Najveći do sada HUPKT Forum nadahnuo kolege na promišljanje o dizajnu događanja
U sklopu održavanja 5. Foruma hrvatske kongresne industrije, 6. prosinca 2016., po prvi puta je javno predstavljen Akcijski plan razvoja kongresnog turizma, nastao na temelju Strategije razvoja turizma RH do 2020. godine, kako bi se odredili koraci za razvoj jednog od ključnih turističkih proizvoda u narednim godinama. Dokument je predstavila Neda Telišman-Košuta ispred Instituta za turizam. Istaknula je kako je dokument izrađen po pravilima struke, koristeći uobičajenu metodologiju za izradu takvih planskih dokumenata, koja je podrazumijevala širok krug višestrukih konzultacija s raznim dionicima kongresne industrije, među kojima i portal PoslovniTurizam, studijsko putovanje u Beč i posjete Kongresnom uredu Beča, Hoffburg Vienna i Messe Wien te istraživanja i analize sekundarnih izvora. Na dokumentu se radilo tri godine, a sada je konačno finaliziran, ažuriran i prihvaćen od strane Ministarstva turizma. Dokument donosi viziju, strateške ciljeve i akcijske programe za postizanje tih ciljeva te se kroz 2017./2018. planiraju brojne analize i izrade projektne dokumentacije, a od 2018. do 2020. realizacija aktivnosti navedenih u programima.
Vizija i strateški ciljevi
Akcijskim planom razvoja hrvatske kongresne ponude definirana je vizija razvoja: do 2020. Hrvatska će se razviti u jednu od najpoželjnijih europskih destinacija za manje i srednje poslovne skupove asocijacija i korporacija. Pozicioniranje Hrvatske na međunarodnom tržištu poslovnih skupova temeljit će se na suradnji privatnog i javnog sektora, suvremenom i kreativnom proizvodu uklopljenom u destinacijski lanac vrijednosti, kvalitetnom kongresnom menadžmentu i inovativnom marketingu. Definirana su i dva osnovna strateška cilja. Prvi je udvostručiti broj sudionika skupova i do 2020. godine privući milijun sudionika godišnje u Hrvatsku, a drugi cilj je povećati prosječnu potrošnju po sudioniku skupa. Podciljevi podrazumijevaju povećanje:
Programi za postizanje strateških ciljeva
Kako bi se dostigli postavljeni ciljevi i povećao broj sudionika skupova te njihova prosječna potrošnja, predstavljena su četiri programa.
1. Unaprjeđenje kongresne infrastrukture
Ovaj program podrazumijeva izgradnju nove i/ili uređenje postojeće kongresne infrastrukture uz niz aktivnosti i koraka sve od analize do projektne dokumentacije. Tu je naglašena i potreba izgradnje velikog multifunkcionalnog, tzv. „smart“, kongresnog centra. Za realizaciju ovog programa predviđeno je korištenje sredstava županija, ministarstva, HTZ-a i poticaja iz Europske Unije.
2. Jačanje organizacijskih kapaciteta
Ovdje se prvenstveno misli na efikasnosti kongresnih ureda i nacionalnih udruga u industriji. Prvi korak ka ispunjenju ovog programa je i već najavljeno ponovno otvaranje središnjeg nacionalnog kongresnog ureda pri HTZ-u. Ovaj program podrazumijeva definiranje organizacijskih modela, reorganizaciju postojećih i organizaciju novih kongresnih ureda te definiranje organizacijskog modela za strukovnu udrugu.
3. Unaprjeđenje kvalitete
Unaprjeđenje kvalitete usluga u kongresnom turizmu podrazumijeva definiranje jedinstvenog,
nacionalnog sustava certificiranja pružatelja usluga u kongresnom turizmu, sustave preporučenih edukacijskih programa te provođenje certificiranja dionika u kongresnom turizmu od strane HTZ-a, odnosno Hrvatskog kongresnog ureda nakon njegovog ponovnog otvorenja.
4. Jačanje prepoznatljivosti
Jačanje destinacijske prepoznatljivosti na međunarodnom kongresnom tržištu podrazumijeva unaprjeđenje sposobnosti privlačenja poslovnih skupova u Hrvatsku, a tu se najviše ističe razvoj i postavljanje ‘Ambasador programa’ te unaprjeđenje internetskih stranica HTZ-a i kongresnih ureda.
Cijeli dokument predstavljanja Akcijskog plana možete pogledati ovdje.