×

Martin Sirk: Gledajmo na kongrese kao biznis znanja, a ne turizam

U Beogradu je proteklog vikenda održana godišnja konferencija posvećena edukaciji u turizmu i kongresnoj industriji EIAT 2012.
Martin Sirk (iccaworld.com)
Martin Sirk (iccaworld.com)

Ovogodišnji EIAT okupio je mnoštvo studenata, ali i profesionalaca iz turizma i kongresne industrije, koji su uz brojna predavanja svjetskih imena, dobili priliku za razmjenu ideja i razmišljanja o aktualnim trendovima i pojavama u industriji. Zanimljivo i dinamično plenarno predavanje održala su trojica svjetskih autoriteta: Martin Sirk – direktor ICCA-e, Patrick Delaney – direktor Ovation DMC i potpredsjednik MCI grupe te Paul Falckett – direktor IMEX grupe. Flackett je u uvodnom dijelu istaknuo kako „znanje govori, a mudrost sluša“, a u ovom broju newslettera donosimo predavanje Martina Sirka.

„Razliku između leisure i poslovnog turizma najbolje možemo objasniti  slikom lijepo upakirane kutije. Kada prodajete kongresnu destinaciju, morate ponuditi poslovno rješenje unutar kutije, odnosno cijeli paket. Fokus na restorane, prirodu, kulturu i ostalu turističku ponudu u destinaciji predstavlja samo svjetlucajući omot kutije, „marketing prazne kutije“. Klijenti od vas očekuju cijeli paket, rješenje svog problema.“, ispričao je Sirk na početku izlaganja.

Danas većina destinacija ima pristojnu infrastrukturu, tehnologiju, osoblje koje govori engleski i ostale jezike, sve navedeno je već postalo standard. Pa kako se onda istaknuti od konkurencije? Sirk navodi pet ključnih komponenti uspjeha na kongresnom i insentiv tržištu:

1. Timski rad
Ponašaju li se svi igrači kao tim u vašoj destinaciji? U Dublinu ili Glasgowu se ponašaju jer svi zajedno surađuju kako bi bili konkurentniji kao destinacija. Team nije poput braka – ne traje cijeli život, već služi određenoj svrsi. Tako na primjer, skandinavske zemlje – Norveška i Švedska, inače ljuti suparnici na tržištu velikih skupova, na sajmu IMEX America nastupaju zajednički jer su procijenili da će im takva suradnja donijeti više prednosti i prepoznatljivosti te u konačnici interes tržišta i upite klijenata iz Amerike.

2. Visoka tehnologija
Danas jednostavno morate razumjeti kako funkcionira tehnologiju, od osnova AV opreme u kongresnim dvoranama, do društvenih medija. Besplatan bežični Internet postaje standard poslovanja – ne uskraćujte tu mogućnost svojim gostima, samo da biste nešto dodatno zaradili. Također, iskažite empatiju i razumijevanje za potrebe klijenata; zaposlite bistre i vrijedne ljude koji su u stanju izgraditi vrijedne odnose s gostima.

3. Personalizacija
Budući da je svaki organizator događanja poseban, potrudite se i izradite posebnu ponudu prilagođenu njegovim potrebama. Isti, personalizirani pristup upotrijebite i prema sudionicima kongresa; pametne destinacije razmišljaju o potrebama svog ciljnog tržišta!

4. Kreativnost
Kreativne destinacije bit će pobjednici, kaže Sirk. Klijenti imaju poslovne ciljeve kada dolaze na konferencije. Morate zadovoljiti njihove ciljeve, koji često znaju biti kompleksni. Pronađite načina da im izađete u susret! Na primjer, polovicu programa zadnje IBM-ove godišnje konferencije u Britaniji kreirali su različiti partneri: sveučilišta i studenti te sami klijenti. Priroda sastanaka se mijenja. Budite prilagodljivi i ponudite klijentima kreativna rješenja problema.

5. Konkuriranje znanjem
Takozvane intelektualne destinacije istražuju i angažiraju vlastiti intelektualni kapital: grade odnose s lokalnim znanstvenicima, profesorima i proaktivno im pristupaju – osmišljavaju „Ambasador programe“. Ako je neki znanstvenik vodeći stručnjak u svom području te je pronašao novi izum, treba ga ohrabriti da organizira stručni skup i pokaže kolegama svoja dostignuća. Neke destinacije su otišle i korak dalje. Tako na primjer Kopenhagen prilikom „site inspectiona“ ne dovodi međunarodne predstavnike i kupce u turistički posjet destinaciji, već se posebno za njih organizira konferencija koja pokazuje na koji način rade i podržavaju lokalne organizatore.  
 
Za kraj, Sirk se ponovno poslužio metaforom. „Sastanci i događanja su kao limun: morate iscijediti maksimum vrijednosti za kupce ukoliko želite biti uspješni, a ne se u svojoj ponudi zadržati samo na vanjskoj kori limuna.“