Jiří Panuška: Upotreba AI-a u gastronomiji podrazumijeva ravnotežu između tehnologije i autentičnosti
Neizostavna tema gotovo svake konferencije, poslovnih panela ili edukacija na temu turizma danas svakako je, između ostalih, upotreba umjetne inteligencije (eng. artificial intelligence - AI). Neki ju vide kao prijetnju, neki kao alat koji olakšava poslovanje. Sve veća upotreba AI-a dovodi do brojnih društveno-etičkih pitanja poput gubitka radnih mjesta, kršenja privatnosti i sl.
Kako će ona utjecati na budućnost hotelske industrije, koje su moguće primjene i kako ju iskoristiti za rast i razvoj poslovanja, na ovogodišnjoj 3T – Tourism Travel & Tech konferenciji, govorio je Zoran Pejović, generalni direktor za transformacije u tvrtki Lošinj Hotels & Villas. Iza njega je više od dvadeset godina međunarodnog iskustva u hotelijerstvu i ugostiteljstvu gdje se bavio razvojem i hotelskim operacijama s fokusom na inovacije i ljude te kontekstualnim pristupom poslovnom rastu.
Iako se u suštini ne razlikuje puno od chatbotova koji su se već prije počeli koristiti u komunikaciji s hotelskim gostima, ChatGPT je izazvao veliku polemiku i uzbuđenje u svim granama gospodarstva pa tako i u hotelijerstvu. Razlog tome nije toliko u samoj tehnologiji, jer je slična tehnologija postojala i prije, nego u spremnosti društva da ju prihvati, jer „obećava“ rješenje nekih problema.
U današnje vrijeme prekomjerne informiranosti i goleme količine podataka kojima trebamo baratati, alat koji može upravljati svim tim podacima i informacijama te ih sažeti u najnužnije zvuči vrlo privlačno. Tako su možda i brojni poslodavci u hotelskoj i turističkoj industriji općenito, pomislili kako je AI „obećana zemlja“ koja im olakšava poslovanje pa više ne trebaju plaćati, prema Pejoviću ionako već potplaćene, stručnjake u hotelskoj industriji. Upravo zato uvidio je kako je potrebno razlučiti koje su prednosti, a koje opasnosti tih alata prije upuštanja u takvu vrstu drastičnih promjena.
Vrste umjetne inteligencijeKad govorimo o umjetnoj inteligenciji zapravo govorimo o tri različita aspekta:
ChatGPT fenomen – iluzija stručnosti, slaganje segmenata informacijaTo nas dovodi do popularnog ChatGPT-a i pitanja koju razinu inteligencije on podrazumijeva. On je više od jednostavne AI jer ostavlja dojam kao da ima kompetencije u različitim domenama, ali se nije pokazao kao pouzdan izvor informacija za baš sva područja. Stvara iluziju stručnosti, znanja i razumijevanja različitih sfera, ali u suštini zapravo samo oponaša AI. Ovaj sustav ne „razmišlja“, odnosno ne pronalazi sam rješenja, već u arhivi i prostranstvima informacija na internetu pronalazi moguća rješenja na temelju okvirne procjene teksta koji vidi.
ChatGPT može biti termonuklearna bomba dezinformacija
Razliku između ChatGPT-a i ljudskih stručnjaka Pejović je dao na primjeru upita što je to hotelijerstvo - na engleskom jeziku hospitality.
Na upit upućen ChatGPT-u je dobio odgovor: „Industrija koja uključuje tvrtke koje svojim klijentima nude putovanja, turističke sadržaje, smještaj, hranu i piće. Cilj industrije je ponuditi udobno, ugodno i zadovoljavajuće iskustvo s naglaskom na brigu o gostu i visokokvalitetne proizvode“.
Zatim je definiciju istog pojma potražio od strane najpoznatije škole ugostiteljskog menadžmenta na svijetu, Ecole hôtelière de Lausanne - EHL Hospitality Business School: „Hospitality znači izraziti dobrodošlicu putnicima ili ponuditi dom daleko od doma, a riječ je izvedena iz latinske riječi hospes što znači posjetitelj ili stranac. Hotelijerstvo i turizam golem je sektor koji uključuje sve gospodarske aktivnosti koje izravno ili neizravno pridonose putovanjima i turizmu ili ovise o njima.“
U oba objašnjenja industrije spominju se iste značajke, usluge i proizvodi te segmenti gospodarstva uz koji su vezani, ali vidljiva je značajna razlika u opisu, posebice u formulaciji „dom daleko od doma“. „Ne piše chatbot daleko od doma“ dodao je Pejović.
Primjena AI-a u hotelskoj industrijiMarketing
Najočitija upotreba umjetne inteligencije u hotelijerstvu jest, naravno, u marketingu. Prema Pejoviću u hotelskoj industriji se marketinška i komunikacijska strategija gradi od konceptualizacije, preko brendinga, pripreme i planiranja glavnih marketinških poruka, do kreiranje sadržaja i, naposljetku, komunikacije.
Pozitivne strane upotrebe umjetne inteligencije:
Negativne strane:
Odnosi s gostima
Primjena umjetne inteligencije u hotelskoj industriji je prisutna i kroz odjel odnosa s gostima gdje se koriste chatbotovi, algoritmi za preporuke i naručivanje u sobu. Iako se chatbotovi koriste već neko vrijeme, postoji razlika između njih i ChatGPT-a. Botovi imaju unaprijed određene odgovore koje daju na upite, a ChatGPT kreira odgovore u danom trenutku i tu je velika opasnost da odgovor bude pogrešan.
Prednosti upotrebe umjetne inteligencije u odnosima s gostima:
Negativne strane:
Revenue management i nabava
Upotreba umjetne inteligencije u modelima i alatima za upravljanje prihodima je već godinama prisutna i tu je vrlo važno unijeti u program točne i korisne podatke kako biste dobili što bolje rezultate i predviđanja. Prednosti upotrebe umjetne inteligencije ovdje nemaju većih negativnih strana pa Pejović ističe glavne prednosti:
Također, kao segment hotelskog poslovanja u kojem vidi veliku prednost upotrebe umjetne inteligencije jest po pitanju nabave i inventura zaliha. Ako spojite ChatGPT sa svojim alatom za vođenje evidencije o zalihama, može s gotovo 90 postotnom točnošću predvidjeti koliko hrane ili namirnica trebate za određeno razdoblje. Isto vrijedi i za zaposlenike, nabavku ostalih neprehrambenih proizvoda i sl. Ovo su procesi koji ne zahtijevaju ljudsku interakciju pa tu umjetna inteligencija može biti vrlo korisna.
Budućnost hotelske industrije je u emocijama i ljudskoj interakciji, a ne umjetnoj inteligenciji