Nenad Nizić: Udrugom Impresia želimo razviti turizam više vrijednosti i pozicionirati Hrvatsku kao luksuznu destinaciju
Biste li platitli svoj boravak u prljavoj hotelskoj sobi, bez tople vode i ručnika? Mnogi turisti željni novih iskustava čine upravo to, i to u najgorem hotelu na svijetu - u Amsterdamu. No, ova titula ih nije dopala slučajno. Naprotiv, cijela priča oko titule najgorega na svijetu pomno je osmišljena u suradnji s marketinškom agencijom, a prema broju rezervacija, čini se da su gosti spremni itekako platiti za ovaj „štos“. Koristeći obrnutu psihologiju, vlasnici ovog hotela usudili su se po nečemu biti drugačiji na tržištu – i uspjeli!
Zadovoljstvo boravka u ovakvom hotelu platit ćete od 25 eura po noćenju, ali nećete moći reći da niste znali što vas čeka jer vlasnici otvoreno komuniciraju brojne zamke i neugodna iznenađenja. Tako podulji „disclaimer“ na web stranici, kojim se hotel odriče odgovornosti, kaže i ovo: „Svi posjetitelji Hans Brinker Budget Hotela čine to na vlastitu odgovornost, stoga neće tužiti hotel za moguće otrovanje hranom, živčani slom, smrt, trovanje zračenjima, bolesti iz 18. stoljeća, poput kuge i sličnog...“.
U hotelu ćete pronaći čitav niz takvih „bisera“ nepoznatih klasičnoj hotelskoj ponudi. Primjerice, umjesto pokvarenog lifta, pozvat će vas da se poslužite „eco-friendly“ liftom, odnosno stubama. Nedostatak tople vode u tuševima vlasnici tumače kao zaštitu okoliša i manju potrošnju vode, a one koji se ipak odluče istuširati, pozivaju da se obrišu zavjesama, također kako bi uštedjeli na pranju ručnika i tako očuvali planet.
Marketinške kampanje su, naravno, u skladu s cijelom politikom poslovanja. Tako slogani u oglasima poručuju: „Ne može biti gore. No, dat ćemo sve od sebe!“ ili „Od sada nudimo krevete u svakoj sobi“. Gosti vole ovakav tip humora i prije dolaska nemaju gotovo nikakvih očekivanja od ovog hotela te, kako kaže direktor hotela, na kraju ipak ostaju ugodno iznenađeni i nemaju većih pritužbi.
Pokazalo se da takav marketing itekako „pali“ pa je hotel kao „case study“ na brojnim marketinškim i turističkim konferencijama dobio ododatni publicitet. Naravno, svih 127 soba su uglavnom zauzete i putnici sa svih strana svijeta, uglavnom mlađe populacije, jedva ih čekaju rezervirati. Ima i onih koji plate sobu, samo da bi se mogli slikati i pohvaliti prijateljima, ali na kraju noće u drugom, komfornijem hotelu.
Biste li se vi usudili pokušati išta slično?