HoReCa Adria u Zagrebu okupit će više od 15.000 profesionalaca iz Hrvatske i regije
Nakon više mjeseci čekanja, objavljeni su natječaji za turizam i kulturnu baštinu, što je prilika za sve one koji se bave turizmom i kulturom i žele napraviti nešto novo ili nadograditi postojeće sadržaje i projekte da dobiju potporu iz EU fondova. Prijave se otvaraju 16.11.2015., a iznos od 304 milijuna kuna za turizam i 380 milijuna kuna za kulturu bit će podijeljeni do iskorištenja sredstava. To znači da treba krenuti s pripremom dokumentacije za projekte!
Za što se mogu tražiti bespovratna sredstva iz EU fondova za turizam?
Poduzetnici iz turizma mogu aplicirati za poticanje početnih ulaganja povezanih s izgradnjom i opremanjem novih ili rekonstrukcijom i opremanjem postojećih građevina koje će po završetku investicije ispuniti minimalne uvjete i uvjete za kategoriju 3, 4 ili 5 zvjezdica jedne od sljedećih vrsta ugostiteljskih objekata iz skupine Hoteli: hotel, aparthotel, turističko naselje, hotel baština ili difuzni hotel, uz obveznu izgradnju i/ili realizaciju dodatnih sadržaja koji nisu propisani kao obvezni sukladno važećim propisima iz ugostiteljstva i turizma, a koji će doprinijeti produljenju turističke sezone i atraktivnosti ponude na destinaciji.
Također, uključena je i izgradnja i/ili realizacija dodatnih sadržaja postojećih ugostiteljskih objekata iz skupine Hoteli, kategorije 3, 4 ili 5 zvjezdica, koji nisu propisani kao obvezni sukladno važećim propisima iz ugostiteljstva i turizma, a koji će doprinijeti produljenju turističke sezone i atraktivnosti ponude na destinaciji, sa ili bez ulaganja u obnovu (održavanje) i opremanje predmetnih smještajnih objekata, uz uvjet podizanja postojeće kategorije za najmanje jednu zvjezdicu.
Sufinancirat će se i savjetodavne usluge koje pružaju vanjski konzultanti, pod uvjetom da su izravno povezane s projektom za koji je odobrena regionalna potpora i da nisu trajna ili periodična djelatnost niti su povezane s uobičajenim troškovima poslovanja poduzetnika.
Poticaji se dodjeljuju i za sudjelovanje na sajmovima i predstavljanje novog turističkog proizvoda kao i za usavršavanja i provođenja specijaliziranih treninga, ako su izravno povezani s projektom za koji je odobrena regionalna potpora.
Intenzitet i visina potpore za turizam
Najniža vrijednost potpore, odnosno najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektu iznosi 1.000.000 kuna. Ukupna državna potpora ne može prijeći prag od 10.000.000 kuna. Odnosno, 35% za srednje poduzetnike i 45% za mikro i male poduzetnike od ukupne vrijednosti projekta.
Za što se mogu tražiti bespovratna sredstva iz EU fondova za kulturu?
„Kulturnjaci“ mogu aplicirati za projekte obnove i revitalizacije kulturne baštine koji će doprinijeti povećanju broja zaposlenih i turističkih izdataka.
Svi programi, odnosno projekti moraju obuhvaćati sadržajno i/ili tematski povezana ulaganja nužna za razvoj određenog područja (turističke destinacije), a koja kroz valorizaciju kulturne baštine doprinose njegovom društveno-gospodarskom razvoju čineći ga pritom prepoznatljivim turističkim odredištem. Također, sufinancirati će se priprema studijske i projektne dokumentacije, te zaštita, obnova i revitalizacija nepokretnih kulturnih dobara upisanih u Registar kulturnih dobara RH (uključujući opremanje); rekonstrukcija i/ili izgradnja pratećih infrastrukturnih objekata povezanih s kulturnom baštinom (koji nisu kulturno dobro) uključujući opremanje; razvoj kulturnih i turističkih sadržaja i proizvoda utemeljenih na kulturnoj baštini; promocija i marketing destinacije na temu kulturne baštine.
Intenzitet i visina potpore za kulturu
Najniža vrijednost potpore, odnosno najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektu iznosi 500.000 kuna. Ukupna državna potpora ne može prijeći prag od 70.000.000 kuna.
Prilika koju treba iskoristiti
Sredstva su napokon odobrena i sada je vrijeme da se osmisle projekti koji će se prijaviti. U Hrvatskoj imamo zapuštene hotele, parkove, destinacije, dvorce, muzeje, plesove, pjesme, tradicijska jela, igre, manifestacije, jedrenjake, obrte i govore koji mogu jako utjecati na turizam i doživljaj svakog pojedinca. Na nama je da ideje koje imamo pretvorimo u plan pomoću kojega ćemo dobiti bespovratna sredstva i obnoviti, nadograditi ili pokrenuti projekte koji će za cilj imati povećanje broja zaposlenih, produženje turističke sezone i što je najvažnije, stvaranje dodane vrijednosti za jednog Španjolca, Kineza ili Amerikanca koji će doći na odmor u Hrvatsku. Kada se vrati u svoju zemlju, pričat će svojim prijateljima što je vidio, okusio, slušao i naučio u Hrvatskoj, a to je ono što je potrebno Hrvatskom turizmu.
Marko Rogić
konzultant za fondove EU
Tvrtka Poslovni prijatelj je konzultantska tvrtka koja se bavi pisanjem financijskih i poslovnih planova, investicijskih studija, projekata za EU fondove, te natječaje Ministarstava poduzetništva i obrta, Ministarstva turizma i Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova.