×

Kongresni centar u Zagrebu - je li konačno vrijeme za strateški iskorak hrvatskog MICE turizma?

Iako Hrvatska ima sve preduvjete za uspjeh na svjetskoj MICE sceni, nedostatak velikog kongresnog centra u Zagrebu već desetljećima koči jači razvoj – no možda smo napokon korak bliže promjeni.
Kongresni centar
Kongresni centar
Foto: UI vizualizacija

Hrvatska ima odličan potencijal u poslovnom turizmu, odnosno MICE ponudi na svjetskoj razini. Odlična kombinacija prekrasne prirode, kvalitetne hotelske infrastrukture, iznimno profesionalnih i kvalitetnih dobavljača te bogate kulturno-povijesne turističke ponude kao podloge za autentična iskustva. Ima sve - osim velikog kongresnog centra, u pravom smislu riječi. 

Postoji nekoliko prostora u Šibeniku i Dubrovniku koji imaju kvalitetne kapacitete te su odličan dodatak hotelskoj ponudi, ali pravi veliki, nacionalni polivalentni kongresni centar nemamo. Potreba za izgradnjom ovakvog centra se u struci ističe već desecima godina pa tako i u posljednjem istraživanju portala PoslovniTurizam, ali sve aktivnosti do sada nisu naišle na odaziv javne uprave. Kako je krajem prošle godine i početkom ove ta tema ponovno postala aktualna, odlučili smo razgovarati s nekoliko stručnjaka iz industrije o inicijativi da se takva investicija pokrene.

Istraživanje portala PoslovniTurizam

Projekt od strateške važnosti za kongresni turizam Hrvatske

Svi se slažu – nije upitno da nam takav centar treba. Kongresni uredi i PCO agencije gotovo na tjednoj bazi dobivaju upite za domaćinstvo međunarodnih događanja za koje nemamo dovoljno kapaciteta. 

Također, nije upitno niti da on treba biti izgrađen u Zagrebu. Dubrovnik i Opatija odlične su kongresne destinacije, ali Zagreb je metropola i zračno najbolje povezana s ostatkom svijeta tijekom cijele godine. Najveće kapacitete u glavnom gradu Hrvatske trenutno pružaju Mozaik Event Centar, kongresna dvorana Zagrebačkog Velesajma te hoteli Antunović i The Westin Zagreb, no ni niti jedan nema dovoljno prostorija za paralelni rad u manjim grupama (breakout rooms). Iako hotelski kapaciteti u Zagrebu iz godine u godinu rastu, nisu dovoljni za pokrivanje potreba velikih međunarodnih kongresa.

Tokyo International Forum Photo by FlyD on Unsplash

Predsjednik Hrvatske udruge profesionalaca kongresnog turizma (HUPKT), Ranko Filipović, opetovano ističe potrebu za izgradnjom velikog kongresnog centra u Zagrebu kako bi grad mogao konkurirati za organizaciju većih međunarodnih i europskih skupova, koji često zahtijevaju kapacitet veći od tisuću sudionika. 

Zlatan Muftić, voditelj Kongresnog odjela Turističke zajednice grada Zagreba (TZGZ), naglasio je kako je izgradnja velikog kongresnog centra od strateške važnosti za pozicioniranje Zagreba kao ozbiljne međunarodne kongresne destinacije: “Postojeći kapaciteti zadovoljavaju dio potreba, ali bez pravog kongresnog centra Zagreb gubi priliku za privlačenje velikih i prestižnih međunarodnih kongresa koji sa sobom donose i značajan PR efekt te potiču i dolazak ostalih skupova, generirajući interes među organizatorima”.

Mirjana Resner, voditeljica Kongresnog odjela pri HTZ-u, ističe kako je novi kongresni centar od nacionalnog interesa te bi donio dodatnu vrijednost Zagrebu kroz povećanje sadržaja i profita te omogućio punjenje sve većeg broja hotela u gradu tijekom cijele godine.

Kako bi kongresni centar trebao izgledati i kako se financirati?

Naši sugovornici se po ovom pitanju gotovo u potpunosti slažu. Treba nam multifunkcionalan centar:

  • kapaciteta od 3.000 do 5.000 ljudi (ovisno o analizi potražnje)
  • s jednom ili više velikih plenarnih dvorana te većim brojem (od 20 do, idealno, 50) breakuot dvorana
  • s prostorima za izložbe, kulturna događanja i slične evente
  • s logističkom podrškom
  • s dodatnim sadržajima poput hotela ili trgovačkih prostora kako bi bio financijski održiv
  • smješten u urbanoj zoni Zagreba – u blizini javnog prijevoza, šireg centra grada ili uz rijeku Savu
  • moderne i impozantne arhitekture kako bi mogao postati nova znamenitost Zagreba.

„S obzirom na to da krećemo u potpunosti ispočetka, ovo nam je prilika da napravimo nešto što će oduševljavati, novi "landmark" Zagreba, centar koji će biti izgrađen prema najvišim tehnološkim i održivim standardima, jer to danas zahtijevaju mnoge međunarodne asocijacije i korporativni klijenti“, naglasio je Muftić.

Svenska Massan Gothia Towers

Po mnogima, optimalno bi bilo da se projekt realizira kroz model javno-privatnog partnerstva. No, tu Ranko Filipović naglašava važnost pametnog planiranja kako bi se izbjegle greške iz prošlosti, poput financijske neisplativosti nekih postojećih objekata, a i Mirjana Resner ističe da je potrebna detaljna analiza prije ulaska u sam projekt. Zlatan Muftić upozorava na činjenicu da kongresni centri teško mogu poslovati isključivo tržišno isplativo pa smatra kako bi projekt trebao biti javna investicija, potencijalno u suradnji s privatnim sektorom. „Pri tome bi privatni investitor eventualno imao interes u izgradnji odgovarajućeg pratećeg hotela ili nekog drugog kompatibilnog komercijalnog sadržaja.

Potrebu za kongresnim centrom naglasila je i HTZ, nakon sudjelovanja na Sastanku Strateške alijanse nacionalnih kongresnih ureda Europe u Göteborgu, gradu koji vide kao odličan primjer dobre prakse. „Kompleks Svenska Mässan Gothia Towers uključuje kongresni centar povezan s hotelima, sportskom dvoranom i zabavnim parkom. Taj kompleks je samoodrživ i funkcionalan te bi mogao poslužiti kao inspiracija u osmišljavanju optimalnog rješenja za glavni grad Hrvatske“, istaknula je Resner.

Svenska Massan Gothia Towers

Poduzeti koraci i plan daljnjih akcija za pokretanje projekta

Krajem prošle godine HUPKT i MEETEX, odnosno Ranko Filipović i Adem Braco Suljić, predali su prijedlog za izmjene Generalnog urbanističkog plana (GUP) Grada Zagreba tako da se u taj plan uključi lokacija za novi kongresni centar na istočnom parkingu Zagrebačkog velesajma. Ova lokacija svima se čini idealna jer je zemljište u gradskom vlasništvu, lako prometno dostupno i povezano kako sa zračnom lukom, tako i s centrom grada i hotelskim kapacitetima. Osim toga, dovoljno je prostrano da može uključivati i gradnju hotelskog ili poslovnog kompleksa uz sami kongresni centar.

Prijedlog za izmjenu GUP-a

Gradska skupština Grada Zagreba je ovaj prijedlog prihvatila no, politički procesi i odgađanja usvajanja GUP-a zbog predizbornih političkih taktika usporavaju realizaciju projekta. „Nakon lokalnih izbora u svibnju se očekuje formalno usvajanje izmjena GUP-a koje uključuju ovaj prijedlog, čime bi se omogućio daljnji razvoj projekta. Nadam se da će ista gradska garnitura ostati na vlasti i imati priliku realizirati ovaj važan infrastrukturni projekt.“, rekao je Filipović.

Mirjana Resner je istaknula kako je HTZ svjesna potrebe za ovakvim projektom i spremna je podržati i potaknuti inicijative na gradskoj razini. Resner predlaže suradnju između Grada Zagreba, Turističke zajednice Grada Zagreba, HUPKT-a i medija kako bi se osvijestio značaj ovakvog centra i potaknulo potencijalne investitore.

Za realizaciju ovakvog projekta – od idejnog rješenja i studije isplativosti do modela financiranja i konačne realizacije – svakako je nužno strateško planiranje, politička volja i partnerstvo između javnog i privatnog sektora. 

Mi smo, kao specijalizirani medij poslovnog turizma, svoj dio osvještavanja javnosti započeli, a kako će se situacija dalje razvijati… bit će nam zadovoljstvo pratiti.