Krizmanić.