Martina Bienenfeld: Advent Zagreb produžuje sezonu poslovnog turizma jer privlači i organizatore i sudionike korporativnih događanja
Nedavno su objavljene najnovije ICCA-ine statistike o broju održanih međunarodnih skupova asocijacija u 2011., kao i rang lista zemalja i gradova domaćina takvih skupova. Hrvatska, kao i naši gradovi, zabilježili su napredak na listi, koja se smatra najrelevantnijim pokazateljem pozicije određene destinacije i grada na međunarodnom kongresnom tržištu.
ICCA (International Congress and Convention Association), vodeće međunarodno udruženje kongresne industrije, nedavno je objavilo najnovije statistike o održanim međunarodnim skupovima asocijacija, koje su osnova za kreiranje godišnje rang liste zemalja i gradova domaćina kongresa. U obzir su uzeti samo oni skupovi međunarodnih asocijacija koji zadovoljavaju tri kriterija: održavaju se kontinuirano, rotiraju se između najmanje tri zemlje i imaju najmanje 50 sudionika.
U 2011. godini održalo se više od 10.000 takvih skupova u svijetu, barem onih koji su statistički zabilježeni, odnosno koje su ICCA-i poslale njezine članice. Radi se o 800-injak skupova više u odnosu na 2010. godinu, što je utjecalo i na oporavak međunarodnog kongresnog tržišta. Vodećih šest zemalja (SAD, Njemačka, Španjolska, UK, Francuska i Italija) zadržale su svoju poziciju iz 2010. godine. Nizozemska i Austrija su ušle u Top 10, dok je Japan radi prirodnih katastrofa u protekloj godini i sukladno tome otkazivanju određenog broja skupova, pao sa sedme na trinaestu poziciju. Najveći skok u broju održanih skupova zabilježile su SAD te su s rekordnih 759 skupova učvrstile svoju poziciju vodeće svjetske kongresne destinacije.
Mali pomak Hrvatske
Hrvatska, kao i zemlje regije, zabilježile su mali pomak u odnosu na 2010. Hrvatska je u 2011. prijavila 72 međunarodna skupa asocijacija te se nalazi na 39. mjestu. Srbija dijeli 42. mjesto s Peruom, a Slovenija je 44. Hrvatska je tako na listi zemalja napredovala za jedno mjesto jer je 2010. godine zauzimala 40. mjesto, no sa značajno manjim brojem skupova, njih ukupno 50. Na listi europskih zemalja Hrvatska se nalazi na 21. mjestu, Srbija je 24., a Slovenija 25.
Značajan skok Dubrovnika na top listi kongresnih gradova
Beč je sedmu godinu za redom vodeći svjetski kongresni grad, s ukupno održanim 181 skupom. Pariz i Barcelona su se zamijenili u odnosu na prošlu listu – Pariz je drugi na ljestvici sa 174 skupa, a Barcelona treća s 150 skupova. Najveći skok u prvih 10 gradova zabilježio je London. Ovogodišnje Olimpijske igre dale su zamah i kongresnoj industriji pa je London napredovao s 14. na 7. mjesto ljestvice. Uz London, u Top 10 se probio i Peking, jedna od vodećih destinacija brzo rastućih tzv. BRIC zemalja.
Vodeći hrvatski kongresni gradovi - Zagreb i Dubrovnik - dijele 87. mjesto na ljestvici gradova, s održana 24 međunarodna skupa u 2011. Na istom su mjestu još i australski Brisbane, belgijski Gent te američki Las Vegas. Zagreb je zabilježio pad u odnosu na 2010. i 79. mjesto, dok je Dubrovnik značajno napredovao jer je 2010. bio tek 139. Na ljestvici europskih gradova nalaze se na 48. mjestu, od ukupno 178 gradova, dok Opatija, s osam održanih skupova dijeli 121. mjesto europske ljestvice gradova, odnosno 234. mjesto na svjetskoj ljestvici.
Susjedi iz regije se probili u TOP 50
Što se regionalnih susjeda tiče, Beograd i Ljubljana su se probili u Top 50 - Beograd je 49., a Ljubljana 50. Nedavno održan kongres Europskog udruženja kardiologa u Beogradu okupio je 4.000 delegata, i tek je jedan od kongresa koji su potvrđeni do 2016. Kongresni ured Srbije posljednjih godina vrlo aktivno promovira destinaciju koristeći digitalne marketinške alate te vrlo popularne društvene mreže. Nedavno je predstavljena mobilna aplikacija - kongresni vodič kroz Srbiju te najnovije, dvije Facebook igrice, za koje Kongresni ured na čelu s Milošem Milovanovićem, vjeruje da će postići veliki uspjeh među korisnicima vodeće društvene mreže. Naime, najvještiji igrači bit će nagrađeni fam tripom u Srbiju.
Ljubljana je prošle godine ponovila rezultat iz 2006. godine, no sa značajno različitim brojem skupova: naime, 2006. dosegnula je 50. mjesto sa samo 27 skupova, dok je prošle godine za istu poziciju prijavila 40 skupova, što ukazuje na sve veću konkurenciju u segmentu asocijacija. S ciljem još boljeg pozicioniranja Ljubljane u svijetu asocijacija, prošle je godine formiran strateški team Ljubljane za sudjelovanje na natječajima (Ljubljana Strategic Bidding Team), koji okuplja ključne dionike ljubljanske kongresne industrije.
Pozitivan trend - rast međunarodnih skupova asocijacija
ICCA-in direktor Martin Sirk povodom izlaska najnovije ljestvice izjavio je: „Uvijek će biti kratkoročnih promjena u godišnjim listama: neke su izazvane eksternim faktorima, a neke zahvaljujući marketinškom uspjehu destinacije. No, najvažnije je naglasiti kako međunarodni skupovi asocijacija bilježe rast, u odnosu na sveukupnu situaciju u kojoj se nalazi svjetska kongresna industrija. Svjedočimo dosljednom godišnjem rastu u broju takvih skupova u zadnjih nekoliko godina velike ekonomske nestabilnosti, čime se ostali sektori ne mogu pohvaliti, i to unatoč stalnim izazovima u prikupljanju sponzorstava u slučaju asocijacija. Uvjeren sam kako svaka destinacija koja teži dugoročnom uspjehu na ovom tržištu treba investirati u istraživanje te segmentirani marketing, uz posebne vještine za apliciranje na natječaje asocijacija.“
Izvor slike: http://www.iccaworld.com/npps/story.cfm?nppage=2931