HTZ usvojio odluke o odabiru agencija za marketing i PR aktivnosti u 2021.
Sajmovi, kongresi, konferencije i sve ostale vrste događanja vratili su se u punom sjaju nakon duže pauze i danas izgledaju prilično drugačije u odnosu na predpandemijsko razdoblje. Došlo je do promjena u dužini programa i sesija, strukturi, formatu, preferiranim lokacijama održavanja i sadržaju, a sve u svrhu poboljšanja iskustva sudionika. To je također dovelo do promjena u marketingu unutar kongresno-event industrije. Promocija nekog sajma ili događanja uživo trebala bi biti jednako interaktivna kao i samo iskustvo sudjelovanja, a to nas dovodi do forme kratkog videa.
Eksplozijom popularnosti TikToka, Snapchata, Reelsa (kratki video na Instagramu) i Shortsa (kratki video na YouTubeu) video sadržaj je danas postao najpopularniji marketinški format. Stoga je krajnje vrijeme da ga se počne malo više koristiti i u kongresnoj i event industriji. Nažalost, nisu svi još savladali ovaj medij, ali kako organizatori događanja prelaze na sljedeći nivo u organizaciji sajmova i događanja uživo, tako je važno uzeti u obzir i kratke video zapise kao novi marketinški alat. Da biste u tome uspjeli, u nastavku donosimo nekoliko savjeta.
Započnite s pripremama na vrijemeProdukcija kratkih videozapisa zahtijeva vrijeme jer podrazumijeva spajanje mnogo različitih snimaka kako biste stvorili ovu vrstu sadržaja. Bilo bi mudro početi planirati puno prije samog događanja, ne samo mjesecima, već i godinu dana unaprijed, kako biste snimili sve potrebne materijale i strateški razmislili o tome kako promovirati događanje. Ako počnete dovoljno rano, moći ćete strateški posložiti video kampanju te imati dovoljno vremena za eksperimentiranje s različitim pristupima kako biste otkrili što najbolje funkcionira. Također, moći ćete na vrijeme vidjeti reakcije i prikupiti povratne informacije od ciljane publike te napraviti eventualne prilagodbe.
Potaknite iščekivanje i interes s video najavamaTakozvani teaseri vrlo su često jedan od najučinkovitijih načina da se proširi glas o nadolazećoj konferenciji ili događanju. Obično traju manje od 30 sekundi, što ih čini jednostavnim za podijeliti na svim društvenim kanalima. Pobrinite se da ne samo da privlače pažnju, već da sadrže sve ključne pojedinosti o eventu, kao što su datum, lokacija, posjećenost, govornici, najbolji trenuci s prethodnih događanja i na kraju CTA (Call To Action) - poziv na akciju.
Iskoristite format videa za privlačenje izlagačaPromicanje sajma ili događanja uživo putem kratkih videozapisa ne bi se trebalo odnositi samo na privlačenje većeg broja posjetitelja ili poticanje svijesti o događanju. Ne zaboravite da je ovaj medij jednako uvjerljiv u privlačenju novih sponzora i izlagača. Razmislite o spajanju snimaka prošlih događanja, svjedočanstava sudionika ili govornika, najboljih trenutaka s događanja kako biste kreirali zanimljivu priču o nadolazećem događanju. Jedan od dobrih primjera korištenja video formata u promociji međunarodnog sajma svakako je IMEX.
Odgovorite na često postavljana pitanjaSudionici će neizbježno imati pitanja o eventu. Naravno, na web stranici događanja trebate imati sekciju posvećenu često postavljanim pitanjima no, kratki videozapis može pružiti dodatnu perspektivu nudeći pojedinosti o onim aspektima koje ljude najviše zanimaju. Cilj je pronaći prava pitanja na koja ćete odgovoriti kako biste ih učinili vrijednom komponentom svojih marketinških materijala i osigurali što manje nepotrebne komunikacije između sudionika i vašeg tima.
Predstavite destinaciju u kojoj se događanje održavaSudionici vašeg događanja će u destinaciji provoditi vrijeme radeći i nešto drugo osim sudjelovanja na sajmu, konferenciji ili kongresu. Nakon radnog dijela dana poželjet će upoznati grad u kojem se nalaze i uživati u njemu, a to je još jedna prilika za razvoj dodatnog kratkog video sadržaja koji vaše događanje može učiniti još privlačnijim potencijalnim posjetiteljima, izlagačima i sponzorima. Razmislite o snimanju kratkih videozapisa koji pokazuju što se sve može vidjeti i raditi u gradu domaćinu, uključujući posjete znamenitostima, restoranima, trgovinama, zabavu i aktivnosti u okolici.
Istaknite govornike ili dobitnike nagrada u videozapisimaAko događanje uključuje neku vrstu dodjele nagrada industrije, snimanje kratkih biografskih videozapisa dobitnika moglo bi imati smisla. Isto vrijedi i za istaknute govornike. Navedite pojedinosti o njihovom iskustvu te spojite snimke intervjua s njima kako biste sadržaj učinili ugodnim, a istovremeno dali sudionicima priliku da upoznaju nagrađene ili govornike.
Pogled iza kulisa
Ljudi vrlo često žele znati i vidjeti kako nešto nastaje. Stoga, dajte sudionicima uvid u ono što se događa iza kulisa uoči događanja. Snimka s vremenskim odmakom koja prikazuje postavljanje sajma ili navigacijski video koji detaljno opisuje kako se kretati kroz sajam dok se postavlja, bio bi zanimljiv i koristan. Samo upotrijebite svoju maštu kako biste stvorili zanimljivu priču iza kulisa.
Višekanalna strategijaNe koriste svi sudionici, izlagači ili sponzori iste marketinške kanale. Čak i ako je sajam ili događanje za nišnu publiku, oni često imaju svoje omiljene kanale za komunikaciju. Komunicirajte svojoj ciljanoj publici tamo gdje se oni nalaze koristeći višekanalni pristup za distribuciju kratkih video zapisa. Objavite ih na vlastitoj web stranici, šaljite putem newslettera, koristite u prezentacijama, dijelite na društvenim mrežama i sl.
Prilagodite videoprodukciju različitim kanalimaOno što funkcionira na YouTubeu neće funkcionirati na TikToku. Proučite kanale koje namjeravate koristiti i izgradite video sadržaj na temelju najboljih praksi baš za njih. Ne želite kreirati marketinški materijal koji neće imati odjeka i koji neće donositi rezultate po pitanju svijesti o vašem brendu, poticanju interesa, povezanosti i posjećenosti događanja.
Kao i kod svih marketinških materijala, izrada kratkih videozapisa za promociju vašeg sljedećeg sajma ili događanja uživo zahtijeva kreativnost. Počnite dovoljno rano planirati, eksperimentirajte s produkcijom i testirajte sadržaj kako biste utvrdili što ima odjeka kod vaše ciljane publike - bilo da se radi o sudionicima, izlagačima ili sponzorima.