Tradicionalno godišnje okupljanje – 13. Forum hrvatske kongresne industrije
Danas je u organizaciji Hrvatske udruge profesionalaca kongresnog turizma u zagrebačkom hotelu Antunović održana radionica za članove hrvatske kongresne industrije u formi "world caffea". Tema je bila sinergija i suradnja svih članova industrije, s naglaskom na odnos hotela i specijaliziranih agencija.
Radionicu su vodile i moderirale Aleksandra Uhernik Đurđek i Vesna Vrga Perović, obje s dugogodišnjim iskustvom u organizaciji poslovnih skupova i moderiranju događanja. Cilj ove participativne metode je izvući zajedničke vrijednosti koje vrijede za okupljene, što se na kraju radionice i pokazalo. Naime, svi sudionici, njih 30-ak podijeljenih u osam manjih grupa s po četiri čovjeka, složilo se na kraju dana da bez zajedničke suradnje svih dionika u poslovnom turizmu nema napretka Hrvatske kao destinacije poslovnog i kongresnog turizma. Na temelju osobnih iskustava sudionika, unutar 30-minutnih razgovora, razvile su se zanimljive diskusije i zaključci nastali na temelju tri seta pitanja. "Zbroj iskustava sudionika za ovakvim, manjim stolovima, koji čine neformalnu atmosferu sličnu kafićima, daleko nadmašuje iskustvo predavača na klasičnoj konferenciji ili seminaru koje smo navikli samo slušati", istaknula je Vrga Perović.
Prvi krug pitanja odnosio se općenito na kongresno tržište i njegovo funkcioniranje te na odnose među sudionicima. Zaključak je kako agencije i hoteli, u namjeri da dobiju skupove, nikako ne bi trebali biti suparnici, već partneri koje će isto tako educirati klijente, posebno one iz asocijacija koji zaobilaze usluge profesionalnih agencija. Drugi krug pitanja se odnosio na usluge koje donose dodanu vrijednost te na idealni "site visit that sells". Sudionici se slažu da je potrebna kvalitetnija promocija Hrvatske na međunarodnom kongresnom tržištu, što je posao HTZ-a i lokalnih TZ-a i kongresnih ureda. Hotelijeri su od agencija također zatražili veći stupanj kreativnosti u paketiranju i nuđenju usluga poslovnim gostima. U stvaranju sinergije na tržištu mnogi vide udrugu HUPKT kao krovnu organizaciju i nekoga tko bi mogao popuniti mjesto ukinutog nacionalnog kongresnog ureda te provesti certificiranje i standardizaciju usluga, raditi na lobiranju za lakše poslovanje hotela i agencija, organizirati radionice te se radom izdvojiti od turističkih udruga. Također je istaknuta potreba za češćim sastajanjima, formalnim i neformalnim, te zajedničkoj suradnji i kvalitetnijoj komunikaciji, kako bi se definirale glavna područja napretka na kojima treba još raditi, u interesu svih dionika kongresne industrije.