×

10 savjeta za učinkovito virtualno predavanje

Što trebate znati i na što obratiti pozornost prije nego organizirate virtualno predavanje 'uživo'
Virtualna prezentacija
Virtualna prezentacija

Kako se danas većina događanja još uvijek održava putem digitalnih tehnologija kroz webinare, konferencijske pozive ili videokonferencije, tako je za svakog predavača vrlo važno razmotriti sve izazove povezivanja s virtualnom publikom. Matt Abrahams, predavač, autor i komunikacijski trener u Stanford poslovnoj školi, donosi 10 savjeta kako osigurati uspješnu virtualnu komunikaciju uživo.

1. Budite kratki

Publika počinje gubiti pažnju nakon otprilike 10 minuta slušanja istog izlagača. Ako imate više od 10 minuta sadržaja, koristite interaktivne aktivnosti da zadržite pažnju svoje publike. Na primjer, napravite anketu, organizirajte kviz ili pitajte članove publike za njihovo mišljenje putem chata.

2. Budite jednostavniNeka stranice prezentacija budu jednostavne - izbjegavajte previše riječi, grafike i animacija. Manje je definitivno više! eka stranice prezentacija budu jednostavne - izbjegavajte previše riječi, grafike i animacija. Manje je definitivno više!

3. Osobine TV voditeljaGledajte ravno u kameru, a ne u ekran svog računala. Nosite odjeću neutralne boje, bez ilustracija ili pruga, koristite dobro osvjetljenje odozgo, pripazite na ono što se pojavljuje iza vas u pozadini i uložite u kvalitetan mikrofon.

4. Prezentirajte stojećiIako vas publika ne može vidjeti, nemojte sjediti dok prezentirate. Stajanje vam omogućuje da ostanete usredotočeni i koristite vještine dobre prezentacije kao što su disanje iz trbuha, korištenje raznolikih tonaliteta i korištenje stanki.

5. Pripremite seVježbajte prezentiranje putem tehnologije koju ćete koristiti prije samog predavanja. Obavezno provjerite sve funkcionalnosti. Snimite svoje probno predavanje pa ga pogledajte i slušajte kako biste otkrili što je dobro, a što možete poboljšati.

6. Osigurajte pomoćnikeImajte pored sebe nekoga tko vam može biti dostupan za rješavanje tehničkih problema i za odgovaranje na pitanja putem e-pošte ili chata. Također, ako imate više sudionika koji se nalaze na istom  mjestu, obavezno odaberite jednog od njih da budu vaše „oči i uši“. Zamolite ih da prikupe sva pitanja na jednom mjestu i na taj vam način olakšaju raspravu.

7. Budite konkretniPostavljajte usmjerena pitanja kako biste izbjegli previše odgovora odjednom. Na primjer, umjesto da pitate: „Ima li pitanja?“ pokušajte s „Tko ima pitanje o rješenju koje sam vam prezentirao?“. Postavite pravilo da se sudionici moraju predstaviti prije nego se uključe u raspravu.

8. Budite sinkroniziraniPrijelazi su kritični. Kada prelazite iz jedne točke predavanja u drugu, morate povezati ono o čemu ste upravo izlagali s onim što slijedi. Prijelazi između tema i prezentacija dobre su prilike da uključite sudionike u razgovor.

9. Povežite se s publikomZamislite svoju publiku iako ih ne možete vidjeti. Možete postaviti fotografije sudionika iza kamere kako biste mogli gledati u svoju virtualnu publiku dok prezentirate.

10. Počnite i prije početkaPotaknite svoje sudionike da se prijave online nešto prije samog početka predavanja ili webinara kako biste ih mogli upoznati s tehnologijom ili unaprijed riješiti moguće tehničke poteškoće.