Kako povećati ROI vašeg događanja u 5 jednostavnih koraka
Nedostatak tjelesne aktivnosti uzrok je mnogih zdravstvenih, ali i psiholoških problema današnje radne populacije, stoga je bitno ulagati u zdravlje zaposlenika. Postupnim uvođenjem tjelesnih aktivnosti kod zaposlenika na razini tvrtke (provodeći aktivnosti kod kuće, u pauzi na poslu ili u pauzi na otvorenom) dolazi do svakodnevne tjelesne aktivnosti koja postaje dio rutine. Samim time se tjelesna aktivnost diže na višu razinu.
Zašto je sve ovo važno i kako, odnosno kojim konkretno vježbama možete pomoći svojem tijelu da bolje podnese sjedilački način života, objašnjava Ana Kutija, stručnjakinja i praktičarka holističke medicine s fokusom na manualnu terapiju. S više od 25 godina iskustva kombinira svoje stručno znanje kao medicinska sestra, sportsko-medicinski manualni terapeut, rekreacijski trener, yoga učitelj te certificirani PNEI terapeut kako bi pomogla ljudima u prevenciji i liječenju raznih zdravstvenih problema.
Tegobe karakteristične za sjedilački način životaLjudsko tijelo nije prilagođeno dugotrajnom sjedećem načinu života, tipičnom za današnjeg poslovnog čovjeka. Stoga provođenje dana za danom za uredskim stolom ima za posljedicu neke od uobičajenih tegoba s kojima se susreću svi koji puno vremena sjede ispred računala.
Bolovi u leđima, vratu, ramenima, rukama najčešće se javljaju uslijed nepravilnog položaja tijela pri sjedenju te korištenja miša i tipkovnice. Nelagodan i bolan sindrom karpalnog tunela, koji može dovesti i do slabljenja muskulature šake, sve se češće javlja pri radu s računalima. Oslabljena cirkulacija posljedica je nedostatka kretanja. Poremećaji probave zbog duže izloženost stresu i neodgovarajućoj, najčešće brzoj prehrani, uz velike količine kave i nekretanje, uzrokuju razne, potencijalno kronične pa i ozbiljne probavne poteškoće. Problemi krvožilnog sustava poglavito visoki krvni tlak i povišena razina kolesterola u krvi. Problemi s očima zbog svakodnevnog dugotrajnog gledanja u zaslon računala, može biti uzrok poteškoća s fokusiranjem, zamagljenim vidom na daljinu, zamaranje i peckanja očiju, preosjetljivosti na svjetlost, itd.
Primjeri jednostavnih uredskih vježbiOdređeni položaji tijela, vježbe disanja i opuštanja, mogu znatno olakšati sve ove tegobe. Uredsko vježbanje radi se bez pretjeranog zauzimanja prostora, ne trebaju vam prostirke. Vježba se na stolici i uz pomoć stolice i stola, u potpunosti je prilagođeno zahtjevima korporativne kulture.
Uredsko vježbanje je esencijalno za osobe koje provode većinu dana sjedeći. Ono može uključivati jednostavne vježbe poput istezanja, koje se mogu izvoditi bez potrebnih rekvizita. Ove vježbe mogu pomoći u održavanju snage mišića, poboljšanju ravnoteže i povećanju energije. Kratke vježbe tijekom radnog dana mogu značajno poboljšati fizičko stanje zaposlenika. Uključivanje uredskog vježbanja u dnevnu rutinu može smanjiti rizik od ozljeda, poboljšati držanje tijela i potaknuti osjećaj dobrobiti.
Sjedilački način rada može uzrokovati niz problema kao što su smanjena fleksibilnost, slabost mišića i povećan rizik od ozljeda. No, s pravilnim vježbama, čak i bez rekvizita, zaposlenici mogu održavati zdravo tijelo unutar uredskog okruženja. Evo nekoliko jednostavnih i učinkovitih vježbi koje se mogu integrirati u radnu svakodnevicu:
1. Istezanje vratnih mišića
2. Čučnjevi uz stolac
3. Zgibovi na radnom stolu
4. Rotacija tijela
Kako integrirati ove vježbe u radnu svakodnevicu?
Uredsko vježbanje bez rekvizita nije samo ključ za održavanje fizičke aktivnosti, već također ima pozitivan utjecaj na mentalno zdravlje, energiju i produktivnost zaposlenika. Integracija ovih jednostavnih vježbi u radnu rutinu može poboljšati opće blagostanje i doprinijeti stvaranju zdravijeg i sretnijeg radnog okruženja.