×

Paul Kennedy: Jugoistočna Europa - teško dostupna kongresna destinacija?

Iskoristite nacionalne avio prijevoznike kako biste povećali potražnju za destinacijom, te strateški investirajte u organizacije poput kongresnih ureda - savjetuje konzultant i ugledni stručnjak Paul Kennedy
Paul Kennedy
Paul Kennedy

Kako je strateškim promišljanjem i ulaganjem moguće povećati konkurentnost cijele regije na međunarodnom kongresnom tržištu? Paul Kennedy smatra da nam je rješenje nadohvat ruke, ali glavnu riječ morat će preuzeti - politika!

Diljem svijeta, politika i institucije sve su više svjesni važnosti i utjecaja kongresne industrije, ali s druge strane teško je ne složiti se s tvrdnjom da strateške investicije i ulaganja u infrastrukturu najčešće uopće nisu koordinirana i promišljena. Oportunitetni trošak nepostojanja zajedničkog promišljanja i djelovanja  na makroekonomskoj razini (i to u prvom redu od strane vlada i nacionalnih zrakoplovnih operatera) mogu biti zapanjujuće visoki.

Dobro sam upoznat s mogućnostima koje nudi Jugoistočna Europa jer je već godinama poslovno posjećujem, a tijekom zadnjih nekoliko godina jedna od često spominjanih tema među vodećim stručnjacima u industriji je dostupnost regije u usporedbi s obližnjim destinacijama kao što su Beč ili Atena. Zaključak svih rasprava na tu temu je isti: JI Europa je vrlo zanimljiva regija, ali u usporedbi s navedenim destinacijama prometna povezanost je slaba.

Nema nikakve sumnje da među ograničavajuće faktore rasta za ovu regiju treba ubrojiti izostanak investicija vlada u regiji u promociju destinacija, ali i sve veće (dobro ste pročitali - sve veće) teškoće s kojima se organizatori susreću kada je riječ o pristupu ključnim destinacijama i kongresnim objektima putem nacionalnih zrakoplovnih kompanija.

Drugim riječima, vlade jugoistočne Europe očito ne smatraju da bi ulaganja u nacionalne zračne kompanije bila učinkovita, tj. da bi potaknula povratne investicije iz inozemstva, a s druge strane dobro je poznato da je potrošnja poslovnih gostiju značajno već od one gostiju koji su došli radi odmora. To potvrđuje i činjenica da su sve dosad provedene studije na tu temu (korištenjem UNWTO metodologijom) dokazuju postojanje značajne ekonomske koristi za destinaciju od kongresne industrije.

Primjer loše prakse je i situacija koja se dogodila neposredno pred ovogodišnju Conventu, kada je slovenski nacionalni zračni prijevoznik jednostavno otkazao neke linije prema velikim europskim gradovima. To  ne samo da je imalo negativan učinak na spomenuti event, nego je poslalo negativnu poruku široj poslovnoj javnosti da je Slovenija tijekom zimskih mjeseci zatvorena za poslovanje.

Većina Europe je od kraja listopada do kraja studenog i od sredine siječnja do kraja ožujka, što se kongresne industrije tiče, iznimno zaposlena, a mnogim destinacijama studeni i ožujak su najjači mjeseci.

Cijela ta situacija zapravo je jedna velika promašena prilika - većina Europe je od kraja listopada do kraja studenog i od sredine siječnja do kraja ožujka, što se kongresne industrije tiče, iznimno zaposlena, a mnogim destinacijama studeni i ožujak su najjači mjeseci.

Uz malo zajedničkog makroekonomskog planiranja na razini vlade i s pravim modelom javno-privatnog partnerstva moguće je stvoriti istinsku priliku za postavljanje regije u prvi red destinacija o kojima organizatori i agencije razmišljaju kada biraju lokaciju za svoja događanja. To bi naravno donijelo ne samo porast broja gostiju, već i prije spomenuti rast potrošnje.

Opće je prihvaćena činjenica da je dostupnost, prije svega zračna povezanost destinacije, jedan od tri najznačajnija kriterija za odabir destinacije. Ipak, ako dobar dio te povezanosti ide putem low-cost zrakoplovnih kompanija (bez obzira na to kako su one dobro organizirane i efikasne), to ne šalje dobru poruku i destinacija zapravo postaje sve manje i manje konkurentna. Takvo loše pozicioniranje sa sobom nosi i gubitke na brojnim drugim poljima - manje novih radnih mjesta, a  i niže porezne prihode za državu.

Rješenje za Sloveniju i zemlje regije je jasno: nacionalnim zrakoplovnim kompanijama potrebno je graditi potražnju za destinacijom, a isto tako je potrebno strateški i efikasno ulagati u kongresne urede čiji je posao da omogućuju  stvaranje ekonomskih koristi za destinacije. Kako bi ove investicije imale smisla, potrebno ih je provoditi istovremeno i to s naglaskom upravo na onaj dio godine kada je poslovna/kongresna sezona na vrhuncu.

S vremenom, rezultati ovakvog pristupa i ulaganja će postati ne samo vidljivi, nego i mjerljivi, i to u smislu udjela u BDP-u, kreiranju novih radnih mjesta i prihoda od oporezivanja, a osim toga doći će i do dodatnih koristi za društvo u cjelini kroz razmjenu znanja, iskustava i poslovnog know-howa.

Paul Kennedy,
The Meetings Show UK
Centaur Exhibitions
Kennedy Integrated Solutions Ltd