Kako organizirati korporativni retreat u 5 jednostavnih koraka
E-mail komunikacija je odavno postala dio svakodnevice i vrlo brzo je prihvaćena kao jedan od marketinško-prodajnih alata u mnogim industrijama. Turizam kao specifična industrija možda i više nego drugi može profitirati pametnim korištenjem ovog alata. Stoga vam u nastavku donosimo pet savjeta za izvlačenje maksimuma iz vaših e-mail kampanja, odnosno (ne)popularnih newslettera.
1. Je li lijep za oči?
Ne pretjerujte s tekstom, previše teksta djeluje zamarajuće i neprivlačno. Umjesto da pišete eseje, u e-mail stavite samo ono najvažnije - naslov i uvodni tekst koji će zaintrigirati primatelja i potaknuti ga da klikne kako bi pročitao cijeli tekst. Veliku ulogu u dizajnu imaju i slike. Stoga se potrudite da budu atraktivne i privlačne. Ipak, imajte na umu da neki e-mail preglednici neće automatski prikazati slike već će to učiniti tek ako primatelj uključi tu opciju. Zato bi bilo dobro da vaš newsletter ne ovisi u potpunosti o slikama, već da i bez uključenog prikaza slika izgleda pristojno.
Kreiranje newslettera ne staje na sastavljanju samog e-maila. Jednako tako bitno je posvetiti se i kreiranju stranica na vašem webu na koji će voditi linkovi iz newslettera.
2. Je li naslov e-maila atraktivan?
Cilj naslovne rečenice je da privuče primatelje i potakne ih na akciju. Koristite snažne riječi i sintagme koje potiču na akciju (npr. dokazano, ekskluzivno, ograničena ponuda, samo još dva dana, akcija, napredni savjeti i sl.). Prije nego pošaljete newsletter, testirajte nekoliko uvodnih rečenica među kolegama, a A/B test možete napraviti i na uzorku svojih primatelja prije nego odlučite koji naslov poslati cjelokupnoj listi.
3. Hoće li moj newsletter uopće doći do inboxa?
Jedan od ključnih faktora o kojem ovisi hoće li vaša e-mail kampanja biti uspješna ili neuspješna je isporučivost vaših e-mailova. Ako vaša poruka uopće ne dospije do primatelja, onda je jasno da od kupnje neće biti ništa. Stoga provjerite kako vaša domena /server/IP adresa stoje na spam testovima/filtrima. Osim toga, važno je da se pridržavate pravila za upis ili ispis s liste primatelja.
4. Provjeravate li statistike?
Neka vam prijeđe u naviku da pregledate rezultate prošlih e-mail kampanja prije nego što pošaljete novu. Broj otvaranja, klikova i konverzija može se poboljšati redovitim praćenjem različitih faktora, a to mogu biti i sitnice kao što su: vrijeme između slanja i otvaranja e-maila ili duljina naslovnih rečenica. Osim analize prošlih kampanja, predlažemo i da pokušate predvidjeti uspješnost kampanje koju ćete tek poslati te na temelju svojih prognoza i stvarnih rezultata vidite što možete poboljšati.
5. Vjeruju li vam vaši kupci?
Svaka poruka koju pošaljete i svako otvaranje vašeg e-maila od strane primatelja je prilika da izgradite odnos. Ponekad će za izgradnju tog odnosa trebati manje, a ponekad više vremena. Ako je jedini cilj vaših kampanja ostvarivanje kupnje, tj. transakcija - možda ste na krivom putu ili je vrijeme da redefinirate ciljeve. Najveći uspjeh postići ćete u trenutku kada vam primatelj - potencijalni kupac počne vjerovati i cijeniti vaše poruke. Kada dođete u tu fazu i prodaja će biti puno lakša. Stoga savjetujemo da budete realni u postavljanju ciljeva i prije svega nastojte izgraditi kvalitetan odnos s primateljima.