×

Na moru se traži deset posto manje sezonaca nego prošloga ljeta

Lani je na Jadranu zaposleno 15.000 sezonaca, uz njih i mnogi na crno, a u Sindikatu turizma očekuju da će do kraja sezone biti dosegnuta ista brojka.
Na moru se traži deset posto manje sezonaca nego prošloga ljeta

Ivana se uzaludno nadala da će jednogodišnja potraga za radnim mjestom logopeda završiti do ljeta. Međutim, sada je ta Zagrepčanka prisiljena, kao u studentske dane, potražiti sezonski posao na moru.

– Znam da velike hotelske kuće imaju stalne sezonce, a ne znam može li se mimo toga još uvijek naći nešto pristojno, i da nije na crno – misli Ivana.

Za dva-tri ljetna mjeseca zadovoljila bi se i najniže plaćenim poslovima, npr. sobarice, pomoćne radnice u kuhinji ili sličnim. To su, pak, uz konobare i kuhare, turističke animatore, pizza-majstore, recepcionare i komercijaliste, najtraženija zanimanja na obali u ljetnim mjesecima. Sezonska ispomoć turističkim profesionalcima, koja uglavnom dolazi iz unutrašnjosti, ljeti radi za otprilike od tri do šest tisuća kuna. To su prosječne mjesečne plaće (ima popriličnih odstupanja), a za njih većini poslodavaca nisu bitni ni stručna sprema ni radno iskustvo, a i znanje engleskog jezika traži se u tek 36 posto oglasa, kažu na portalu Moj posao.

Slabo motivirani

Možda zato na kraju sezone 54 posto poslodavaca, kako je objavio portal Posao.hr, nije pretjerano zadovoljno kako su sezonci odradili posao. Doduše, glavna zamjerka nije manjak stručnih znanja, nego motivacije. Kako bilo, turizam je grana u kojoj je ipak najlakše naći sezonski posao unatoč nešto slabijoj ponudi nego lani.

– U kategoriji turizam i ugostiteljstvo objavljeno je oko 10 posto manje oglasa nego lani – potvrđuje Marko Oltean, voditelj prodaje i odnosa s klijentima na portalu Moj posao. No, s druge strane, udio tih oglasa u odnosu na ukupan broj oglasa iznosi 15 posto, što je više nego 2009. Turizam, očito, i u krizi stoji bolje od drugih gospodarskih grana. U Sindikatu turizma očekuju da će hoteli, restorani, trgovine... ipak angažirati podjednak broj sezonaca kao lani. U 2009. regularno je bilo zaposleno 15.000 ljudi, a usto je vrlo mnogo ljudi – koliko, nije poznato – radilo na crno.