Cjelogodišnji turizam: Ne trebamo više strategija i propisa, već kvalitetan know-how i sustavnu provedbu
Poznati hrvatski sajam za opremanje hotela, restorana, kampova i kuća za odmor, HoReCa Adria, koji potječe iz Opatije i do sada se uvijek tamo održavao, ove je godine doživio veliku prekretnicu. Organizatori su prerasli sajamske kapacitete Opatije i odlučili preseliti sajam u Zagreb, točnije na Zagrebački velesajam na gotovo 8.000 m2 prostora. Na više od 5.000 m2 uređenog izložbenog prostora ugostili su više od 250 izlagača, suizlagača i partnera koji su predstavili ekskluzivne novitete na hrvatskom tržištu, premijere proizvoda i tehnologija koje omogućuju održivo poslovanje i podizanje kvalitete usluge.
Sajam na europskoj razini
Iako se na Zagrebačkom velesajmu održavaju stalni sajmovi koji također privlače brojne posjetitelje, HoReCa Adria nas se ove godine posebno dojmio. U zraku se osjetila pozitivna energija, štandovi su vrvjeli zainteresiranim posjetiteljima, a izlagači su rijetko imali priliku za predah. Upravo takva atmosfera očekuje se na ovakvim sajmovima, a već dugo je kod nas nismo imali prilike doživjeti, osim na čuvenom Interliberu koji je B2C sajam. Osim što su bili posjećeni, štandovi su bili odlično i vrlo moderno uređeni, a inovacije i zanimljivi proizvodi i usluge bili su na svakom koraku. Stoga ni ne čudi da je sajam tijekom tri dana posjetilo 10.000 posjetitelja, mahom profesionalaca u turizmu, hotelijera, ugostitelja, vlasnika kuća za odmor, arhitekata, projektanata, investitora, medija i drugih iz cijele Hrvatske, ali i regije.
Osim izložbenog dijela, sajam je uključivao i natjecanja picajola i barista, Pizza Open Cup i Crush the Rush, te bogat konferencijski program. Na dvije pozornice, pedesetak istaknutih profesionalaca iz Hrvatske i inozemstva održalo je 30-tak predavanja, prezentacija, edukacija i panel rasprava.
Trendovi u marketingu i oglašavanju u turizmu i hotelijerstvu
Marketinška agencija Kontra nedavno je provela istraživanje o najnovijim trendovima u industriji turizma i hotelijerstva, fokusirajući se na promjene u ponašanju potrošača i prilagodbu industrije digitalnom dobu. Ilija Brajković, direktor agencije, predstavio je na sajmu HoReCa rezultate istraživanja.
Promjene u navikama putnika
Istraživanje pokazuje da su putovanja prioritet, osobito među mlađim generacijama, koje u putovanjima vide priliku za osobni razvoj. Brajković je naglasio kako je nekada ljudima bio bitan materijalni status, odnosno stvari i imovina, a danas su važna iskustva i putovanja. Čak 66% putnika izražava veći interes za putovanja u odnosu na razdoblje prije pandemije, pri čemu mladi preferiraju međunarodne destinacije, dok stariji često biraju domaće lokacije. Generacija Z stavlja naglasak na nove doživljaje, dok generacija X cijeni povoljnost, lakoću kretanja i kvalitetu smještaja. Pri tome je vidljiv rast samostalnog planiranja i korištenja digitalnih alata prilikom planiranja putovanja.
Kontra je identificirala sedam glavnih kategorija putnika, od kojih su najzanimljivije:
Zanimljivo je da 50% putnika želi posjetiti destinacije koje nude bolju kvalitetu života ili niže troškove od onih u njihovim zemljama, dok čak 75% preferira gastronomske avanture u kojima kušaju lokalne specijalitete. Također, sve je veća potražnja za smještajem s wellness sadržajima poput sauna i teretana.
Trebaju li svi imati Tik-Tok i isplati li se surađivati s influencerima?
Nakon održane kratke prezentacije o ovom istraživanju, Ilija Brajković je ugostio dva sugovornika – Luciana Mrzlića, direktora marketinga u Maslinica Hotels & Resort i Daria Guljelmovića, direktora prodaje tvrtke Orvas specijalizirane za luksuzna putovanja. Oni su se složili s navedenim rezultatima istraživanja koja se potvrđuju i kod njih u praksi, a na pitanje o protekloj sezoni su obojica rekli kako je bila izazovna, posebice u lipnju i rujnu, ali ipak uspješna.
Brajković ih je pitao gdje oni najviše ulažu u marketing. Maslinica Resort se fokusira na svoj web i direktan booking, a Orvas na ciljane kampanje oglašavanja. Lucian Mrzlić je naglasio kako je po pitanju kongresnog centra i organizacije poslovnih događanja kod njih najviše klijenata došlo po usmenoj preporuci. Na pitanje o planovima za 2025. panelisti su rekli kako će se fokusirati na personalizirani pristup klijentima i podizanje kvalitete i iskustva gosta.
Česta tema u marketingu je specifična društvena mreža Tik-Tok, za koju su mnogi govorili da je kratkotrajni trend, ali se pokazalo da ipak nije. Važno je ne otvoriti profil samo radi prisutnosti, već na Tik-Toku treba biti aktivan i imati adekvatan sadržaj. Ako nemate sadržaja za ovu društvenu mrežu u vidu kratkih, zabavnih i autentičnih video sadržaja, onda je bolje nemati profil uopće. Međutim, sadržaj kreiran za Tik-Tok se može lako iskoristiti i za druge mreže poput Instagrama i Facebooka (Reels).
Slična je situacija i sa suradnjom s influencerima. Ponekad se tu radi o velikim ulaganjima, a malo direktne koristi. Stoga je važno pažljivo birati s kime surađivati. Ponekad je bolje pronaći manje poznatu osobu, tzv. mikroinfluencere koji su autentični u svojim objavama i imaju pratitelje koji se poistovjećuju s njihovim sadržajem. Mrzlić je tako istaknuo pozitivan primjer suradnje s jednom „mamom influencericom“ koja nije poznata ličnost u javnosti, ali kreira autentičan sadržaj koji pratitelji prepoznaju i vole. Rezultati suradnje bili su odlični zahvaljujući njenim prirodnim i iskrenim postovima.
Razvoj luksuznih putovanja i sve veći broj luksuznih putnika iz Azije
Prema Kontrinom istraživanju kategorija luksuznih putnika bilježi rast, posebno među mlađima koji su spremni ulagati u ekskluzivne usluge. S time su se složili i panelisti, a osim tradicionalnih tržišta poput Amerike i Europe, sve veći broj luksuznih putnika dolazi iz Azije kojima su sunčane i morske destinacije najpoželjnije.
Panelisti su na posljetku zaključili kako uspjeh u turizmu i hotelijerstvu danas ovisi o praćenju trendova, pružanju personaliziranih iskustava i korištenju digitalnih alata za direktnu komunikaciju s klijentima. Povećanje digitalne prisutnosti i optimizacija web-stranica može značajno poboljšati prodaju, posebno kroz direktne rezervacije, čime se smanjuje oslanjanje na online putničke agencije (OTA).