Kongres hotelijera stavio naglasak na važnost investicija u nove hotelske kapacitete i održive modele poslovanja
Centar za istraživanja i studije turizma je 2008. godine pokrenuo prvu EIAT (Education and Industry Advancing Together) konferenciju. Cilj EIAT platforme je stvoriti uvjete za što bolju suradnju javnog i privatnog sektora s akademijom gde će se promovirati kontinuirano učenje i razmjena iskustava u turističkoj industriji. S više od 1600 sudionika, 800 studenata, 150 volontera i 25 sveučilišta iz 12 zemalja Jugoistočne Europe, EIAT platforma je koncipirana na način da teži ciljevima definiranim u Programu održivog razvoja. Ovogodišnja EIAT Konferencija o biodiverzitetu, niskokarbonskom turizmu i lokalnom ekonomskom razvoju, održat će se u Novom Sadu, u Skupštini AP Vojvodine, od 18 do 19. studenoga, pod nazivom „Transformacija regije: Turizam i program održivog razvoja do 2030.“.
Cilj Konferencije je podizanje svjesti o diverzifikaciji ruralne ekonomije kroz razvoj niskokarbonskog turizma i iznalaženju rješenja financijske održivosti zaštićenih područja u regiji centralne Europe, a u svjetlu novog razvojnog programa Ujedinjenih Naroda do 2030 i ciljeva održivog razvoja (SDGs). Prateći dio Konferencije o biodiverzitetu, niskokarbonskom turizmu i lokalnom ekonomskom razvoju bit će i Forum budućih lidera (FLF), platforma za prijenos znanja i vještina najboljih studenata regije. FLF se organizira od 2010. godine i predstavlja inicijativu umrežavanja studenta i lidera u domeni održivog turizma i tokom godina je rezultiralo brojnim međunarodnim treninzima i menadžment programima za mlade.
Sudionici konferencije bit će dužnosnici centralnog, pokrajinskog i lokalnog nivoa, predstavnici diplomatskog zbora, međunarodne organizacije, nacionalne i lokalne turističke organizacije, regionalne razvojne agencije, akademske institucije i sveučilišta, predstavnici privatnog sektora, organizacije civilnog društva, mediji. Neke od tema ovogodišnje EIAT konferencije su zaštita prirode u turizmu, financijska održivost zaštićenih područja i uloga ekoturizma, osnaživanje lokalnih zajednica kroz turizam, održivi turizam - politika i planiranje, upravljanje destinacijom, brendiranje i marketing, javno-privatno partnerstvo i suradnja kroz programe društveno odgovornog poslovanja, e-turizam i društveni mediji.
Program i predavači
Predavači na ovogodišnjoj EIAT konferenciji, među ostalima su Igor Mirović, Predsjednik Pokrajinske Vlade AP Vojvodine, Marcio Favilla, Izvršni direktor Svjetske turističke organizacije (UNWTO), Prof. dr Branislav Mićunović, Ambasador Crne Gore u Srbiji, Rasim Ljajić, Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije, Aleksandar Vasilijević, Generalni menadžer Falkensteiner Srbija, Živorad Vasić, Generalni direktor Crowne Plaza Beograd, Nikola Avram, Generalni menadžer MK Mountain Resort, Marija Labović, Direktorica Nacionalne turističke organizacije Srbije, Željka Radak Kukavičić, Direktorica Nacionalne turističke organizacije Crne Gore, Lela Krstevska, Direktorica Agencije za promociju i podršku turizma Makedonije, Prof. dr Bojan Zečević, izvanredni profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Prof. dr Vladimir Stojanović, Direktor Centra za održivi razvoj i životnu sredinu Sveučilišta u Novom Sadu, i brojni drugi stručnjaci.
Petak 18. studeni 2016., Skupština Vojvodine
Subota 19. studeni 2016., Skupština Vojvodine
Više o "Regionalnoj konferenciji o biodiverzitetu, niskokarbonskom turizmu i lokalnom ekonomskom razvoju" možete saznati na internetskoj stranici www.eiat-conference.org ili putem e-maila info@eiat-conference.org.