Hans Petter Aalmo: VisitNorway - primjer uspješnog destinacijskog marketinga
Programom rada Vijeća DMO za kontinentalnu Hrvatsku poseban naglasak stavljen je na unaprijeđenje smještajne ponude. Ovo se posebice odnosi na deficitarnu ponudu kvalitetnih kapaciteta u privatnom smještaju u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Prvu u nizu prezentacija primjera dobre prakse na ovu temu održao je direktor tvrtke Novasol Hrvatska, Mladen Gobin, koji je predstavio model poslovanja svoje kompanije koja se bavi privatnim smještajem, a okuplja više od 30 tisuća privatnih smještajnih kapaciteta u 26 zemalja u Europi, od čega je 5 tisuća u Hrvatskoj. S obzirom na tisuće objekata na Jadranu koji se već nalaze u katalogu Novasola, njihov je cilj postati tržišni lider i u ponudi kontinentalnog smještaja.
Gobin je poručio kako je potrebno što prije unaprijediti ponudu privatnog smještaja i atrakcija u našem kontinentalnom prostoru. Govoreći o ciljevima, istaknuo je pripremu novog posebnog kataloga sa oko stotinu kuća za odmor isključivo iz kontinentalnog dijela Hrvatske, kojeg želi predstaviti već na predstojećem ITB sajmu u Berlinu.
Novasol namjerava u svoj katalog uvrstiti što više samostojećih kuća s bazenom, koje su
najtraženiji smještajni kapaciteti za goste iz Europe, a u koje je poželjno ugraditi što više raznolikih vidljivih sadržaja, poput sadržaja za djecu te onih za bavljenje sportom.
Gobin je naglasio kako je potrebno napraviti dobar omjer između kvalitete i cijene u privatnom smještaju, ali i upozorio iznajmljivače na racionalno ulaganje u vidljive sadržaje. Istaknuo je kako se velik dio ponude Novasola diljem Europe odnosi upravo na kontinentalne dijelove država u kojima postoji velika atrakcijska osnova, primjerice tematski i zabavni parkovi. Takvi gosti zasigurno i u Hrvatskoj žele pronaći atraktivne nove sadržaje, za što postoji velik prostor za nove investicije.
Predstavnice World Wildlife Fund-a (Svjetski fond za prirodu), Petra Boić i Ana Šteler u okviru sjednice su predstavile dva projekta – kreiranje brenda parkova Dinarida te projekt vezan uz povratak divljine na Velebit, kojem je cilj povećanje populacije divljih životinja, ali i stvaranja novog turističkog proizvoda. Promatranje divljih životinja izuzetno je popularno među europskim turistima, traje između jednog i tri dana te su za ovu aktivnost potrebne promatračnice – istaknule su i dodale kako je u tijeku izgradnja promatračnice na Velebitu, čiji se završetak predviđa za proljeće 2013. godine.
Također su naglasile kako se na ovaj način smanjuje lovni pritisak, a naglasak stavlja na očuvanje izvornog životinjskog i biljnog svijeta. U svijetu je promatranje divljih životinja velik motiv dolaska za specifičnu nišu turista, koju i mi moramo iskoristiti, poručile su. Ana Šteler upozorila je i kako iskustva zemalja poput Finske i SAD-a govore da razvoj ovakve vrste održivog turizma omogućuje čak deset puta veće financijske prihode nego lovni turizam. Osim toga, uz promatranje životinja razvijaju se i drugi poslovi u koje može biti uključeno lokalno stanovništvo poput prodaje lokalnih proizvoda, izgradnje i obnove smještajnih kapaciteta te pustolovnog turizma.
Prezentacije s primjerima dobre prakse iz privatnog i civilnog sektora bit će nastavljene i dalje na sjednicama Vijeća DMO za kontinentalnu Hrvatsku, a s ciljem unaprjeđenja ponude destinacija, povećanja sadržaja te razvoja konkurentnosti turizma u kontinentalnom dijelu naše zemlje.