×

Arne Sorenson: Što bi Marriott dobio kupnjom Starwooda

Dok se vodi "pripetavanje" oko preuzimanja američkog hotelskog lanca Starwood Hotels & Resorts, predsjednik Uprave jednog od ponuditelja, Marriott Internationala, Arne Sorenson, komentira što bi im donio ovaj posao stoljeća
Arne Sorenson
Arne Sorenson

Od kraja prošle godine traje "trakavica" oko kupnje dionica i preuzimanja američke hotelske kompanije Starwood Hotels & Resorts, u čijem su sastavu neki od hotelskih brendova prisutni i u Hrvatskoj. Nakon prošlotjedne ponude američke hotelske grupacije Marriott International, koju je uprava Starwooda prihvatila te se činilo da je posao zaključen, priča je ovih dana dobila nastavak. Naime, kineski konzorcij predvođen Anbang Insurance Group, jučer je odgovorio novom ponudom od nevjerojatnih 14 milijardi dolara! Bilo bi to to najveće preuzimanje neke američke kompanije od strane Kineza, tako da su u pitanju i nacionalni interesi, pišu svjetski mediji.

Da podsjetimo, Marriott je krajem prošle godine poslao prvu ponudu na 12,2 milijardi dolara, da bi Anbang odgovorio ponudom na 12,9 milijardi dolara. Marriott je potom početkom prošlog tjedna povisio ponudu na vrtoglavih 13,6 milijardi dolara, a zadnja je aktualna ponuda Anbanga na 14 mlijardi dolara. Strani analitičari komentiraju kako Marriott ima još rezervi za povećanje i konačno preuzimanje, no sve je izglednije da će ova priča potrajati još neko vrijeme, jer transakciju mora odobriti i američki odbor za strane investicije. Ukoliko pak odustane od kupnje, Marriottu će biti isplaćena naknada od 450 milijuna dolara.

Dok čekamo krajnji ishod uzbudljivog ovog nadmetanja, predsjednik Uprave Marriotta Arne Sorenson nedavno je progovorio o potencijalnoj suradnji dviju moćnih hotelskih kompanija, a portal internationalmeetingsreview.com izradio je zanimljivu infografiku o potencijalima spajanja resursa Marriotta i Starwooda. Njihovim spajanjem nastala bi najveća hotelska kompanija na svijetu, koja bi na tržištu imala 1,1 milijun soba u više od 5.700 hotela, u više od 100 zemalja širom svijeta!

Iako nije želio komentirati sam tijek utrke s Kinezima, Arne Sorenson ističe prije svega vrijednost koju ovim spajanjem žele stvoriti za svoje dioničare. „Imamo snagu kreirati neizmjernu vrijednost na tržištu, a trenutno se fokusiramo na integraciju brendova“. Bit će to prilično zahtijevan zadatak, budući da dvije kompanije zajedno u ponudi imaju 30 hotelskih brendova.

Jedan od najvećih zadataka bio bi spajanje dvaju velikih programa vjernosti za kupce (en. Loyalty programs) – Marriottov Reward program i Starwoodov Preferred Guest. „Starwood Preferred Guest je vrlo moćan, kaže Sorenson, jer ima vjerne korisnike koji vole njihove brendove. No, nemaju uvijek na raspolaganju Starwoodov hotel na svim destinacijama, a s druge strane ne odsjedaju uvijek ni u Marriottovim hotelima. Suradnjom brendova dvaju kompanija gosti bi mogli puno češće skupljati nagradne bodove te imati na raspolaganju puno veći broj hotela i soba.“

Miks 30 brendova
Iako je 30 brendova u portfelju jako puno, Sorenson u tome ne vidi veliki problem jer ih je većina raspoređena u različitim tržišnim segmentima i za različite tipove korisnika. U luksuznom segmentu Marriottov najpoznatiji brend je Ritz-Carlton (čiji se dolazak najavljuje i u Hrvatsku, u Kupare pored Dubrovnika, op.a.), no Sorenson je uvjeren da ne bi ugrozio Starwoodov St. Regis, već ga samo unaprijedio. St. Regis je jak brend, ali ograničene distribucije, stoga ima veliki potencijal širenja, posebno u Aziji.

Možda najzanimljivija usporedba tiče se Starwoodovog brenda Element, koji bi svojom širinom ponude mogao biti dobra alternativa servisima za iznajmljivanje kuća i stanova, poput Airbnb-ja i HomeAway-a. S druge strane, poznati brend Sheraton je pod posebnim povećalom i sigurno će doživjeti veće promjene. U Marriottu smatraju da ga sigurno mogu poboljšati te povećati prihod po raspoloživoj sobi (RevPAR indeks). 

„Još nismo proučili račune dobiti i gubitaka svih Starwoodovih hotela, ali u segmentima poslovanja poput nabave, siguran sam da zajednički možemo uštedjeti mnogo. Također, možemo profitirati dijeljenjem resursa poput programa vjernosti kupaca i naših sustava prodaje (Salesforce). Sve skupa bi to donijelo i napredak za vlasnike hotela i franšizere, dok bi nama to bila prilika za povećanje zarade od naknada.“, zaključio je Sorenson.

Što bi sve donijelo najveće spajanje u hotelskoj industriji ikada, možete pogledati na zanimljivoj infografici.

Marriott-Starwood