Prijavite se za ovogodšinje Dane turizma u Opatiji
Održana je 29. sjednica Turističkog vijeća Hrvatske turističke zajednice na kojoj su članovi Vijeća, između ostalog, usvojili Godišnji program rada Hrvatske turističke zajednice za 2024. godinu. Riječ je o dokumentu u kojem su definirane aktivnosti i ciljevi usmjereni ka zadržavanju pozicije Hrvatske u samom vrhu najpoželjnijih europskih destinacija.
„Prvi podaci Europske putničke komisije pokazuju kako se u pogledu rezultata u odnosu na 2019. godinu Hrvatska nalazi u krugu svega četiri do pet zemalja Europe koje su postigle izjednačenje s predpandemijskom razinom turističkog prometa“, istaknuo je uvodno Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice. „Kako bi bili što učinkovitiji u realizaciji zacrtanih ciljeva u idućoj godini planiramo reorganizaciju rada HTZ-a te modernizaciju svih poslovnih procesa u pravcu digitalizacije. Većina promotivnih aktivnosti i kampanji u idućoj godini naglašavat će specifičnu premium turističku ponudu poput nautičkog turizma i različitih iskustava visoke kvalitete i vrijednosti“, izjavio je Staničić, nadodavši kako će se u prvom kvartalu iduće godine poseban naglasak staviti na tržište Švicarske i Italije gdje će Hrvatska biti Zemlja partner na sajmovima u Zürichu i Napulju.
„Nakon iznimno uspješne 2023. godine, u kojoj smo zabilježili najuspješniju predsezonu, sezonu na razini 2019. godine i posezonu u kojoj nastavljamo s izvrsnim rezultatima, i u 2024. godini nastavljamo naš turizam razvijati u smjeru cjelogodišnjeg i regionalno uravnoteženog turizma. Zbog toga nam je iznimno važno da smo danas usvajanjem Godišnjeg plana rada za 2024. definirali promotivne aktivnosti za sljedeću godinu, u kojoj nastavljamo pozicioniranje Hrvatske kao održive, kvalitetne i sigurne destinacije. Pripreme na našim emitivnim tržištima kao i u Hrvatskoj su u punom jeku. Uvjerena sam kako će ovaj Godišnji plan rada, kao i druge odluke koje smo danas donijeli doprinijeti uspješnoj turističkoj 2024. godini“, poručila je ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac.
Dodajmo kako će odlukom Turističkog vijeća uskoro biti raspisan i Poziv za provedbu marketinške suradnje s organizatorima TOP događanja u 2024. godini, koji za cilj ima podizanje svijesti o Hrvatskoj kao atraktivnoj turističkoj destinaciji raznovrsne ponude, odnosno cilj je pozitivno utjecati na povećanje potražnje za hrvatskim turističkim proizvodima, a samim time i na održivo povećanje turističkog prometa i opće potrošnje.
Javni natječaji iz Fonda za turistički nerazvijena područja i kontinent te Fonda za udružene turističke zajednice
S ciljem podrške hrvatskom turističkom sektoru u daljnjem razvoju i podizanju ukupne kvalitete ponude, HTZ je na službenoj internetskoj stranici objavila javne natječaje za dodjelu sredstava za projekte regionalnih turističkih zajednica na turistički nedovoljno razvijenom području i kontinentu u 2024. iz Fonda za turistički nedovoljno razvijena područja i kontinent i za projekte udruženih turističkih zajednica iz Fonda za udružene turističke zajednice temeljem Odluke Turističkog vijeća HTZ-a od 13. prosinca 2023. Javni natječaji otvoreni su do 31. siječnja 2024.
„U javnim natječajima detaljno su iskazane prihvatljive aktivnosti regionalnih turističkih zajednica na turistički nedovoljno razvijenom području i kontinentu i aktivnosti udruženih turističkih zajednica, kao i svi drugi važni elementi ovih javnih natječaja. Podsjećam da je riječ o Fondovima u kojem se prikupljaju sredstva iz uplaćenih turističkih pristojba i članarina, a kada govorimo o udruživanju, turističke zajednice na raspolaganju imaju formalno ili projektno, odnosno sporazumno udruživanje“, izjavio je Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice, nadodavši kako se udruživanjem osigurava učinkovitija i vidljivija promocija destinacija, kao i bolje upravljanje razvojem i promocijom turističkih proizvoda.
Od ukupno raspoloživih sredstava za turističke zajednice na turistički nedovoljno razvijenom području i kontinentu, 50 posto sredstava se izdvaja za projekte regionalnih turističkih zajednica, a 50 posto za projekte lokalnih turističkih zajednica. Također, raspoloživa sredstva za projekte udruženih turističkih zajednica u 2024. biti će poznata u prvom kvartalu iduće godine obzirom da se ista akumuliraju u Fondu za udružene turističke zajednice kroz cijelu 2023., a čine ih 2 posto ukupno naplaćene turističke pristojbe i 2 posto ukupno naplaćene članarine.
Javne natječaje za dodjelu sredstava za projekte lokalnih turističkih zajednica na turistički nedovoljno razvijenom području i kontinentu u 2024. godini raspisat će regionalne turističke zajednice, svaka za svoje područje, a krajnji propisani rok za raspisivanje javnih natječaja je 31. ožujak 2024. godine. Prihvatljive aktivnosti za koje će se dodijeliti sredstva turističkim zajednicama na turistički nedovoljno razvijenim područjima i kontinentu i udruženim turističkim zajednicama iz ovih fondova uključuju projekte istraživanja i strateškog planiranja, projekte razvoja turističkog proizvoda, projekte komunikacije i oglašavanja, projekte destinacijskog menadžmenta te projekte koji se realiziraju sredstvima iz EU fondova.
U 2023. godini za projekte regionalnih i lokalnih turističkih zajednica na turistički nedovoljno razvijenom području i kontinentu odobreno je nešto manje od 5,8 milijuna eura, dok je za projekte udruženih turističkih zajednica odobreno oko 2,6 milijuna eura. Time su se realizirali projekti izrade strateških i akcijskih dokumenata razvoja i promocije održivog turizma, projekti razvoja i promocije ruralnog turizma, aktivnog i pustolovnog turizma, eno gastronomije, kulturnog turizma, cikloturizma, zatim projekti produkcije promotivnih materijala i destinacijskog oglašavanja na inozemnom i domaćem tržištu u online i offline kanalima komunikacije. Realizirani su i projekti unaprjeđenja sustava upravljanja kvalitetom u destinaciji što podrazumijeva razvoj, standardizaciju i označavanje komparativnih prednosti destinacije, aktivnosti edukacije dionika koji sudjeluju u turističkoj aktivnosti, razvoj tematskih staza (vjerski turizam – hodočasničke rute) te projekti izrade idejnih rješenja, studija i sl. za potrebe apliciranja na projekte koji se financiraju iz EU fondova.