Na 8. DMK Forumu predstavljeni domaći i strani primjeri dobre prakse destinacijskog menadžmenta
Udruga hrvatskih putničkih agencija projekt društveno odgovornog poslovanja prema sustavu Travelife širi na suradnju s Veleučilištem u Šibeniku te će u ožujku započeti edukacija studenata. Financijska sredstva za realizaciju projekta osigurana su kroz program Leonardo Da Vinci Europske unije, a potporu je dobio i od Ureda za udruge te Ministarstva turizma
Travelife je vodeća svjetska inicijativa za osposobljavanje, upravljanje i certificiranje turističkih agencija, hotela i drugih smještajnih objekata koje su posvećene održivom razvoju. U okviru projekta je do sada educirano više od 45 predstavnika hrvatskih turističkih agencija i turoperatora te 20 predstavnika hrvatskih hotelijera. Osim toga, educirani su i prvi auditori za hotele te su u pripremi edukacije za auditori za turističke agencije.
Kroz dosad održane trening i upotrebom Travelife edukativnih materijala i alata korisnici su usvojili postupke integriranja načela održivosti Travelife sustava u uredsko poslovanje primjerice uštedjeti energiju, vodu, smanjiti upotrebu papira te provesti interne politike održivosti. Pregled primjera održivosti može se primijeniti i na poslovne partnere, prijevoz i usluge izleta osiguravajući u budućnosti održiviji opskrbni lanac. Budući da je Travelife brand jedinstveni sustav održivosti prepoznatljiv u cijelom svijetu, sudionicima su predstavljene marketinške prakse kojima se mogu privući kupci i poslovni partneri koji očekuju minimalan utjecaj na okoliš i lokalni način života u destinaciji. Polaznici su oduševljeni praktičnim savjetima trenera Chrisa Thompsona, jednog od vodećih konzultanata na području održivog turizma i društveno odgovornog poslovanja.
Kako bi se osigurala dugoročna promocija društveno odgovornog poslovanja u Hrvatskoj, Travelife sustav će biti predstavljen i studentima Veleučilišta u Šibeniku. Prema najavama Veleučilišta interes studenata za certifikacijski seminar Travelife je velik.
„Studente našeg Veleučilišta nastojimo društveno osvijestiti, ali i upoznati s poslovnim modelom Travelife i načinom upravljanja, gdje se profit ostvaruje postizanjem dobrobiti prema društvu i poduzeću. Kontinuiranim usavršavanjem i obrazovanjem omogućava se studentima stjecanje dodatnih kompetencija za poslovanje u turizmu, u kojem su ljudi najvažniji resurs, a upravo oni predstavljaju tvrtkine dionike: zaposlenike, poslovne partnere, dobavljače, klijente, investitore. Stoga, dionici postaju ključni i trebaju služiti cjelokupnom društvu, jer o njima ovisi opstanak poduzeća i mogu utjecati na poduzeće. Ukoliko poduzeće brine o interesima različitih i raznovrsnih dionika, postaje društveno odgovorno. Prema pisanju Europske komisije o održivom turizmu, stoji kako je kvaliteta turističke destinacije pod snažnim utjecajem prirodnog i kulturnog okoliša i njihovog uključivanja u lokalnu zajednicu. Stoga je konkurentnost europskog turizma usko povezana s njezinom održivošću. Tvrtke bi trebale biti društveno odgovorne kako bi bile konkurentne i produktivne u svijetu brzih promjena”, rekla je prodekanica za poslovanje, dr. sc. Ivana Žilić, v. pred., znanstveni suradnik, Travelife trener.