HTZ usvojio odluke o odabiru agencija za marketing i PR aktivnosti u 2021.
Društveni mediji, kao relativno nova pojava, često su predmet ispitivanja. Ovom prilikom donosimo rezultate dva zanimljiva istraživanja o utjecaju društvenih medija u kongresnoj industriji.
Društveni mediji su važan dio marketinga...
Prvo istraživanje dolazi nam od tvrtke Amiando, specijalizirane za razvoj event management softwarea, a u njemu je sudjelovalo 1.500 organizatora događanja iz cijeloga svijeta.
Rezultati ovoga istraživanje ukazuju na to da profesionalni organizatori događanja društvene medije vide kao važan marketinško-komunikacijski alat. Štoviše, čak 80% ispitanika tvrdi da će ove godine pojačati svoje aktivnosti na društvenim medijima.
Prema ovom istraživanju, najvažniji ciljevi aktivnosti na društvenim medijima u kongresnoj industriji su povećanje svijesti o pojedinom događanju ili brandu, a gotovo polovica (44%) ispitanika tvrdi da su uspjeli u tome, dok ostvarenje tih ciljeva u ovoj godini očekuje 76% ispitanika.
Kada je riječ o popularnosti društvenih medija, i dalje primat drže Facebook i Twitter, te profesionalne mreže LinkedIn i XING.
Što se tiče razine aktivnosti, valja spomenuti da polovica ispitanika na profilima svojih tvrtki ili događanja postavi 3-10 objava tjedno, dok 85% planira i u budućnosti imati barem jednu objavu tjedno.
… ali još uvijek ne utječu na donošenje odluka?
Drugo istraživanje plod je rada Berlinskog kongresnog ureda, a u njemu je sudjelovalo oko 230 ispitanika, među kojima su bili organizatori događanja i predstavnici njemačkih i međunarodnih asocijacija, korporacija i event agencija.
Prema tome istraživanju, više od 63% profesionalaca u kongresnoj industriji koristi Facebook, blogove, forume i druge društvene medije svaki dan.
Međutim, na pitanje jesu li ti mediji važni za donošenje odluka u njihovim organizacijama, 58% ispitanika je odgovorilo negativno. Ipak, prisutan je optimizam po tome pitanju, pa se 71% ispitanika slaže s tvrdnjom da će rasti utjecaj društvenih medija i u procesu odlučivanja.
Kao i u ranije spomenutom istraživanju, i ovdje je postavljeno pitanje o učinkovitosti društvenih medija na povećanje svijesti o proizvodu i vidljivosti. Otprilike isti postotak ispitanika (ovdje je riječ o 52%, dok je prethodno bilo 44%) izjavljuje da su im društveni mediji pomogli u postizanju ovih ciljeva.