Frano Ridjan: Za dinamičnu atmosferu u dvorani koristim metode koje ljudi ne očekuju na poslovnoj konferenciji
Umjetna inteligencija (AI – artificial intelligence) postala je neizostavan dio, odnosno alat u poslovnim funkcijama kao što su marketing, komunikacija s klijentima ili ljudski resursi, a raširena je u gotovo svim sektorima gospodarstva. Primjena umjetne inteligencije širi se čak i na gastronomiju, djelatnost koja se tradicionalno oslanja na kreativnost i osjetilnu percepciju, omogućujući optimizaciju svakodnevnih operacija.
Koje specifične aktivnosti u gastronomiji može AI odraditi i do kojih razina prodrijeti? Restoran Červený Jelen (Crveni jelen) od početka prošle godine koristi umjetnu inteligenciju i već je imao niz prilika vidjeti kako se AI dokazuje u gastronomskoj praksi. Jiří Panuška, suvlasnik i Chief Experience Officer u Red Castle Hospitality Group, koja upravlja poznatim praškim restoranom Červený Jelen, u intervjuu za Kongresni ured Praga, predstavlja svoja iskustva s korištenjem AI-ja u kuhinji. Panuška otkriva kako AI pomaže u upravljanju jelovnicima, organizaciji većih grupa gostiju te izazovima i mogućnostima koje umjetna inteligencija donosi u kulinarstvo.
Od početka 2023. godine koristite umjetnu inteligenciju u svojoj kuhinji. Koje zadatke povjeravate AI-ju?
AI u našim kuhinjama obavlja relativno širok raspon zadataka, uključujući planiranje jelovnika i optimizaciju na temelju dostupnosti i cijene sastojaka, predviđanja prometa za bolje upravljanje količinama sastojaka, do automatizacije procesa kao što je praćenje temperature u hladnjacima. Nadalje, AI pomaže u analizi preferencija gostiju kako bismo mogli stalno poboljšavati jelovnik u skladu s najnovijim trendovima. Sustavi umjetne inteligencije mogu čak pomoći u prepoznavanju neučinkovitosti u operativnim procesima i predložiti poboljšanja. Primjeri uključuju pregled recepata i optimizaciju učestalosti kupnje namirnica.
Ako rutinske zadatke povjerimo tehnologiji dobivamo više vremena za kreativne aktivnosti
Kako su zaposlenici reagirali na uvođenje umjetne inteligencije u poslovanje? Je li se njihov pristup umjetnoj inteligenciji promijenio tijekom vremena, nakon stjecanja vlastitog iskustva u radu s njom?
Reakcije zaposlenika na uvođenje umjetne inteligencije bile su različite, u rasponu od početnog entuzijazma do skepticizma. S vremenom i sa sve većim razumijevanjem kako AI može učiniti posao lakšim i učinkovitijim, zabrinutost se često pretvara u prihvaćanje. Zaposlenici koji vide da im umjetna inteligencija olakšava rutinske zadatke, čime im daje više prostora za kreativnost i interakciju s korisnicima, skloniji su početi više koristiti tehnologiju i više je cijeniti.
Kakve su povratne informacije od gostiju? Je li netko od njih primijetio novu tehnologiju u kuhinji?
Povratne informacije gostiju o uvođenju umjetne inteligencije u kuhinji uglavnom su bile neutralne. Ali oni koji su zainteresirani za nove tehnologije cijenili su moderan pristup i često izražavaju znatiželju o tome kako točno AI radi i kako doprinosi njihovom iskustvu u restoranu.
Pomaže li vam AI na neki specifičan način u pripremi jelovnika za veće grupe?
Kod pripreme jelovnika za veće grupe AI značajno pomaže u analizi podataka i optimizaciji dizajna jelovnika. Sustav može raditi s individualnim preferencijama gostiju u grupi kako bi osigurao da je jelovnik prikladan za sve sudionike. AI također pomaže u logistici i planiranju kako bi se osiguralo da su svi obroci pripremljeni i posluženi na vrijeme i kvalitetno.
Kad bih mogao, naučio bih AI da bolje razumije kulturne i osobne nijanse u okusima, omogućujući još točniju personalizaciju doživljaja objedovanja.
Postoji li nešto što AI aplikacija koju koristite ne može učiniti, a mislite da bi potencijalno mogla? Da je u Vašoj moći, čemu biste je naučili da njezin doprinos bude još veći?
Dok AI briljira u mnogim tehničkim i analitičkim zadacima, još uvijek ima problema s nekim aspektima kao što je razumijevanje i predviđanje nijansi ljudskog ponašanja i potreba u manje strukturiranim uvjetima. Kad bih mogao, naučio bih AI da bolje razumije kulturne i osobne nijanse u okusima, omogućujući još točniju personalizaciju doživljaja objedovanja. Nadalje, nadam se da će se sposobnost umjetne inteligencije za generiranje slika hrane nastaviti razvijati. To bi nam pomoglo kako u komunikaciji s kupcima, tako i u obučavanju tima.
Ne zabrinjava li Vas određena vrsta uniformiranosti koja se može ušuljati u svijet gastronomije ako se umjetna inteligencija primjenjuje u većem broju lokalnih restorana i od nje dobivaju gotovo identične preporuke?
Ovo je opravdana zabrinutost. Iako umjetna inteligencija može pomoći u standardizaciji određenih procesa i povećati učinkovitost, važno je zadržati jedinstvenost i karakter svakog restorana. U idealnom slučaju, umjetna inteligencija bi se trebala koristiti kao alat koji potiče kreativnost i inovaciju, a ne kao sredstvo za postizanje sličnosti s konkurencijom. Ključno je pronaći ravnotežu između korištenja tehnologije i održavanja autentičnosti i originalnosti koje svaki restoran čine posebnim.
Baš kao i u svakoj drugoj industriji, primjer restorana Červený Jelen pokazuje da ako čovjek rutinske zadatke u gastronomiji učinkovito povjeri tehnologiji, dobit će više vremena za kreativne aktivnosti. Umjetna inteligencija bi tako neočekivano mogla donijeti nova otkrića u kulinarstvu iako ne može zamijeniti osjete okusa i mirisa, kao ni umijeće spajanja kulturnog i povijesnog konteksta u gastronomiji.