Čeka nas dobra turistička godina, ali bi trebali bolje koristiti povoljnu situaciju na europskom tržištu
Od 2007. do 1. srpnja 2013. godine imamo na raspolaganju milijardu eura u pretpristupnim fondovima EU za sve gospodarske djelatnosti, a do sada smo iskoristili 40 posto tih sredstava", rekla je Leila Krešić Jurić, direktorica Sektora za turizam HGK, na radionici "EU turistička politika i programi potpore za turistički sektor", koja se održala u petak na Zagrebačkom velesajmu u sklopu Međunarodnoga turističkog sajma CroTour.
Od 1. srpnja 2013. godine, dana pristupanja EU, pa do kraja godine raspolagat ćemo sa 445 milijuna eura, a nakon toga s milijardu eura godišnje za sve djelatnosti, objasnila je Krešić Jurić. Turistička industrija izravno sudjeluje sa 5% u BDPu EU te izravno zapošljava 10 milijuna ljudi, a neizravno sudjeluje sa 10% u BDPu EU te neizravno zapošljava više od 20 milijuna ljudi. Turistička industrija u svijetu raste po stopi od 4%, a u EU taj postotak iznosi 8%. Mogućnosti financiranja turističkog sektora iz fondova EU nisu prevelike jer se ta djelatnost tretira kao visokokomercijalna, koja ne iziskuje veliku pomoć. U dodjeli novca iz programa EU ne gleda se podrijetlo, već kvaliteta projekta. Kada budemo članica EU, projekti će se izravno predavati u Bruxelles. U sklopu IPAe turistička se djelatnost može financirati u segmentu prekogranične suradnje te razvoja ljudskih potencijala.
Moguće je dobiti i potporu za djelatnosti unutar ruralnog turizma. O mogućnostima financiranja projekata u turizmu govorila je Nataša Filipović iz Ministarstva gospodarstva. Od 2007. do 1. srpnja 2013. godine za djelatnosti u turizmu osigurano je 96 milijuna eura u pretpristupnim fondovima Europske unije. Od 1. srpnja 2013. bit će osigurano dodatnih 92 milijuna eura za tu godinu. Prioriteti su financirati poboljšavanje konkurentnosti, transfer tehnologije i znanja te poticati istraživanja i razvoja te razvoj regionalne infrastrukture. Nataša Filipović govorila je, među ostalim, i o shemi dodjele nepovratnih sredstava za malo i srednje poduzetništvo, koja obuhvaća i dogradnju smještajnih kapaciteta, uvođenje novih sadržaja radi produljenja turističke sezone.
Turizam je multidimenzionalni sektor koji obuhvaća raznorodne djelatnosti, a ima izravni utjecaj na brojne gospodarske grane, rekla je Vlasta Klarić, savjetnica u HGK. Hrvatska je po ostvarenom prihodu u turizmu 16. zemlja u Europi i 33. na svijetu. Europski turizam čini 50 posto svjetskog turizma, ali će se taj postotak u idućem razdoblju smanjivati zbog naglog i stalnog razvoja turizma u Aziji. Trenutno se u EU posvećuje velika pozornost konkurentnom i održivom turizmu. Istodobno se inzistira na visokoj kvaliteti i imidžu Europe. Prioriteti i konkretne inicijative obuhvaćaju diverzifikaciju, poticanje rasta turističke potražnje, provedbu interdisciplinarne aktivnosti te što racionalnije korištenje financijskih instrumenata u području turizma. Provode se završne pripreme za uvođenje "Europske turističke markice" koja bi bila krovni certifikat za jamstvo kvalitete.
Mate Kapović iz Ministarstva turizma, govoreći o programima potpora europskom i hrvatskom turizmu, osvrnuo se na programe Calypso i Eden, koji se realiziraju unutar Europske unije. Radi povećanja konkurentnosti hrvatskog turizma Ministarstvo turizma pripremilo je osam programa dodjele potpora i poticaja. Ukupna je vrijednost potpora i poticaja za 2012. 32 milijuna kuna. Riječ je o programima: "Inovativni turizam", "Korak više", "Znanjem do kvalitete", "Zajedno do konkurentnosti", "EU izvrsnost", "Turizam kroz manifestacije", "Program poticanja razvoja turizma na turistički nerazvijenim područjima" i "Siguran gost". Predstavljeni su i primjeri iz prakse kojima su već dodijeljena sredstva EU u sklopu programa koji su aktualni do pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, a riječ je o Memorijalnom centru "Faust Vrančić", projektu VIOR - Grad Vinkovci, korištenju tradicijske baštine za turističke svrhe.