Frano Ridjan: Za dinamičnu atmosferu u dvorani koristim metode koje ljudi ne očekuju na poslovnoj konferenciji
Kad je svjetska pandemija Covid-19 u potpunosti zaustavila kongresnu industriju proteklih nekoliko mjeseci, tvrtka Freeman se brzo bacila na posao traženja rješenja za novonastalu krizu. Freeman je globalni lider u organizaciji i marketingu događanja te dizajnu štandova, koji nudi cjelovito rješenje za izlagače i korporativno planiranje događanja velike konferencijske logistike. Svojim je angažmanom u vrlo kratkom roku ta tvrtka okupila članove industrije kako bi kreirali Go Live Together. Projekt je to koji ima za cilj ublažiti širenje i utjecaj Covida-19 nudeći značajnu stručnost kongresne i event industrije za što brži oporavak, pružajući podršku u svim segmentima - od izgradnje ventilatora i osobne zaštitne opreme, do postavljanja privremenih medicinskih i ispitnih objekata. Tehnologija je unaprijeđena kako bi zadovoljila neke nove potrebe tvrtki, ali to nije kompletno rješenje. Stoga Freeman surađuje s drugim inovativnim tvrtkama kako bi oblikovao budućnost kakvu će industrija događanja imati. Dizajn i inovacija ključni su za način na koji će konferencije, događanja i skupovi koristiti tehnologiju spojenu s ljudskom interakcijom.
Uz sigurnost, važno je kreiranje boljeg iskustva sudionika
Freeman je tako kreirao i video u kojem želi prikazati kako bi eventi budućnosti trebali izgledati, a da budu potpuno sigurni za sve sudionike, fokusirajući se pri tome uglavnom na velika događanja poput sajmova ili burzi. Iskoristili su ovo vrijeme kada kongresna industrija miruje da dizajniraju nova, inovativna i uzbudljiva iskustva sudionika.
Ističući kako smo mi „društvene životinje“ i potreban nam je ljudski kontakt i društvo, naglasak je na činjenici da ništa ne može zamijeniti evente uživo. No, pred svim organizatorima je sada izazov ne samo osiguravanja zdravstvene sigurnosti svih uključenih, nego i kreiranja boljeg iskustva sudionika. Svaka interakcija trebala bi biti još osobnija i značajnija za svakog sudionika. Mobilne uređaje bismo trebali još više koristiti kako bi se sudionici mogli kretati i sudjelovati u događanju isključivo prema svojim željama i potrebama. To su promjene o kojima se u kongresnoj i event industriji priča već jako dugo. Taj dan je napokon stigao.
Event budućnosti
Prije nego što sudionik uopće uđe u kongresni centar, svoje putovanje eventom započet će na svom mobilnom uređaju koji će ga voditi cijelim putem. Kako bi se izbjegle gužve, organizirat će se više ulaza. Ako netko slučajno zaboravi svoju zaštitnu opremu (masku, rukavice i sl.) u svojoj hotelskoj sobi ili uredu, nema veze. Na nekoliko mjesta unutar kongresnog centra nalazit će se štandovi za „zdravlje i sigurnost“, a stanice za dezinfekciju ruku na svakom koraku.
Zakazivanje sastanaka i prijave na edukativne programe unaprijed, omogućit će organizaciju sudionika u manje grupe kojima se onda lakše koordinira. Sajamski prostor imat će puno manje lokacija za sjedenje kao i stolica te će oni biti raspoređeni tako da osiguravaju razmak među sudionicima od najmanje 1,5m. Izložbeni prostor bit će organiziran tako da sudionicima ostavlja više prostora za prolazak i mimoilaženje, a smjer kretanja bit će u jednom smjeru, kako bi se izbjegle gužve i održala socijalna distanca.
Svojim sudjelovanjem na dnevnim događanjima sudionici će upravljati putem svog mobilnog uređaja, pomoću kojeg će moći odabirati predavanja ili radionice, koje će sve češće biti organizirane u postavu učionice. Ako sudionik želi, predavanja može pratiti i putem streama na svom uređaju.
Naravno, svi pohađamo događanja uživo najviše radi umrežavanja i druženja s kolegama. Kod ovakvih događanja, ponovno važnu ulogu ima mobilni uređaj i aplikacija putem koje sudionici mogu dogovarati sastanke i druženja na unaprijed dogovorenim mjestima ili čak virtualno.
Freeman je event budućnosti odlično prikazao u svom videu, stoga preporučamo da ga pogledate i nadamo se da ćemo se uskoro sresti na jednom takvom eventu.