×

UHPA: borba za vlast u najvećoj strukovnoj udruzi u turizmu

Što se to već šest mjeseci događa u najvećoj strukovnoj udruzi u turizmu? Direktor Željko Trezner ponudio je svoj mandat na raspolaganje od početka siječnja 2015., a o povjerenju rukovodstvu članovi će odlučivati na izvanrednoj skupštini
UHPA
UHPA

Već šest mjeseci u Udruzi hrvatskih putničkih agencija (UHPA) tinja nezadovoljstvo dijela članova trenutno najveće udruge u hrvatskom turizmu. Nakon višemjesečne prepiske članova e-mailovima i raznih prozivki, sukobi s rukovodstvom udruge i njezinim direktorom Željkom Treznerom, kulminirali su izbacivanjem četiri agencije iz udruge (Ban Tours, Media Turist, Speranza i Alladin DMC). Na skupštini udruge u Rapcu u studenom, na kojoj se odlučivalo o žalbi izbačenih agencija, pod sumnjom da se manipuliralo glasovima, bilo je čak i fizičkih obračuna između vlasnika dviju agencija. Direktor Trezner je nakon svega stavio svoj mandat na raspolaganje od 1. siječnja 2015., a izvanredna skupština, na kojoj će se odlučivati o povjerenju trenutnom rukovodstvu udruge, održat će se kroz idućih mjesec-dva, nakon što budu poznati nalazi neovisne revizije o poslovanju udruge.

Zašto su i kako krenuli sukobi unutar udruge? Rijetko tko će osporiti napredak UHPA-e u pogledu kontinuiranog rasta broja članica i godišnjih prihoda zadnjih nekoliko godina, upravo pod vodstvom Željka Treznera. No, zamjera mu se netransparentnost, a više puta ga se prozivalo oko financiranja udruge, broja zaposlenika, iznosa plaća u udruzi i sklapanja komercijalnih ugovora s trećim stranama, nepoznatog sadržaja. Na ova i druga pitanja koja su se provlačila zadnjih mjeseci kroz prepisku članova te medije, Trezner je odlučio odgovoriti na zadnjem regionalnom sastanku, na kojem se u Zagrebu pojavio manji broj članova. Trosatno izlaganje direktora udruge, koji je ovom prilikom branio čast sebe i svojih zaposlenika, sličilo je na momente na predizbornu kampanju, kojoj je cilj uvjeriti nazočne da mu na idućoj skupštini ipak daju povjerenje.

Što smo doznali iz Treznerova izlaganja? Da je prethodna direktorica udruge Maja Stanić imala veća primanja od njega, da UHPA-in ured trenutno broji 14 osoba (tri zaposlenika na neodređeno, šest zaposlenika na određeno, jedna osoba na stručnom osposobljavanju, jedan student servis i tri studenta s Učilišta Vern, na kojem Trezner predaje, na praksi bez naknade), da vozi pet godina star automobil kupljen na leasing. Broj članova i ukupni prihod udruge se od 2009., otkada je vodi Trezner, udvostručio, udruga sudjeluje u nizu projekata financiranih EU sredstvima, od čega se financira 36% plaća, te dobiva značajna sredstva iz proračuna za svoje projekte. Trezner će UHPA-u ove godine koštati ukupno 357.888 kuna (bruto 2) za 1.200 radnih sati, a koje mu se isplaćuju putem ugovora UHPA-e s Učilištem Vern, na kojem je redovni profesor.

Oko četiri milijuna kuna godišnjeg budgeta nije zanemarivo, a upravljanje udrugom donosi i članstvo u Europskom udruženju nacionalnih udruga putničkih agencija i turoperatora ECTAA, ugled na međunarodnoj razini te brojne poslovne kontakte. Tako se Borisu Žgombi predbacuje da je poslovanje njegove agencije Uniline višestruko povećano nakon preuzimanja predsjedanja UHPA-om i jednog mandata na čelu ECTAA-e. Izbacivanje četiri agencije iz udruge kap je koja je prelila čašu, no pravi razlog i povod cijelom sukobu nalazi se u pokretanju projekta specijalizacije i certificiranja članica.

Prema Treznerovim riječima, namjera certificiranja je standardizirati usluge i ujednačiti njihovu kvalitetu u raznim područjima agencijskog poslovanja, no dio agencija shvatio je to kao ucjenu. Iako je cijelo certificiranje na dobrovoljnoj bazi, preduvjet dobivanja specijalističkog certifikata za školska putovanja, PCO, DMK i ostale niše je dobivanje dva certifikata (ISO i Travelife), koji zahtijevaju dodatna ulaganja (primjerice, ako putem UHPA-e aplicirate za ISO 9001:2008, platit ćete 10.900 kn+PDV). Ipak, prvih 40 agencija dobilo je ISO standard i specijaliziralo se. UHPA je potom poslala svim školama brošuru, preporučujući rad s certificiranim agencijama, a one koje se nisu htjele certificirati navode to kao narušavanje tržišnog natjecanja. Upravo su školske ekskurzije mnogim agencijama izvor najvećih prihoda, dok je u javnosti segment školskih putovanja često percipiran kao koruptivan, uz podmićivanje učitelja i ravnatelja. Radne skupine za certificiranje drugih niša, poput PCO-a, također su iznijele nezadovoljstvo nametanjem ISO certificiranja, no ulaskom u područje školskih putovanja, izgleda, taknulo se u „osinje gnijezdo“ i različite privatne interese.

Trezner navodi kako je upravo neodstupanje od ideje ISO certificiranja potaknulo nezadovoljstvo šest članica udruge koje su za sobom povukle i ostale, a cijelu stvar su dodatno zaoštrili e-mailovi tajanstvenog Antuna Kome, o kojemu Google ne izbacuje niti jedan suvisao podatak pa pretpostavlja da se netko koristi ovim pseudonimom kako bi dodatno potaknuo sukobe i smijenio vodstvo udruge.

Nažalost, u međusobnoj borbi za vlast, u drugi plan su pali interesi 300-injak članica udruge i rješavanja gorućih problema agencijskog poslovanja, od obračuna PDV-a i posebnog postupka oporezivanja, do međusobne nelojalne konkurencije i etičkih načela poslovanja koje bi čim prije trebalo definirati. Baš kako je direktoru Trezneru poručio jedan član na regionalnom sastanku: dok udrugu vodi prema Europskoj Uniji, sudjelujući u brojnim EU projektima, slabo komunicira oko stvarnih problema i potreba agencija koje su okupirane borbom za preživljavanje. Je li udruzi uistinu potrebno novo vodstvo s drugačijim vizijama ili su trenutne borbe samo nužan korak do katarze i pročišćenja odnosa, vidjet će se nakon izvanredne skupštine i izglasavanja povjerenja trenutnoj postavi.