×

U Zagrebu održan prvi DMO Forum

U okviru projekta ''Osposobljavanje sustava turističkih zajednica za djelovanje prema modelu destinacijske menadžment/marketing organizacije'' danas je u Hypo Centru održan prvi DMO forum u Hrvatskoj kojem je prisustvovalo više od 300 sudionika.
Foto: HTZ
Foto: HTZ

Sustavu turističkih zajednica koji u Hrvatskoj u manje-više nepromijenjenom i funkcionalnom obliku postoji 22 godine zbog tržišnih turističkih trendova, potražnje i iskorištavanja sredstava EU fondova potreban je preustroj u smjeru destinacijskih menadžment organizacija-DMO koji bi trebao biti dovršen do početka 2015.

Zaključeno je to na današnjem prvom DMO forumu koji je u organizaciji Ministarstva turizma i Hrvatske turističke zajednice (HTZ) u zagrebačkom Hypo Expo centru okupio više od 300 sudionika, većinom iz turističkih zajednica.

To je ujedno i prvi put da se na jednom mjestu okupio tako velik broj predstavnika tog sustava u kojemu je trenutno oko 650 zaposlenih u ukupno 302 turističke zajednice (uključujući i Glavni ured HTZ-a te 21 županijsku zajednicu) od kojih njih stotinjak nema nikakvih izravnih prihoda ili su manji od 200 tisuća kuna.

Sustav se prošle godine financirao s oko 561 milijunom kuna, od čega je 65 posto od boravišne pristojbe, a 35 posto od turističke članarine, pri čemu je od ukupnog iznosa 22 posto išlo Glavnom uredu HTZ-a, 10 posto regionalnim, a najviše, oko 50 posto lokalnim turističkim zajednicama. To baš i nije logična raspodjela novca, kazao je konzultant iz tvrtke Horwath HTL Branko Bogunović dodajući da to ne odgovara visini izravnih prihoda koje na svom području ostvaruju pojedine zajednice.

Preustroj: veća važnost regionalnih organizacija 
Bogunović je istaknuo i još neke nelogičnosti i probleme u sustavu koja su pokazala istraživanja privatnog sektora, TZ-a i lokalne samouprave provedena ove godine u sklopu HTZ-ovog projekta "Osposobljavanje sustava TZ-a za djelovanje prema modelu DMO", među kojima su velika politiziranost i birokratiziranost te slaba uključenost privatnog sektora koji plaća članarinu. Stoga se preustrojem veća pažnja daje regionalnim organizacijama koje bi nastale po klasteriranju iz 2008. na 10 turističkih regija, dok bi DMO na kontinentu postale županijske TZ, a na moru one na rivijerama, širim područjima gradova, većih otoka i drugo s glavnim ciljem koordiniranja projekata, investicija, promocije, razvoja ponude i drugog.

Svima okupljenim iz sustava koji su, kako se čulo na marginama foruma s jedne strane  prestrašeni zbog posla, a s druge svjesni potrebe za promjenama, ministar turizma i predsjednik HTZ-a Darko Lorencin, kao i direktorica Glavnog ureda HTZ-a Meri Matešić poručili su kako se nitko slijedom najavljenog preustroja ne mora bojati za posao, ali je neminovno da neće moći biti toliko direktora kao danas jer bi se prema prijedlogu neke manje zajednice preustrojile ka turističko-informativnim centrima.

Ključ preustroja: sinergija svih dionika u destinaciji
Ključnim za taj preustroj i daljnje funkcioniranje TZ-a ministar je označio jaču suradnju javnog i privatnog sektora odnosno sinergiju svih dionika u destinaciji, dinamiziranje, proizvodnju novih turističkih proizvoda u destinacijama, decentralizaciju i racionalizaciju.

U tom će se smislu voditi i široka javna rasprava o tom preustroju, te izraditi nacrt izmjena zakona o turističkim zajednicama što bi trebalo biti u prvom kvartalu iduće godine, a u primjeni od početka 2015., kazao je Lorencin dodajući da će zbog toga više biti na terenu jer želi čuti što ljudi misle i žele. Na forumu su gostovali i stručnjaci iz austrijske turističke organizacije iznoseći iskustva Austrije u destinacijskom menadžmentu i brendiranju destinacija i proizvoda.

Forum je završio panelom na kojem su se predsjednik saborskog Odbora za turizam Goran Beus Richembergh, gradonačelnik Rovinja Giovani Sponza, direktor TZ Dubrovačko-neretvanske Vladimir Bakić, direktor malog hotela Lenija iz Vinkovaca Željko Božić i Goran Vlašić s Ekonomskog fakulteta Zagreb složili da sustavu TZ-a treba preustroj.

Svi zainteresirani mogu preuzeti Operativni priručnik za primjenu modela destinacijske menadžment organizacije.