Kako organizirati korporativni retreat u 5 jednostavnih koraka
Što je Action learning?
Action learning, poznat kao i Learning by doing (Učenje kroz djelovanje), je najstariji oblik edukacije, a primjenjuje ga svako živo biće od trenutka svog rođenja. Vjerujem da se svi možete lako zamisliti u ulozi djeteta i roditelja: dijete napravi određenu akciju te doživi reakciju (više ili manje ugodnu), odnosno po reakciji dobije povratnu informaciju (brief) od roditelja (isto više ili manje ugodnu). U našem slučaju Action learning ide korak dalje, gdje se aktivnom, višesmjernom komunikacijom analiziraju akcija i reakcija, što dovodi do zaključaka koji se mogu primijeniti odmah po iskustvu.
Action learning se u managementu kao oblik edukacije prvi put spominje 1940 godine i od tada je ušao u sve pore razvoja timova i poslovanja općenito. Njegov pravi uzlet koji se i danas nastavlja, krenuo je s primjenom u team building programima osamdesetih godina prošlog stoljeća.
Razlog zašto se Action learning u edukaciji koristi sve češće, leži u činjenici (potkrijepljenoj istraživanjima) da učenjem kroz Action learning metodu, polaznici upijaju do 90% više informacija nego klasičnom ex cathedra metodom.
Primjena Action learninga
O Action learningu postoji veliki broj knjiga i publikacija koje daju primjere aktivnosti, pa čak i iskustva iz primjene, što je omogućilo mnogima da počnu koketirati s Action learning metodom, no činjenica je da su te informacije samo alati kojima se treba znati služiti.
Primjerice, nedavno smo participirali u projektu koji je imao za cilj top managerima dviju konkurentskih kompanija koje su prolazile proces spajanja, pokazati da moraju maknuti dugogodišnje rivalstvo i nepovjerenje te postati suradnici i partneri u ostvarenju zadanih ciljeva. U ovom slučaju bilo je potrebno na efektan način kroz kraći vremenski interval pokazati što se događa u njihovom odnosu te je logičan izbor bio primjena Action learning metode. Da bismo to postigli, kreirali smo posve novi program projektnog karaktera koji je metaforički predstavljao proces izgradnje novog sustava. Podijeljeni u heterogene timove, sudionici su imali zadatak izgraditi grad (sustav) sastavljen od više različitih četvrti (odjela/timova) koji, iako specifični i s tendencijom da budu najbolji u svom segmentu, moraju voditi računa o integraciji u veći sustav i podršci drugim timovima jer su resursi bili zavisno zadani. Nakon prvotnog šoka, kad su timovi uvidjeli da se neće ocjenjivati najbolji uradak pojedinog tima, nego uspješnost cijelog sustava, vrlo brzo su se otvorili i počeli komunicirati, surađivati, dijeliti resurse, što je bila dovoljno kvalitetna platforma za brief, nakon kojeg je njihovo buduće poslovno okruženje postalo puno jasnije.
Kreirati ovakav program je moguće samo ako stvarno razumijete prirodu Action learning-a, te znate kako primjenom metode izazvati željeni efekt. U ovakvom slučaju kreativnost i poznavanje upravljanja timom najviše dolaze do izražaja.
Action learning u Hrvatskoj
Trenutna situacija u gospodarstvu je uzrokovala štednju mnogih tvrtki na svim područjima, pa tako i na području edukacije. U takvoj situaciji uspješne tvrtke su svjesne nužnosti ulaganja u razvoj zaposlenika te su se okrenule projektima koji doprinose bržem i kvalitetnijem ostvarenju željenih ciljeva.
Slijedom toga Bogadura Grupa kao kreativna team building agencija i Spirala Izvrsnosti kao HR agencija odlučile su sinergijom svojih resursa tržištu ponuditi široku paletu Action learning programa. Među njima možete pronaći programe koji utječu na motivaciju, prodajne i pregovaračke vještine, upravljanje timom, projektima i resursima, te komunikaciju s naglaskom na raznim izazovima koji se mogu pronaći unutar timova.
Edo Mujkić,
Bogadura Grupa