×

Brendiranje: 5 načina kako osvježiti event i učiniti ga relevantnim

Želite li osvježiti svoj event, približiti ga novoj publici i kreirati prepoznatljiv brend, donosimo vam nekoliko ideja koje će vam u tome pomoći
Brendiranje
Brendiranje

Brendiranje eventa vrlo je važno. Brend predstavlja svojevrsno obećanje sudionicima koje govori o cilju vašeg eventa, što znači biti njegovim sudionikom i što sudionici mogu očekivati jednom kada event započne. Kao i svaki aspekt eventa i njegov brend se mora povremeno osvježiti i razvijati kako bi u potpunosti služio vama i vašim sudionicima. Ako vam se čini da je vaš event postao pomalo jednoličan i zastario, donosimo nekoliko ideja koje će vam pomoći da ga osvježite i savladate neke od većih izazova.
1. Razmislite o stvaranju posebnog brenda za event Dozvolite svom eventu vlastiti neovisni identitet kako biste povećali angažman publike. Mnoga događanja nadilaze brend organizatora kako bi postigli holistički i inkluzivniji osjećaj.

Konferencija INBOUND u organizaciji HubSpota i konferencija DreamForce u organizaciji SalesForcea su najbolji primjeri. Ova događanja su počela kao korisničke konferencije namijenjene korisnicima softvera, a razvila se u vrhunske marketinške i prodajne konferencije koje danas privlače sudionike koji ne moraju nužno koristiti softver. Učenje i umrežavanje nadmašili su krovni brend i ovim eventima su dali vlastitu zvjezdanu reputaciju.

Sve počinje razumijevanjem i poznavanjem publike.

Analizirajte podatke o ponašanju sudionika s vaših proteklih događanja. Istražite demografiju. Pratite govor tijela svojih gostiju. Spoznajte što ih privlači na vaš event i što možete učiniti kako biste ih dodatno motivirali. Sve se to pretače u obećanje brenda.
2. Pobrinite se za osnoveOsnovno načelo svakog brenda trebala bi biti dosljedna kvaliteta. Pronađite načine kako optimizirati procese i skratiti vrijeme čekanja. Gdje ima prostora za poboljšanje? Okupljaju li se vaši sudionici u manjim grupama na malom prostoru i možete li ih ugostiti na nekom udobnijem mjestu? Iskustvo sudionika je najosnovniji segment na koji treba paziti prilikom kreiranja i održavanja kvalitetnog brenda, a loše iskustvo će negativno utjecati na njega.

Tek kada ste se pozabavili osnovama, možete se početi fokusirati na stvaranje zajedničke kulture. Razmislite o zajedničkim značajkama vaše organizacije i o tome što je važno vašoj publici. Kako možete definirati brend da postane odgovor na ono što traže?

Brend bi trebao definirati vaš event i učiniti ga drugačijim. Svjedočiti o tome tko su njegovi sudionici, interesi i za koje vrijednosti se zalaže.
3. Temeljite identitet brenda na vrijednostimaUskladite brend s aspektima, ciljevima i sklonostima vaših sudionika. Odredite načela i razradite okvir djelovanja koji nadilazi slogane. Pružite svojim sudionicima mjesto gdje se osjećaju kao među istomišljenicima koji dijele njihove vrijednosti. Kroz zajedničke vrijednosti vaš event postaje nešto čemu moraju prisustvovati.

Pobrinite se da su sve vaše poruke usklađene.

Event brending bi trebao biti dosljedan u svim aspektima komunikacije. Ništa ne narušava vaše vrijednosti kao nedosljednost. Ako brendiranje i sami event obuhvaćaju raznolikost, onda glavnu poruku moraju odražavati područja kao što su:

  • govornici iz različitih područja i sredina
  • mogućnost da se na eventu čuje svačiji glas
  • fotografije koje odražavaju raznoliku publiku, a koriste se u marketingu
  • sadržaj koji odražava različita mišljenja
  • izjave sudionika iz različitih sredina.

4. Stvorite vlastitu nišuNeki organizatori događanja odvajaju svoj event od ostalih na istom tržištu stvaranjem niše koju nijedan drugi event ne pokriva. Možda je vaš model eventa isproban, a vrijednost koju nudi lako se može reproducirati. To nije nužno pogrešan smjer, ali ako otkrijete da se na tržištu konstantno natječete sa sličnim eventima, razmislite o tome da osvježite event i izvučete nišu koju možete pojačati porukama.

Marketirajte ju grupi koja dijeli određene interese. U pronalaženju niše istražite industriju kojoj služite. Što se mijenja? Kako se ljudi odnose prema vašoj industriji, proizvodima ili uslugama? Što oni rade u svojim životima, a što bi moglo utjecati na vašu ponudu? Koje potrebe možete zadovoljiti? Što nedostaje? Rješavanje ovih pitanja može biti faktor koji će vaš event učiniti drugačijim od ostalih.
5. Neka publika bude dio brendaNakon što ste eventu dali vlastiti identitet, koji je u skladu s vrijednostima vaše publike, brending postaje proizvod uzajamne priče koju vaša publika pomaže ispričati. Imajte na umu da brend više nije samo priča o vama. Publika (kroz recenzije i usmenom predajom) oblikuje brend koliko i marketinški tim. Uspješni eventi vezani su za postizanje svrhe i zajedničke vrijednosti. Uključite to u rebranding.

Slušajte što se govori o vašem eventu. Pregledajte rezultate anketa, provjerite komentare na društvenim mrežama, broj dijeljenja na event aplikaciji (ako je primjenjivo) i tražite konkretne povratne informacije. Postavljanje općih pitanja o iskustvu sudionika vratit će vam opći odgovor ili ocjenu zvjezdicom. Ispitivanje o određenom aspektu otvorit će mogućnost dijaloga. Ono što publika javno iznosi o eventu upija se u vaš brend tako da je iznimno važno biti svjestan toga.

Brend nisu samo fontovi i boje. Prepoznajte vrijednost jedne dojmljive poruke i prenesite tu poruku kroz sve dijelove eventa. Razmislite o rebrandingu eventa kako biste stvorili jedinstveno iskustvo koje privlači veću publiku. I neka publika ima glas. Uključite aspekte želja sudionika i povratne informacije kako biste oblikovali brend zajednički osmišljenog eventa s povećanom lojalnosti. Stvaranje cjelovitijeg brenda oko vašeg eventa neće samo osigurati da ostanete vjerni svojoj misiji, već će stvoriti i veću publiku oko usredotočenije poruke - one koja bolje definira očekivana iskustva i bolje komunicira vrijednost.