Vodič za odabir event prostora koji će oduševiti sudionike vašeg događanja
Generaciju Z čine svi rođeni između 1997. i 2012. godine, a najvažnije obilježje njenih pripadnika je „mobitel u ruci”. Generacija je to koja je, za razliku od njenih prethodnika, odrasla uz tehnologiju. Njima je oduvijek normalno na internetu potražiti sve što ih zanima, a za razliku od milenijalaca, Z-ovci uvelike sudjeluju u stvaranju internetskog sadržaja. Stoga su među njima i vrlo popularne društvene mreže poput Instagrama, Twittera, Tik Toka i Snapchata, dok Facebook pomalo gubi popularnost.
Pripadnicima generacije Z raste potrošačka moć, a do 2025. godine predstavljat će 27% svjetske radne snage. Kako im onda približiti kongresnu i event industriju – i kao potencijalnim sudionicima i kao zaposlenicima? Nemoguće je generalizirati cijelu generaciju, ali postoje neka saznanja o tome kako ova skupina želi trošiti svoje vrijeme i novac pa je portal cit-world.com u suradnji s Cventom sažeo nekoliko najvažnijih savjeta.
Kako događanja mogu privući generaciju Z?1. Pokažite svoje vrijednosti
Nije tajna da mlađe generacije podržavaju brendove koji imaju snažne stavove i politike oko održivosti, raznolikosti i klimatskih promjena. Ali brendovi trebaju utjeloviti te vrijednosti i na svojim događanjima – na kraju krajeva, prema istraživanju Ipsosa, 40% potrošača generacije Z reklo je da bi bojkotiralo brendove koji ne polažu pažnju na to, u usporedbi sa samo 16% milenijalaca.
2. Pobrinite se da vaš sadržaj bude izniman
Kao i svi ostali, generacija Z je propustila interakciju uživo tijekom pandemije, ali su se navikli i na virtualna okupljanja. Stoga učinite svoje događanje posebno uzbudljivim kako biste ih privukli natrag u „stvarni“ svijet. Na primjer, event 29 soba medijske platforme za mlade Refinery 29 putuje od grada do grada s interaktivnim instalacijama i radionicama kako bi oživili svoj brend. U jednoj prostoriji, sudionici su pozvani da zapišu ono što ih muči i zatim papir stave u rezač papira, a u drugoj pjevačica improvizira pjesme na temelju snova sudionika.
3. Idite tamo gdje je vaša publika
S druge strane, ako znate da su vaši sudionici online, priđite im na taj način. Pizza Hut održava događanja na Twitchu jer se tamo druže pripadnici generacija Z i Y. Njihova događanja „Friday Night Bites“ prošle godine su ugostila profesionalne gamere i influencere koji su se natjecali jedni protiv drugih u igrama na temu pizze, privlačeći više od 5,4 milijuna pregleda.
4. Vičite o održivosti
Sudionici generacije Z razmišljat će o ugljičnom otisku vašeg događanja pa morate i vi. Pažljivo razmislite koju ćete lokaciju i prostor odabrati, o korištenju energije, otpadu te prijevozu na i sa događanja. I imajte na umu kada donosite odluke o cateringu da studije pokazuju da 26% generacije Z u Velikoj Britaniji ne jede meso, a više od četvrtine ne piju alkohol.
5. Osigurajte raznolikost i inkluzivnost
Vaši govornici i panel sesije trebaju biti raznoliki u smislu rodne i rasne uključenosti, ali morate privući i raznolik raspon sudionika. Obratite pažnju na te probleme u temama svojih sesija i ne zaboravite svoje događanje učiniti pristupačnim osobama s invaliditetom.
Kako privući generaciju Z da rade za vašu organizaciju?1. Pokažite predanost društvenim izazovima
Milenijalci bi možda radije radili za tvrtke koje aktivno promiču društvenu i ekološku odgovornost, ali za Generaciju Z to je imperativ. Pobrinite se da je svrha vašeg brenda jasna i mjerljiva, da komunicirate praktične korake koje poduzimate da postignete svoje ciljeve i potičite svoje zaposlenike na putovanja, primjerice nudeći slobodno vrijeme za volontiranje.
2. Dajte prioritet mentalnom zdravlju i dobrobiti
U istraživanju Indeeda iz 2021., 58% generacije Z izjavilo je da je iskusilo izgaranje na poslu (burnout). Ova generacija aktivno traži tvrtke s politikama mentalnog zdravlja, uključujući upravljanje stresom, članstvo u teretani, aplikacije za svjesnost i druge resurse za dobrobit zaposlenika.
3. Budite fleksibilni
Hibridni i fleksibilni radni obrasci koji su proizašli iz pandemije norma su za generaciju Z, koja je gledala starije članove obitelji kako rade dugo i naporno i zaključila da to nije za njih – pogotovo danas kada su poslovi manje sigurni. U studiji je 86% generacije Z reklo da je politika fleksibilnog rada od kuće jedan od glavnih čimbenika pri odlučivanju hoće li prihvatiti posao. I spremniji su napustiti posao kada ne postignu ravnotežu između posla i privatnog života koju traže.
4. Ponudite prilike za razvoj karijere
Stara škola, upravljanje odozgo prema dolje ne funkcionira za generaciju Z, koja je navikla izravno tražiti ono što želi. Prema istraživanju Svjetskog ekonomskog foruma (WEF), 72% generacije Z preferira razgovor licem u lice, stoga organizirajte redovite sastanke za treniranje i mentorstvo za zaposlenike. Ako je vaša generacija Z proaktivna u učenju i napredovanju, vjerojatno će postati vrijedni članovi tima – i veliki zagovornici vaše organizacije.