Vodič za odabir event prostora koji će oduševiti sudionike vašeg događanja
Planiranje i vođenje uspješnog događanja zahtijeva vrhunsku koordinaciju, brze odgovore i personaliziranu komunikaciju. To nije velika novost i brojne event platforme i aplikacije omogućavaju komunikacije i chatove sa sudionicima. Međutim, u tim slučajevima do sada je najčešće na njihove poruke netko morao odgovarati. Zahvaljujući sve širem razvoju umjetne inteligencije (AI) i sve većoj popularnosti platformi za razmjenu poruka poput WhatsAppa, organizatori sada mogu unaprijediti svoje procese i stvoriti personaliziranije iskustvo za sudionike.
Koji AI alati za WhatsApp su dostupni?
Umjetna inteligencija je sve prisutnija i sve je više raznovrsnih AI alata kojima je teško pratiti broj. Naravno, među najpoznatijima je ChatGPT, koji i u ovom slučaju (komunikacije putem WhatsAppa) ima svoje rješenje - ChatGPT WhatsApp API. API je inače općenita skraćenica za Application Programming Interface, odnosno programsko sučelje aplikacije, a u ovom slučaju radi se o aplikaciji koja omogućava izradu prilagođenih chatbotova koji odgovaraju na često postavljana pitanja kroz WhatsApp chat, dijele važne informacije ili pomažu u registraciji sudionika. Tu su i rješenja kao što su Twilio ili Zenvia te brojna druga koja integriraju WhatsApp i AI za marketing i personalizaciju komunikacije.
To su većinom programska rješenja i alati koja treba znati postaviti, a ukoliko želite uslugu po principu „ključ u ruke“, treba vam kvalitetan tehnološki parter. Jeste li možda upoznali ili čuli za Evu? EVA (Event Virtual Assistent) je proizvod poznate britanske tvrtke Eventscase koja nudi ovakva rješenja diljem svijeta. Želite li pak pouzdanog partnera u Hrvatskoj, tu su tvrtke poput Woom Zone sa svojom uslugom WoomAI koju pružaju u suradnji s Infobipom ili Mindsmithsom, te slične tvrtke specijalizirane upravo za ovakve usluge.
Kako funkcionira AI komunikacija putem WhatsAppa?
Prvo morate imati oformljen poslovni WhatsApp račun, a zatim se u njega integrira AI alat. AI alati koriste unaprijed definirane baze podataka s informacijama o sudionicima i događanju. Na temelju te baze analiziraju upite i daju točne, relevantne odgovore u stvarnom vremenu.
Osim toga, upotreba AI alata omogućava automatizaciju komunikacije putem WhatsAppa slanjem podsjetnika, obavijesti o registraciji, vijesti i personaliziranih poruka automatski prema unaprijed postavljenim pravilima. Jedna od prednosti ovih alata je i mogućnost analitike jer većina njih omogućava praćenje uspješnosti komunikacije, kao što su stope otvaranja poruka i odgovori sudionika.
Prednosti korištenja AI alata za WhatsApp
Praktični savjeti za implementaciju
Ukoliko se odlučite sa sudionicima svoga događanja koristiti ovakav način komunikacije, važno je obratiti pozornost na nekoliko detalja. Razmotrite specifične potrebe vašeg događanja, poput vrste informacija koje trebate podijeliti ili razine interaktivnosti te na temelju toga odaberite odgovarajući alat. Prije nego što alat u potpunosti implementirate, provedite testne scenarije kako biste provjerili točnost odgovora, a nakon događanja koristite analitiku kako biste razumjeli što funkcionira, a što treba poboljšati.
„S uslugom AI asistenta smo se počeli upoznavati prošle godine prilikom organizacije Future Tense konferencije, a koristili smo alat WoomAI. Na prošlogodišnjoj konferenciji je uslugu koristilo 15-ak posto sudionika i većinom su imali pitanja o programu, govornicima i pauzi za ručak. Za njih je to bila novost pa smo imali i slučajeve da su postavljali dosta „kontrolnih“ pitanja kao što je npr. Kako se zoveš? ili Koji je glavni grad Australije?“, rekli su nam iz Komunikacijskog laboratorija o svom iskustvu korištenja AI alata za WhatsApp razgovore.
Dodali su i kako su za prvi put bili zadovoljni uslugom te da planiraju virtualnog asistenta koristiti i za sljedeću konferenciju: „Uvidjeli smo brojne pozitivne učinke, ali i gdje ima prostora za poboljšanja. Zaključili smo da je važno da virtualni asistent što ranije počine „učiti“ o eventu, odnosno skupljati informacije, kako bi što bolje odgovarao na pitanja sudionika.“
Osim Future Tensa ovakvu komunikaciju koristio je i Greencajt festival. Tvrtka Mindsmiths razvila je AI asistenta koji je specijaliziran za praćenje tema i događanja vezanih uz Greencajt festival. AI asistent bio je "treniran" više od mjesec dana, kako bi savršeno razumio jezik i sadržaj održivih inicijativa i tematskih panela Greencajt festivala. Kroz ovaj alat, posjetitelji su imali pristup svim ključnim informacijama o programu, govornicima, aktivnostima, ponudi hrane i pića te detaljima svakog panela. Osim toga, AI asistent omogućio je bolje razumijevanje konteksta i ciljeva različitih održivih tema koje su se obrađivale. Alat nije bio koristan samo tijekom festivala, već je bio aktivan i nakon njegovog završetka, pružajući dodatne informacije i omogućujući nastavak angažmana s temama koje su oblikovale Greencajt.
"Alat je bio dizajniran da prepozna i greške u pisanju, tipfelere te je bio u mogućnosti odgovarati čak i na hipotetska pitanja, pokazujući pravu snagu umjetne inteligencije u praksi. Većina posjetitelja aktivno je koristila Greencajt asistenta, a povratne informacije bile su iznimno pozitivne, s korisnicima koji su istaknuli njegovu korisnost i efikasnost. Ovaj alat nije samo omogućio lakši pristup informacijama, već je stvorio potpuno novu, interaktivnu dimenziju festivala, potvrdivši da tehnologija može značajno unaprijediti iskustvo i angažman sudionika." dodali su organizatori Greencajta.
U svijetu gdje je efikasna i personalizirana komunikacija važan faktor uspješnosti eventa, ovakvi AI alati za WhatsApp chatove predstavljaju odličan način automatizacije dijela poslova i uštede vremena za organizatore, a unaprjeđenje iskustva za sudionike događanja.
Planirate li i vi isprobati korištenje ovakvog AI asistenta?