×

Irina Tomić: Što u turizmu možemo naučiti od susjeda?

Irina Tomić, sales managerica u hotelu Regent Esplanade, piše o svojim iskustvima s međunarodnog turističkog sajma TTG Incontri, održanog početkom listopada u Riminiju. Može li se Zagreb nadati većem broju turista s talijanskog tržišta? Pročitajte u nastavku.
Irina Tomić, The Regent Esplanade
Irina Tomić, The Regent Esplanade

Zagrebačka delegacija u Italiji
Punih 9 sati u minibusu, na stražnjem sjedalu, bez Interneta, okružena s trinaest osoba, što poznatih, što nepoznatih… na prvi pogled zvuči naporno i monotono. Do Riminija i natrag u roku 72 sata. Međutim, već nakon sat vremena naš mali autobus postao je prijevoznik usijanih mozgova vrijednih milijarde, dok smo svi sanjali istu stvar - hrvatski turizam.

Polako se predstavljajući jedni drugima i pričajući čime se bavimo, ubrzo je na površinu izašla strast koju dijelimo obavljajući svoje poslove. Trinaestero osoba postali su izrazito zanimljivi i energični individualci. No, svi smo se savršeno nadopunjavali, svatko je predstavljao jednu kariku u lancu zvanom turizam: različitu, ali potpuno ovisnu jedna o drugoj. Bilo je zaista lijepo vidjeti kako se druže predstavnici zagrebačkih hotela Esplanade, Westin, Palace i Aristos, zatim turističkih agencija Atlas, Incoming Europe koja se trenutno snažno širi na sva tržišta Europe, te agencije Zdenac Života, koja je osmislila atraktivne programe za upoznavanje Zagreba. Bio je tu čak i jedan privatni vodič. Sve to pod okriljem Turističke zajednice Grada Zagreba, koja je organizirala i subvencionirala naš odlazak na sajam.

Bilo je to malo, ali najbolje moguće izaslanstvo poslano u talijanski gradić Rimini, gdje se održavao najvažniji turistički B2B sajam u bližoj regiji TTG Incontri. Naša misija je bila predstaviti grad Zagreb kao destinaciju, te promovirati svoj dio posla, bez obzira je li to bila turistička agencija, hotel, TZGZ ili privatni vodič. Postali smo tim predvođen crvenim zagrebačkim srčekom.

Nije slučajno Turistička Zajednica Grada Zagreba odabrala ovaj sajam za prezentaciju Zagreba kao destinacije, te kao mjesto pogodno za dublju analizu talijanskog  tržišta. Naime, ovdje se na jednom mjestu susreće više od 2400 turističkih tvrtki iz 100 zemalja svijeta. Za mene kao hotelijerku je bilo vrlo izazovno, ali i pomalo zastrašujuće, biti okružena s oko šest tisuća različitih turoperatora.

Nije slučajno Turistička Zajednica Grada Zagreba odabrala ovaj sajam za prezentaciju Zagreba kao destinacije, te kao mjesto pogodno za dublju analizu talijanskog  tržišta. Naime, ovdje se na jednom mjestu susreće više od 2400 turističkih tvrtki iz 100 zemalja svijeta. Za mene kao hotelijerku je bilo vrlo izazovno, ali i pomalo zastrašujuće, biti okružena s oko šest tisuća različitih turoperatora.

Od ukupno 470.000 stranih turista koji su posjetili  Zagreb u prvih sedam mjeseci ove godine, oko 26. 000 su Talijani*. Broj će se značajno povećati do kraja godine jer su nam Talijani česti gosti u razdoblju Nove godine. Međutim, i dalje mi se taj broj čini premalim u odnosu na ukupan broj posjeta iz Italije, kojih je oko pola milijuna u cijeloj Hrvatskoj u istom razdoblju**. No, vjerujem kako postoji poveći postotak talijanskih turista koji se vraćaju u Hrvatsku, stoga postoji tržište koje vrijedi dalje istraživati i dublje upoznati. Tu nam uvelike pomažu turističke agencije, koje odrađuju 90% ukupnog turističkog kretanja Talijana izvan države.

Kako privući Talijane?
Drugi dan, na putu do sajma, uvidjela sam da se nalazim u prelijepom mediteranskom gradu, prepunom hotela svih kategorija i veličina, restorana, turističkih atrakcija, trgovina. Nadala sam se da ćemo imati i nešto slobodnog vremena.

No, taj dan je bio 100% radni. Prije nego što smo kolege i ja odvažno krenuli od štanda do štanda sa svojim promotivnim materijalima, ali i neizostavnim osmjehom, družili smo se na poslovnoj radionici s predstavnicima talijanskih kompanija. Ispričali smo im svoju priču s velikim žarom u očima – turizam, naime, u velikoj mjeri čine emocije. Bili smo sigurni u to što predstavljamo, puni entuzijazma i volje. Iako međusobno čak i konkurencija, bili smo ponosni jedni na druge i zamišljali kako bi bilo da smo mi sljedeći ministri, predstavnici turističkih udruženja i turističkih zajednica, direktori hotela poput Regent Esplanade. Ne u smislu titula, već što bismo sve napravili u želji da stvarno svi počnemo živjeti turizam, ali i živjeti od turizma.

Talijansko tržište puno je potencijala. Mogućnosti suradnje su velike, a prvi odlazak na sajam u Riminiju, dao mi je određene smjernice: gdje dalje istraživati i što točno talijanski turisti žele od putovanja, što ih motivira i na koji način privući njihovu pažnju. Mislim da se samo trebamo osvrnuti oko sebe. Vidjeli bismo da sve što Talijani rade ima izrazito puno stila, sve je sofisticirano, a ujedno vrlo jednostavno, dok s druge strane imaju i neke vrlo čudne i nama kulturološki manje prihvatljivije obrasce ponašanja. Takve se stvari nipošto ne smiju zanemariti kad se radi o poslu, čak naprotiv, to se može iskoristiti kao izvrstan izvor informacija potrebnih za slaganje „una buona offerta!“ 

Sajmovi – naša velika prilika?
Nastavno na gore spomenute karakteristike tržišta, čini mi se da možemo podosta naučiti od zapadnih susjeda. U krajnjem slučaju, zašto ne i kopirati? Budući da još nemamo vlastitu strategiju turizma, Talijani nam mogu biti izvrstan primjer za dobro vođenu, važnu privrednu granu u svojoj državi – turizam.

Rimini, gradić koji izrazito ovisi o turizmu (i Pollinijevoj tvornici cipela izvan grada), pronašao je savršen način za produljenje turističke sezone na cijelu godinu. U gradu sa svega 147.000 stanovnika, nalazi se kompleks Rimini Expo Centar na površini od 460.000m², izravno povezan željeznicom s Milanom, a ima i vlastiti heliodrom. Godišnje se ovdje održi 29 sajmova, od toga 20 međunarodnih. Potpuno je jasno zašto ovdje ima toliko hotela. Da budem iskrena, ne mogu niti zamisliti o kolikom se ukupnom priljevu stranih turista tijekom cijele godine radi. No, sigurna sam da bi njegov slavni stanovnik Federico Fellini, da je živ, vrlo slikovito, uz protok svih tih nacija i kultura, dočarao moderni način življenja u Riminiju.

Sve doživljeno stvorilo nam je određenu gorčinu, čak i sjetu, na kraju putovanja. Entuzijastična ekipa s početka putovanja sjetila se nečega što trenutno u našem Zagrebu čeka neka bolja vremena, neke druge ljude, neka nova znanja i iskustva. Zašto ne bi Zagreb bio sljedeći domaćin iznimno posjećenih i profitabilnih  međunarodnih sajmova? Grad ima sajamsku tradiciju, zašto nismo u stanju uzeti svoj dio kolača s bogatog europskog stola? Možda, jednoga dana, kada dođe red na ekipu iz busa.

Irina Tomić diplomirala je na Američkom koledžu za menadžment i turizam u Dubrovniku. Karijeru u turizmu započela je u odjelu prodaje u HUP-u, najvećoj hotelskoj kući u Zagrebu, u Starwood hotelima Westinu i Sheratonu. Iskustvo u event managementu nastavila je graditi u hotelu Regent Esplanade, gdje je već tri godine na poziciji Sales Managera, zadužena za korporativnu i kongresno-banketnu prodaju. Udana je i majka je petogodišnje djevojčice.

* izvor službene stranice Grada Zagreba – Statistika
** izvor službene stranice Ministarstva turizma – Statistika