Objavljen Javni poziv organizatorima TOP događanja za 2025.
Na nedavno održanoj konferenciji 3T - Tourism, Travel & Tech Maja Brkljačić, startup programme manager u Algebra LAB-u, održala je predavanje na temu uspješnih tehnoloških projekata u turizmu financiranih od strane Europske unije. EU natječaji mnogima se često čine nedostižnim i prekompliciranima, dok u stvarnosti to nije tako već je samo od iznimne važnosti biti dobro informiran. Turizam je Europskoj uniji vrlo važan, obuhvaća širok spektar djelatnosti te su rezervirana iznimno velika sredstva za ulaganja u taj segment gospodarstva.
Turistički ekosustav obuhvaća širok spektar djelatnostiHrvatske tvrtke propuštaju mnogo natječaja te sredstva odlaze na projekte daleko niže vrijednosti negoli su neki hrvatski poduzetnici pokrenuli. Razlog tome je preusko shvaćanje turističke djelatnosti u odnosu na ono što je predviđeno za financiranje iz EU fondova. Pod turizam spadaju sve vrste prijevoza, smještaj i ugostiteljstvo, turističke agencije, turoperatori i srodne djelatnosti te poslovna podrška i administrativne djelatnosti, zatim kreativne, umjetničke i zabavne aktivnosti, knjižnice, muzeji, igre na sreću te sportske i rekreativne aktivnosti.
EU financira projekte na dva načina: kroz tzv. grantove odnosno bespovratna sredstva i kroz izuzetno povoljne kredite. Jako je puno trenutno otvorenih EU natječaja u turizmu, za sve gore navedene djelatnosti te se kroz dobro definirane ciljeve i ciljane grupe vrlo lako mogu dobiti sredstva za financiranje kvalitetnih projekata.
Iznimna važnost turizma za EUTurizam je Europskoj uniji od iznimne važnosti zato što je u 2019. godini osigurao 22.6 milijuna poslova u EU te generirao 9.5% ukupnog EU BDP-a. Podaci Eurostata ukazuju da je omjer prihoda od međunarodnih putovanja u odnosu na BDP iznosio više od 12% u nekim državama članicama EU (Hrvatska, Malta i Cipar). Od ukupno 3.2 milijuna turističkih tvrtki koje djeluju na području EU, 99.8% njih su mikro, mali ili srednji poduzetnici (SME). Stoga kada se u EU natječete za sredstva vezana za turizam, ne natječete se nužno s velikim tvrtkama, primjerice globalnim hotelskim lancima, jer većina sredstava je rezervirana upravo za SME segment.
Također, turizam je za EU dio globalnih lanaca dobave i bez obzira što je kao takav izložen nizu nepovoljnih situacija na geopolitičkom ili zdravstvenom planu, turizam karakterizira vrlo visoki pokazatelj poslovnog povjerenja u odnosu na druge gospodarske sektore. Pojavom globalne pandemije povjerenje u turizam je značajno palo za razliku od ostalih ekonomskih djelatnosti. No, bez obzira na to, do studenoga 2021. godine popeo se na čak drugo mjesto na ovoj ljestvici. Pokazatelj je to koliko je turizam s jedne strane jako ranjiv, ali i koliko je otporan i brzo se oporavlja.
Više od 1,4 milijarde € za otporan, digitalan, zelen, održiv i uključiv turizamEU je stoga za razdoblje do 2027. godine predvidjela viziju turizma i koje projekte želi financirati. To uključuje projekte koje turizam čine: otpornim, digitalnim, zelenim, održivim i uključivim. Najveći broj trenutno aktivnih EU natječaja odnosi se na digitalizaciju turizma, a to podrazumijeva doslovno sve segmente turističkog poslovanja koji se mogu digitalizirati. Zeleno i digitalno ujedinjeno čine tzv. twin tranziciju. Tu spadaju projekti kroz se koje digitalnim alatima postiže zelena tranzicija.
Turizam je Europskoj uniji vrlo visoko na listi prioriteta stoga su, za razdoblje od 2021. do 2027. godine, velika sredstva rezervirana za projekte u turizmu. Odustalo se od prvotne ideje da se radi o jednom programu pa se turizam provlači kroz 15 tematskih programskih fondova, a njihova ukupna vrijednost iznosi više od 1.4 milijarde eura. Ono što je za hrvatske pojmove važno istaknuti, jest da se za ova sredstva ne natječe lokalno, već se ona povlače direktno iz Brisela pa nema prostora za malverzacije. Hoćete li sredstva dobiti ovisi isključivo o kvaliteti projektne prijave i projektnog konzorcija.
Prioritetne teme za financiranjeJedna od prioritetnih tema prilikom odobravanja financiranja jest kružno gospodarstvo kojemu je temelj što odgovornije korištenje resursa pa tu spadaju smanjenje otpada hrane, razdvajanje otpada, upotreba namirnica od lokalnih dobavljača, smanjenje potrošnje vode i sl.
Prioritet imaju i projekti za turističke usluge koje počivaju na većem korištenju podataka kao što su upotreba umjetne inteligencije ili drugih inovacija temeljenih na podacima.
Digitalni alati i usluge u turizmu koje koriste istraživanje i inovacije (virtualna i proširena stvarnost, digitalno kulturno nasljeđe i sl.) također mogu dobiti izuzetno izdašna sredstva.
Poboljšanje pristupačnosti turističkih usluga također je visoko na ljestvici traženih projekata, a podrazumijeva povećanje inkluzivnosti turističkih usluga, odnosno koristi koje ima i domicilno stanovništvo.
Više informacija o financiranju turističkih projekata iz EU natječaja saznajte na službenim stranicama.
Primjeri uspješnih tranzicijskih projekataJedan od uzora i primjera uspješnih projekata financiranih od strane EU je projekt Ancient & Recent tura virtualne stvarnosti koja se odvija u realnom svijetu. Kroz njihove virtualne ture u Rimu svoje iskustvo destinacije posjetitelji mogu učiniti atraktivnijim i zanimljivijim.
Drugi primjer je talijanska IT tvrtka koja je osmislila Vikey aplikaciju za samostalni check-in i smještaj za hotele, kuće za odmor i pansione. Ovo je odličan primjer kako zajedničkim snagama tehnološka tvrtka i korisnik njihovih usluga u turizmu mogu zajednički aplicirati na EU natječaj.
Takav primjer je i aplikacija Flexkeeping koja služi za koordinaciju svih hotelskih djelatnika i osoblja koji rade na održavanju, kao i Ask Mona UI rješenje koje približava kulturne institucije njihovoj publici, kako na licu mjesta, tako i na daljinu, uz pomoć chatbota.
Posljednji uspješan primjer je mobilna aplikacija Ravensburg GO koja nudi sve postojeće ture po destinaciji, kao i sugestije za dodatne aktivnosti, kulturne i gastronomske objekte i sl.