HoReCa Adria u Zagrebu okupit će više od 15.000 profesionalaca iz Hrvatske i regije
„Većina izlagača priprema se za sudjelovanje na sajmovima na isti način kao što su to činili prije 10 ili čak 20 godina. Ukoliko se to uskoro ne promijeni, sajamska industrija mogla bi izumrijeti.“ Ovu upozoravajuću tvrdnju iznijela je Traci Browne, stručnjakinja s 15 godina iskustva u organizaciji i sudjelovanju na sajmovima, u svojoj knjizi „The Social Trade Show: Leveraging Social Media and Virtual Events to Connect With Your Customers”.
Browne je iz prve ruke svjedočila brojnim promjenama, što regulatornim, što tehnološkim, koje nepovratno mijenjaju sajamsku industriju. Primjerice, nova regulacija u farmaceutskoj industriji koja je stupila na snagu 2009. godine, donijela je radikalne promjene u organizaciji sajmova. Dok su ranijih godina izlagači na sajmovima velikodušno dijelili promotivne poklone potencijalnim klijentima, nova pravila ih u tome sprečavaju, pa je bilo potrebno osmisliti potpuno novi koncept privlačenja posjetitelja. Zaključila je kako posjetitelji više cijene stručnost izlagača od takvih poklona, stoga im treba omogućiti više prilika za edukaciju na izložbenom prostoru.
Istovremeno, Browne je otkrila moć društvenih medija u procesu organizacije - od početnih priprema i prikupljanja informacija o potencijalnim sudionicima, pa sve do follow up aktivnosti nakon što je događaj završio.
„Koristimo Twitter“ ili „omogućit ćemo check-in putem FourSquarea“ nisu strategije. Isto tako, strategija nije ni „dobiti 100 novih followera“.
Prije svega potrebno je osmisliti strategiju, a tek onda definirati taktiku
Browne ipak ne preporučuje svima da odmah bezuvjetno krenu s aktiviranjem svih društvenih medija. Naprotiv, smatra kako se ključ uspjeha izlaganja na sajmu nalazi u kvalitetnoj i detaljnoj pripremi strategije, a tek kada je taj preduvjet zadovoljen, može se pristupiti odabiru alata koji su primjereni za postizanje ciljeva.
„Koristimo Twitter“ ili „omogućit ćemo check-in putem FourSquarea“ nisu strategije. Isto tako, strategija nije ni „dobiti 100 novih followera“. Strategija je, primjerice, pokretanje inicijative kojom se želi u dijalog aktivno uključiti 25 vodećih opinion-makera iz neke industrije, a Twitter ili LinkedIn su alati koji će vam to omogućiti.
Alate trebate birati ovisno o strategiji i cilju koji je postavljen. Uzevši u obzir gornji primjer uključivanja vodećih opinion-makera u dijalog, jasno je da će u slučaju IT industrije Twitter biti dobro odabran alat, ali ako pričamo o konzervativnijoj industriji (kao što je npr. farmaceutska), odabir ovog alata bi se mogao pokazati kao (potpuni) promašaj.
Nepromišljeni angažman na društvenim mrežama, ne samo da neće donijeti korist, već bi vam mogao prouzročiti i neke probleme. Jedan od češćih je odnos količine i kvalitete posjeta. U namjeri da se poveća broj posjetitelja na štandu, često se događa da kvaliteta istih bude slaba. Želite li uistinu stotine posjetitelja koji su do vašeg štanda došli samo kako bi osvojili iPad, bez ikakvog interesa za vaše proizvode ili usluge?
Da zaključimo, društveni mediji mogu biti pokretač uspjeha vaših budućih sajamskih nastupa, ali da bi se to dogodilo, prije svega morate osmisliti vlastitu strategiju i postaviti ciljeve.