Prilagodba turbulentnom svijetu evenata: burnout, održivost i promjenjive potrebe klijenata
Talijanska akademija stomatološke protetike (Accademia Italiana di Odontoiatria Protesica - AIOP), zbog korona-krize je morala otkazati ovogodišnji dvodnevni Mediteranski skup koji se trebao održati u kongresnom centru u Riccioneu, ali nisu željeli odustati od događanja već su tražili druga rješenja. Kako bi se suočili s ovim izazovom, bilo je potrebno pratiti razvoj krize te nacionalne i međunarodne mjere koje se primjenjuju za masovna okupljanja, a zatim procijeniti na koji način ponovno isplanirati događanje - odgoditi, otkazati ili premjestiti u digitalno okruženje, uz temeljitu analizu prednosti, nedostataka, troškova i potrebnih radnji.
Nakon pažljive procjene svih mogućih scenarija, prednosti i nedostataka, AIOP je zajedno s međunarodnom PCO agencijom AIM Group International odlučio da neće otkazati ili odgađati, već će kongres pretvoriti u potpuno virtualno događanje. Prihvaćanjem ovog izazova organizatori su krenuli u ambiciozni plan kako ga transformirati u vrlo kratkom roku. U samo nekoliko tjedana kongres je pretvoren u potpuno virtualni događaj koji se održao online, od 30. travnja do 2. svibnja. AIOP je prvo talijansko znanstveno društvo koje je eksperimentiralo s ovakvim rješenjem. „Morali smo intenzivno raditi na pružanju tehničkih rješenja, uključiti sponzore, obučiti govornike i obavijestiti sudionike, ali klijent je bio zaista oduševljen i predan kao i mi pa smo u konačnici uspjeli realizirati besprijekorno događanje koje je postiglo odličan uspjeh.“, istaknula je Lavinia Ricci, voditeljica Kongresnog odjela AIM Group International.
Digitalna platforma po mjeri klijenta –„AIOP On Air“
Digitalni event odvijao se na prilagođenoj virtualnoj platformi „AIOP On Air“, koja je nudila učinkovita rješenja za potpuno kongresno iskustvo:
Pogodnosti online formata za organizatora
Online format je AIOP-u pružio brojne pogodnosti:
Transformacija izazova u priliku - uspjeh eventa i zadovoljstvo sudionika
Kako se navodi u anketi provedenoj među sudionicima, njih 97% je istaknulo da im se svidio ovakav format događanja, a 94,5% da bi ponovno sudjelovali na virtualnom kongresu. Komentari sudionika na AIOP-ovim društvenim mrežama bili su vrlo pozitivni i odražavali oduševljenje poput: „Ovo je bolje od kongresa uživo!“.
„Uvjeren sam da će ovo inovativno događanje, čija je realizacija nedvojbeno potaknuta izvanrednom situacijom povezanom s virusom Covid-19, transformirati izazov u priliku, otvarajući nove mogućnosti čak i za budućnost, kada kriza završi.“, objašnjava Carlo Poggio, predsjednik AIOP-a.
„Unatoč tome što su odbor, govornici i osoblje bili toliko udaljeni jedni od drugih, vladala je tako lijepa atmosfera, tako bliska empatija koju je teško objasniti riječima.“, dodala je Lavinia.
„Oduševljeni smo što je AIOP odlučio zajedno s nama krenuti na ovaj inovativni put, reorganizirajući cijeli event u nekoliko tjedana. Kao profesionalci u kongresnoj industriji, znamo da u ovoj kriznoj situaciji moramo duboko poznavati potrebe znanstvenih društava i kompanija te procese učenja kako bismo stvorili učinkovite virtualne događaje. Tehnologija nam omogućuje stvaranje obrazovnih i iskustvenih evenata prilagođenih korisnicima, zanimljivih i interaktivnih sesija koje mogu održati pažnju i olakšati razmjenu znanja tipičnih za događanja uživo.“, zaključila je Rosangela Quieti, direktorica Kongresnog odjela AIM Group International.