×

Poslovna događanja vikendom – da ili ne?

U suvremenom načinu života, granice između poslovnog i privatnog vremena sve su manje jasne što dovodi do novih trendova u organizaciji poslovnih događanja.
Interaktivno predavanje
Interaktivno predavanje
Foto: Jaime Lopes on Unsplash

Nekada je bilo jasno: posao je rezerviran za radne dane, a vikendi za odmor, obitelj i osobne aktivnosti. No, s promjenama u radnoj kulturi – sveprisutnim e-mailovima, WhatsApp porukama, virtualnim sastancima i fleksibilnim radnim vremenom – to se jasno razgraničenje postupno briše. Privatno i poslovno sve se više preklapaju i isprepliću. U isto vrijeme, rast popularnosti bleisure putovanja koje spaja poslovno i slobodno vrijeme, doveo je do promjene u načinu na koji se poslovna događanja doživljavaju i planiraju.

Više nije neuobičajeno da sudionici na kongres, konferenciju ili teambuilding dolaze vikendom i to u društvu partnera ili obitelji, produžujući boravak u destinaciji kako bi poslovni put pretvorili i u kratki odmor. Organizatori sve češće ciljano biraju destinacije koje nude zanimljive sadržaje i izvan radnog dijela programa - od wellnessa do turističkih i obiteljskih atrakcija - kako bi potaknuli duži boravak i dodatnu vrijednost za sudionike.

To je vidljivo i iz članka objavljenog na portalu Skift Meetings, u kojem se ističe kako se poslovna događanja vikendima sve više doživljavaju kao prilika za produbljivanje profesionalnih odnosa u opuštenijem ozračju te za uključivanje obitelji u poslovne obaveze na prirodan i ugodan način. 

Miješanje granica između posla i privatnog života

Michael Dominguez, predsjednik i izvršni direktor grupacije Associated Luxury Hotels International (ALHI), u navedenom članku kaže: "Živimo u društvu gdje ono što je nekad bilo tabu više nije. Vrijeme kada niste mogli imati sastanke tijekom vikenda je prošlo."

Rad na daljinu dodatno je zamutio granicu između posla i privatnog života. Debbie Garcia, izvršna direktorica agencije Virsitour, naglašava: "To čini vikende jednako pogodnima za poslovna događanja kao i radne dane" te dodaje i osobno iskustvo: "Kao event menadžerica i majka, vidjela sam iz prve ruke kako posao i obitelj više nisu odvojeni svjetovi – oni koegzistiraju. Vodila sam svoju obitelj na konferencije, pretvarajući poslovna putovanja u zajednička iskustva."

Obiteljski izlet / Foto: Pixabay

Da je koncept održavanja poslovnih evenata vikendom nekima i poželjniji, pokazuje i izjava Damjane Domanovac, direktorice međunarodnog sajma putovanja Place2go, koja je na LinkedInu podijelila vlastitu perspektivu: "Malo je poslovnih evenata na kojima ostanem duže od dva sata jer su uvijek usred radnog tjedna, nakon radnog vremena kada sam već umorna od poslovnih i privatnih dnevnih rutina." Za mnoge zaposlene osobe, pogotovo one s obiteljskim obvezama, vikendi zapravo mogu biti prilika za kvalitetnije sudjelovanje na poslovnim okupljanjima.

Ne sviđa se to svima – prepoznajte svoju publiku

S druge strane, i dalje postoji značajan broj ljudi koji radno i privatno nastoje držati strogo odvojeno. Za njih su vikendi dragocjeno vrijeme rezervirano isključivo za obitelj, prijatelje, hobije ili jednostavno odmor, bez poslovnih obaveza i društvenih pritisaka da budu prisutni i dostupni. Oni će često događanja zakazana vikendom doživjeti kao neželjeno zadiranje u njihov privatni prostor i raspored koji su sami osmislili.

Zato je važno da organizatori poslovnih događanja dobro poznaju svoju ciljanu publiku te, ovisno o profilu sudionika, promišljeno pristupe odluci o terminu događanja. Postoje, dakle, prednosti i nedostaci u organizaciji događanja vikendima.

Poslovni event / Foto: M ACCELERATOR on Unsplash

Prednosti poslovnih događanja vikendom

  • Fleksibilnost za sudionike: organizacija događanja vikendom omogućava lakše usklađivanje poslovnih obaveza s osobnim rasporedom, bez prekida radnih zadataka.
  • Povećana posjećenost i angažman: događanja izvan radnog tjedna mogu privući sudionike koji tijekom tjedna nemaju vremena, a sudjeluju rasterećenije i motiviranije.
  • Bleisure sinergija: produženi boravci i obiteljsko sudjelovanje mogu povećati atraktivnost destinacije i samog eventa te pozitivno utjecati na ukupno zadovoljstvo sudionika.
  • Manje gužve i niži troškovi: hoteli i prostori za događanja često su dostupniji i povoljniji tijekom vikenda u odnosu na "udarne" radne dane.

Izazovi koje valja uzeti u obzir

  • Narušavanje privatnog vremena: neki sudionici mogu doživjeti poslovna događanja vikendom kao zadiranje u osobni život i gubitak prijeko potrebnog vremena za odmor i obitelj.
  • Organizacijski zahtjevi: potrebno je dodatno planiranje ako se žele uključiti i obiteljski sadržaji ili ako se program želi strukturirati tako da odgovara i djeci i odraslima.
  • Kontekst i kultura: u nekim sektorima ili zemljama vikendi se i dalje doživljavaju kao isključivo vrijeme za privatno, što može utjecati na prihvaćenost ovog modela.

Poslovna događanja vikendom više nisu iznimka – ona su odgovor na potrebe suvremenih poslovnih ljudi. Kad se dobro isplaniraju, nude brojne prednosti za organizatore, destinacije i sudionike. Ključ uspjeha leži u ravnoteži – osluškivanju ciljane publike, uvažavanju njezinih očekivanja i stvaranju događanja koje će spojiti poslovno korisno s osobno ugodnim.