Show dronova - inovacija i spektakl na velikom korporativnom eventu u Dubrovniku
Hrvatska travel tech firma Orioly, specijalizirana za razvoj booking i channel manager rješenja za ture, izlete i prodaju lokalnih doživljaja, organizirala je 1. ožujka događanje Tehnologija u turizmu u Zagrebačkom inovacijskom centru ZICER. Kao pružatelj tehnoloških rješenja u turizmu Orioly kroz seriju ovih događanja želi potaknuti stručnjake i sve one koji se bave prodajom i promocijom turističkih proizvoda lokalnog doživljaja, tura i aktivnosti, na razmjenu iskustava i ideja te stvaranje novih poslovnih partnerstava. Ujedno je i cilj na redovitim druženjima prikazati uspješne prakse i primjere kako poboljšati poslovanje korištenjem tehnologije.
Kako se u praksi koristi tehnologija u prodaji lokalnih iskustavaNa prvom ovogodišnjem Orioly eventu održala su se dva zanimljiva panela. O tome kako se tehnologija primjenjuje u prodaji lokalnih iskustava, s Ivanom Ilijašićem iz Oriolyja su razgovarali Jelena Holenko, direktorica putničke agencije Lynx and Fox, jedna od najpoznatijih turističkih vodiča u Hrvatskoj i Dejan Bešir iz agencije Fenix Adventure, koja u Dubrovniku organizira ture kajacima.
Na ova dva primjera je prikazano koliko se primjena tehnologije može razlikovati među dva subjekta koji pružaju gotovo jednake usluge. Obje agencije nude vrlo jedinstvene, zanimljive i iznimno popularne turističke ture – jedna u šumama Gorskog kotara, druga u kajacima ispod dubrovačkih zidina. No, upotreba tehnologije u praksi potpuno je suprotna u ova dva primjera. Kao i njihova ciljana skupina.
Naime, Lynx and Fox agencija usmjerena je većinom na domaću publiku i to ciljani prsten od sat, do sat i pol vožnje oko Gorskog kotara (SZ Hrvatska te Istra i Kvarner) tijekom cijele godine, a Fenix Adventure na strance u Dubrovniku u sezoni. Stoga su i njihove prakse i iskustva drugačija. Prva svoj uspjeh i popularnost može zahvaliti društvenim mrežama i stvaranju iskrenih postova te im korištenje tehnologije poput ChatGPT-ja za pisanje postova nije prihvatljivo. Druga uspjeh temelji na profilima na TripAdvisoru, Viatoru i oglašavanju na Googleu, na kojima koristi ChatGPT za opise tura i chat na webu (prvi kontakt), dok društvene mreže uopće ne koristi. I sve to ima smisla s obzirom na njihovu publiku. Jelena Holenko u svojim se osjećajnim postovima obraća domaćoj publici koja voli ljepote hrvatske prirode i žele ju često posjećivati te vole da ih se na to podsjeća. Agencija Fenix Adventure je pak jedna u nizu koja nudi istu turu u istoj destinaciji, koju će turisti zatražiti ili kad su već u samoj destinaciji ili neposredno prije puta, ali taj jedan put. A tada je važno istaknuti se od ostalih na Googleu, svojom web stranicom i SEO optimizacijom te na TripAdvisoru i sličnim portalima.
Primjena tehnologije u prodaji lokalnog iskustva u hotelu - bolje manje obećati, a više ispunitiDrugi panel okupio je stručnjake povezane uz hotelsku industriju i korištenje tehnologije u hotelima i to konkretno u prodaji dodatnih lokalnih doživljaja kao što su izleti, ture i sl. Martina Lučić Čanak, direktorica hotelijerske konferencije BestStay govorila je iz perspektive gosta, Goran Mrvoš, direktor IT tvrtke Infosit koja razvija rješenja za hotele i turistički sektor, iz perspektive pružatelja usluge, a Vladislav Valiček, digitalni projekt menadžer u Aminess Hotels & Resorts, sa strane hotelijera.
Martina je započela diskusiju ističući kako u hotelu želi da sve glatko teče te da dobije fluidno iskustvo i ponudu dodatnih doživljaja. No, u praksi je to potpuno drugačije. Kada i postoji opcija da se prije dolaska to iskustvo bukira online, po samom dolasku zna doći do komplikacija te realizacija izostaje. Valiček je istaknuo da je tome tako zato što je implementacija tehnologije zapravo 20%, a organizacija poslovanja oko tog tehnološkog rješenja preostalih 80% posla. Naglasio je razliku između iskustva vanjskog korisnika i iskustva internog korisnika. Da bi iskustvo krajnjeg korisnika (gosta) bilo pozitivno, prvo ono interno iskustvo (hotelskog tima) mora biti kvalitetno posloženo i pozitivno, a to je ponekad vrlo teško postići.
Na svjetskom tržištu nebrojeno je puno tehnologija i alata koji se koriste, a tehnološke tvrtke povrh toga uvijek nude i klijentu prilagođene alate. No, partneri ne razumiju uvijek potrebe hotelijera. Zato je Mrvoš naglasio kako je vrlo važno znati što klijentu zapravo treba, koje tehnološko rješenje može najbolje ostvariti njegove ciljeve.
Međutim, hrvatsko tržište nije zrelo za povezivanje svih tehnoloških rješenja kako sa strane hotelijera, tako i sa strane gosta. Valiček je naglasio kako kod njih još uvijek najviše upita za rezervacije dolazi mailom ili telefonom! A unutar hotela, iznimno je složeno upravljati velikim brojem aplikacija, programa i ostalih tehnologija. Stoga, zašto inzistirati na implementaciji? Gostu treba pružiti najjednostavnije rješenje, jer ako smo loši u realizaciji to je gore nego da nismo ni ponudili neku uslugu.
Puno se govori o korištenju umjetne inteligencije, ali kako to stvarno funkcionira u praksi? ChatGPT je prema Valičeku samo jedan veliki „hype“. Radi se o alatu koji postoji već godinama, ali nije bio otvorenog tipa (open source) i dostupan svima. No, veliki hype ne donosi velike prihode. Tako da na tržištu trenutno vlada tzv. „waiting game“ - pričekajmo i vidimo kud će taj hype odvesti.
Mi ćemo pričekati do sljedećeg Orioly eventa da vidimo hoće li se do tada nešto promijeniti i pokrenuti jer ovo prvo događanje je pružilo zanimljive uvide u tehnološke trendove i njihovu primjenu u praksi.