×

Kako targetirati 'milenijance'?

Milenijanci ili Generacija Y nova je generacija potrošača, rođena od ranih 1980.-ih do ranih 2000.-ih. Saznajte koje su njihove specifičnosti kad su u pitanju putovanja i kako im se približiti u svojim prodajnim i marketinškim nastupima.
Generacija Y
Generacija Y

Milenijanci ili Generacija Y nova je generacija potrošača, rođena od ranih 1980.-ih do ranih 2000.-ih, izrazito osviještena po pitanju korištenja informacijske tehnologije. Kupovne navike su im sasvim drugačije od starijih, tradicionalnih potrošača. Kako onda doseći ovaj perspektivni segment? Portal TravelAgentCentral donosi deset savjeta kako im se približiti u svojim prodajnim i marketinškim nastupima.

1. Prepoznajte veličinu tržišta
Imajte na umu da na mnogim tržištima broj milenijanaca nadmašuje broj baby boomera. U SAD-u je npr. 95 milijuna milenijanaca, a baby boomera je 78 milijuna. Osim toga, amarički milenijanci troše preko 200 milijardi dolara godišnje na putovanja. Iako ta skupina trenutno naginje jeftinijim putovanjima i aranžmanima, treba računati da će s vremenom njihova kupovna moć rasti i da će više trošiti i na putovanja. Trenutne brojke pokazuju da milenijanci prosječno putuju 9 puta godišnje (što poslovno, što privatno), te da nakon poslovnog putovanja vole ostati u destinaciji na kratkom odmoru u privatnom aranžmanu.

2. Puno milenijanaca uopće ne zna za putničke agencije
Možda će se ova tvrdnja na prvi pogled činiti pretjeranom, ali činjenica je da u zadnjih 10-ak godina online booking postaje standard, a broj poslovnica turističkih agencija se smanjuje. Uvrstimo li u jednadžbu i dob milenijanaca, pogotovo onih mlađih, dolazimo do posve realne slike današnjice i onoga što nas čeka. Iskoristite ovu spoznaju kako biste spremno dočekali budućnost.

3. Milenijanci vole promovirati brandove koji im se sviđaju
Kreirajte privlačan i zanimljiv brand koji će zaintrigirati ovu ciljnu skupinu. Ako uspijete u tome i ako milenijanci požele biti dijelom vaše priče, profitirat ćete dvostruko: najprije kroz posao koji ćete ostvariti, a zatim i kroz publicitet koji će vam milenijanci donijeti među svojim kolegama, prijateljima, poznanicima…

4. Neka vaša web stranica izgleda privlačno
Kao što je rečeno, milenijanci su izrazito osviješteni po pitanju korištenja informacijskih tehnologija, a dizajn je jedan od ključnih elemenata korisničkog iskustva. Ako je vaša web stranica izgledom zastarjela ili je lošeg dizajna, budite sigurni da ćete izgubiti milenijanca kao potencijalnog kupca. Stoga se pobrinite da dizajn vaše web stranice bude primjerenog vremenu i tekućim trendovima.

5. Angažirajte se na društvenim mrežama
Vrijednosti vaše tvrtke, vašeg branda, vašeg tima trebaju se odražavati kroz sve komunikacijske kanale koje koristite. Ipak, kada su milenijanci u pitanju, poseban naglasak trebate staviti na društvene mreže/medije. Takav vid komunikacije je najjeftiniji, ali traži angažman kako bi emocija koju odašiljete bila pozitivna i privukla milenijance (ali i druge potencijalne kupce).

6. Ne pretjerujte s prodajnim ponudama na društvenim mrežama
Svugdje treba imati mjeru, pa tako i na društvenim mrežama. Jedan od primjera loše prakse jest da na profilu svoje tvrtke neprestano objavljujete prodajne ponude. Na taj način nećete prodati više, već ćete čak i izgubiti milenijance kao moguće kupce. Puno bolji način za prodaju ovoj ciljnoj skupini jest da s njima podijelite (svoja) putna iskustva i ispričate priče koje će ih zaintrigirati za određenu destinaciju (koja je, gle čuda, u vašoj ponudi).

7. Omogućite im da podijele svoju priču sa svijetom
Osim što Milenijanci žele čuti vašu priču, oni također žele da se čuje i njihova. Pomozite im u tome i šanse da ćete ih dobiti za klijente će se znatno povećati. Jedan od najjednostavnijih primjera bi bio da ih zamolite da na vašu Facebook stranicu postave slike sa svojih putovanja.

8. Pitajte prava pitanja
Postavljanje pravih pitanja uvijek je vodilo ka uspjehu, a u slučaju milenijanaca stvari su slične. Jedino što je važno je da otkrijete - koja su to prava pitanja. Primjerice, kada je riječ o nekom putnom aranžmanu, puno je bolje pitati pripadnika ove skupine ZAŠTO želi ići na putovanje nego KADA želi ići ili GDJE želi ići? Odgovor na pitanje ZAŠTO dat će vam pregršt informacija o motivaciji za putovanje te osjećajima i iskustvima koje žele iskusiti,  a to vam onda pruža priliku da se (prodajno) angažirate na puno smislenijoj razini.

9. Nisu svi milenijanci isti
Općenito se milenijanci kao putnici mogu podijelilti u dvije grupe. Prvu grupu čine oni koji žele biti angažirani u svakoj fazi planiranja putovanja. Kada poslujete s takvima, važno je ne samo da ih držite informiranima, nego da ih uključite kako bi bili aktivni sudionici planiranja i odlučivanja. Srećom, tu je i manje zahtjevna druga grupa milenijanaca, koja pati od nedostatka vremena i prevelike ponude na Internetu, pa će planiranje putovanja u potpunosti prepustiti stručnjacima.

10. Ne bojte se
Naposljetku, nemojte se bojati ako niste milenijanac! Dobra vijest je da ne morate biti njihove dobi kako biste se povezali s njima i oni s vama. Ako ste samouvjereni, inteligentni i iskusni, oni će u vama prepoznati te karakteristike i vještine te će imati povjerenja u vaše putne savjete i preporuke.